بی حرمتی نسبت به اهل بیت علیه السلام به چه صورت بوده است ؟

0 178

اسارت خاندان عصمت و طهارت بعد از شهادت امام حسین علیه السلام واقعه اى بس دردناک براى اهل بیت محسوب مى شود و ورود آنان به مجلس ابن زیاد در کوفه به طرز فاجعه آمیزى بسیار دردناک است .
در مقتل آمده است :
و أمر بادخال السبایا مجلسه فادخلت علیه حرم رسول اللّه بحاله تقشّعر لها الجلود. ابرزت حاسدهء لکن على حاله لم بتق للجلد اصطباراً
لا خمار یستر الوجه و هل لکریمات الهدى ابقوا خماراً
لا و من البسها من نوره ازراً مذسلبوا عنها الازازا
لم تدع ـ یا شلّت الایدى ـ لهامن حجاب فیه عنهم تتوارا؛(۱)

آنان را به حالتى وارد مجلس ابن زیاد کردند که بدن از دیدن آن منظره مى لرزید. چادرها از سرشان کشیده شده و آنان که همواره صورتشان را نامحرم نمى دید، بدون مقنعه وارد کردند… .
مرحوم شیخ مفید که از قدیمی ترین مورخان مقتل نویس شیعى است مى گوید: وقتى که اسرا را نزد یزید بردند، با شکل نامناسب وارد کردند. یزید ناراحت شد. مردى از اهل شام به یزید گفت : این دختر فاطمه دختر حسین را به من ببخش . فاطمه مى گوید: من لرزیدم و جامه عمّه ام زینب را گرفتم و زینب که مى دانست چنین کارى نخواهد شد، به مرد شامى گفت : هرگزاین کار ممکن نیست !
به خدا! این کار نه براى تو خواهد بود و نه براى یزید.
یزید خشمگین شد و به زینب گفت : دروغ گفتى ! این کار به دست من است . اگر بخواهم ، آن را انجام خواهم داد.
زینب گفت : هرگز! خدا این اختیار را به تو نداده جز این که از دین ما بیرون روى و به آیین دیگرى درآیى .
یزید بسیار خشمگین شد و نتوانست جوابى دهد. آن مرد بار دیگر گفت : این دخترک را به من ببخش . یزید گفت : دور شو،خدا مرگت دهد.(۲)

سپس دستور داد زنان را به خانه اى جداگانه ببرند. و على ابن الحسین  علیه السلام نزد ایشان و سرپرست آنان باشد.
حضرت زینب  در مجلس یزید خطاب به او فرمود:
أمن العدل یا بن الظلقا تخذیرک حرائرک و امائک وسوقک بنات رسول اللّه سبایا قد هتکت ستورهن و ابدیت وجوههن تحدوبهنّ الاعداء منبلد الى بلدٍ و یستشرفهنّ اله المناهل و المعاقل ؛(۳) آیا عدالت است که زن ها و کنیزهاى خودت را پشت پرده پنهان کرده اى و دختران رسول خدا را بدون سَتْر و عفاف به عنوان اسیر در مجالس و کوچه و بازار از این شهر به آن شهر مى گردانى ؟!

از این عبارت نمى تواند استفاده کرد آنان را سر برهنه در کوچه و بازار گردانده باشند، گرچه از آن سنگدلان بعید نبود که بافرزندان رسول اللّه چنین برخوردهایى داشه باشند، اما بعید نیست چون دختران پیامبر حجاب کامل داشتند. شایدکسى تا آن موقع صورت ها یا قد و قیافه  آنان را ندیده بود و اکنون که به اسارت رفته اند و مردان نامحرم به صورت و قد و قیافه ءآنان نگاه مى کنند، ناراحت هستند و این گونه به یزید خطاب مى کنند.
————————————————————————————————————
پی نوشت ها :
۱-   مقتل الحسین ، مقرّم ، ص ۴۱.
۲-  شیخ مفید، الارشاد، ج ۲ ص ۱۲۶.
۳-  فرهنگ عاشورا، ص ۴۶.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.