جعفر جنی ( زعفر جنی ) کیست ؟

آیا جنیان در کربلا به کمک امام حسین آمدند و امام نپذیرفت؟

0 231

جعفر جنی ( زعفر جنی ) کیست ؟

آن چه درمتون روایی(بحارالانوار) آمده است ، این است که شیخ مفید به سند خود از امام صادق (ع ) این نکته را نقل کرده است زمانی که امام حسین (ع ) از مدینه حرکت فرمود, گروهی از ملائکه برای پیشنهاد کمک خدمت آن حضرت آمدند و گروه هایی از مسلمانان و شیعیان جن برای کمک آمدند اما حضرت در پاسخ جنیان فرمود: خدا به شما جزای خیر دهد من مسؤول کار خود هستم و محل و زمان قتل من نیز مشخص است .

جنیان گفتند اگر امر شما نبود همه دشمنان شما را می کشتیم . حضرت در پاسخ فرمود: «ما بر این کار از شما تواناتریم اما چنین نمی کنیم تا آنها که گمراه می شوند با اتمام حجت باشد و آنها که راه حق را می پذیرند با آگاهی و دلیل آشکار باشد» (۱).

در منابع شیعی

قضیه زعفر جنی و حضور وی در واقعه عاشورا در هیچ یک از منابع معتبر شیعه و تاریخ اسلام وجود ندارد.تنها نقل موجود درباره امام حسین(ع) و اجنه، روایت مجلسی در کتاب بحارالانوار به نقل از شیخ مفید از امام صادق(ع) است که به ملاقات عده‌ای از ملائکه و جن با امام حسین(ع) هنگام خروج از مدینه اشاره می‌کند و می‌افزاید که این عده به امام پیشنهاد یاری دادند ولی امام نپذیرفت. البته در این روایت، نام، زمان و مکان خاصی ذکر نشده است
برخی محققان مانند میرزا حسین نوری و مرتضی مطهری  قضیه زعفر جنی را از خرافات و تحریفات وارد شده در تاریخ عاشورا به شمار آوردند.
کتاب روضه الشهدا از زعفر جنی نام برده و مشخصات ظاهری وی را توصیف می‌کندو همچنین به جریان حضورش در  کربلا و رد پیشنهاد یاری وی توسط امام حسین(ع) اشاره می‌نماید.به همین سبب، نویسنده این کتاب را اولین نقل کننده و خالق این داستان می‌دانند

دانشنامه ایرانیکا

محمود امیدسالار از قول رینهولد لوفلر چنین روایت کرده‌است: «اندکی پس از آغار نبرد کربلا زعفر، شاه جنیان، به نزد حسین(ع) رفت، تا نیروهایش در خدمت او باشند. چون ناپیدایی جنیان ناجوانمردانه بود، پیشنهاد زعفر پذیرفته نشد. سپس او پیشنهاد کرد؛ تا نیروهایش به ریخت انسان‌ها درآیند، اما حسین(ع) همچنان مخالف بود. زعفر به خانه بازگشت و مخالفت حسین(ع) را به مادرش گفت. مادرش به او گفت چرا برگشتی؟ من چطور جواب مادرش فاطمه را بدهم؟ من تو را عاق می‌کنم. سپس زعفر و مادرش و گروهی از اجنه به سمت نینوا راهی شدند و با سر بریدۀ حسین بن علی(ع) مواجه شدند و عروسی او به عزا تبدیل شد.

دهخدا

در دیوان دهخدا به کوشش محمد دبیرسیاقی آمده‌است:

بحث در امر زعفر جنی آن فداکار مهتر جنی:
که به‌جایست نوز یا مرده‌ست؟ همچو گل در خریف پژمرده‌است؟
نیز در اینکه او به عاشورا، چونکه ممنوع شد ز حَرب و وَغا
از ثواب شهید بهره‌ور است، یا که آن سعی و بَطشِ او هدر است؟

دهخدا در لغت‌نامه زعفر را در نظر عامه پادشاه مسلمان جنی دانسته، که در روز عاشورا به یاری حسین بن علی(ع) شتافت؛ ولی اذن جهاد نیافت، چون حسین چنین گفت: «از انصاف و مردی دور است، که شما آنان را ببینید و ایشان شما را نبینند.»

پی نوشت:
۱- بحارالانوار, ج ۴۴, ص ۳۳۰.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.