چگونه می توان از غیر خدا دل برید ؟

0 93

لطفا بگویید چطور میتوان فکر غیر خدا را نکرد و دل از غیرخدا برید و دل نبست؟

در مناجات شعبانیه مولا امیر المومنین علی علیه السلام می فرمایند :اِلهی هَبْ لی کَمالَ الْاِنْقِطاعِ اِلَیْکْ.خدایا! مرا کمال گسستن از غیر و پیوستن به خودت عطا کن.

الف: چرا باید فقط به خدا دل ببندیم؟؟؟؟

۱.پیوستن به غیر خدا و امید داشتن به غیر او ، امیدی واهی است .مَثَلُ الَّذِینَ اتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ أَوْلِیَاء کَمَثَلِ الْعَنکَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتًا وَإِنَّ أَوْهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ الْعَنکَبُوتِ لَوْ کَانُوا یَعْلَمُونَ ﴿۱﴾ کسانی که غیر از خدا را اولیاء خود برگزیدند، همچون عنکبوتند که خانه ‏ای برای خود انتخاب کرده و سست ترین خانه ‏ها خانه عنکبوت است اگر می‏دانستند!

در روایات هم آمده است که فقط باید به خداوند امید داشت و تنها دل به خدا بست.امام علی (علیه السلام):اِجْعَلوُا کُلَّ رَجَائِکُمْ لِلّهِ سُبْحَانَهُ وَ لا تَرْجُوا أحَداً سِواهُ فَإِنَّهُ مَا رَجَا أحدٌ غَیْرَ اللهِ تَعَالی إِلا خَابَ.(۲) تمامی امیدتان را به خداوند قرار دهید و به هیچ‌کس غیر از خداوند دل نبندید. پس به راستی که هیچکس به غیر خداوند امید نبست، ‌مگر اینکه محروم و زیانکار گردید.

۲. خداوند بی نیاز مطلق و غیر او محتاج و نیازمندند. یَا أَیُّهَا النَّاسُ أَنتُمُ الْفُقَرَاء إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمِیدُ (۳)اى مردم ! شما (همگى ) نیازمندان به خدا هستید، تنها خداوند است که بى نیاز و شایسته هرگونه حمد و ستایش است .
خداى سبحان غنىّ بالذات است ، او مى تواند همه انسان ها را از بین ببرد، چون از آنان بى نیاز است ، و آنان بالذات فقیرند، و نمى توانند به چیزى غیر از خدا، از خدا بى نیاز شوند.
و ملاک در غناى خدا از خلق ، و فقر خلق به خداى تعالى ، این است که : خدا خالق و مدبر امور ایشان است .(۴)
کسی که خودش فقیر و نیازمند است چگونه می تواند نیاز نیازمندی را برطرف کند؟؟؟!!!
ب: چگونه فقط به خدا دل ببندیم؟ مهمترین راه و بهترین دستورالعمل برای انقطاع از غیر خداوند، افزایش معرفت و شناخت نسبت به حضرت حق است.
اگر به این مطلب یقین پیدا کنیم که فقط خداوند بی نیاز مطلق است ، تنها اوست که قدرت بر برطرف کردن مشکلات بندگان دارند ، هیچ نیرو واراده ای نمی تواند در جهان بدون ارادۀ خدا تاثیر گذار باشد، هر یک از موجودات وابسته به خدایند و از خود چیزی ندارند ؛ در این صورت دل از غیر خدا می بریم و فقط به خدا روی می کنیم و غیر خدا را هیچکاهر می دانیم و به آن ها فکر هم نمی کنیم.
تذکر مهم : توضیحات فوق هیچگونه منافاتی با استفاده از ابزار و اسباب ( مانند رفتن به نزد پزشک به هنگام بیماری و …) و مسائلی مانند توسل ، شفاعت و … ندارد. زیرا ما اسبباب و علل را مستقل در تاثیر گذاری نمی دانیم و می دانیم لا موثر فی الوجود الا الله .

————————————-
۱. عنکبوت/۴۱.
۲. غررالحکم،صفحه ۱۹۶، روایت ۳۸۶۱.
۳. فاطر/۱۵.
۴. ترجمه تفسیر المیزان ،ج ۱۷ ،ص ۴۵.
 

منبع: پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.