اگر امام حسین(ع) زنده است چرابراش گریه می کنید؟

0 22

چرا برای مردی که به سفر رفته است و برمیگرددگریه می کنید . سینه میزنید ؟

بحث بازگشت امام حسین (ع) و نیز عده ای از اولیا ، اصطلاحا "رجعت" نامیده میشود . رجعت یکی از اعتقادات شیعه است که از آیات و روایات مختلفی بدست می آید . (اگر نیاز باشد می شود به آن ادله هم پرداخته شود) . رجعت بعد از ظهور امام زمان (عج) خواهد بود و طبیعتا تا آن حضرت ظهور نکند ، هیچ کسی نمی تواند ادعای این را داشته باشد که امام حسین (ع) است .
نکته ی بعدی اینکه عزاداری برای امام حسین (ع) یکی از مهم ترین ارکان تشیع است و امروزه ما دین و اعتقادات و هویت خود را از عزاداری برای امام حسین (ع) داریم . و اینکه در هنگام رجعت ایشان عده ای در حال عزاداری باشند ، به نظر خنده دار نیست .
حضرت مهدی (عج) منجی بشریت هستند و دعا برای ظهور ایشان ، در واقع دعا برای رشد و تعالی بشریت است و از آنجایی که ایشان متولی تشکیل حکومت جهانی هستند ، در ادعیه ما ظهور ایشان ، از خداوند خواسته شده است .
مطلب اساسی ای که سوال شما به آن مربوط میشود ، این است که چرا باید برای امام حسین (ع) عزاداری کرد ؟
انگیزه های عزاداری متفاوت است . عده ای در غم از دست دادن عزیزی عزادار می شوند . عده ای به خاطر ظلم و جفای که به اهل بیت شد برای آنها عزاداری میکنند و انگیزه های مختلف دیگر
نکته ی مهمی که در عزاداری برای اهل بیت وجود دارد ، ایجاد محبت و الفت است . آن چیزی که باعث می شود شیعیان در پی معارف اهل بیت بروند و آنها را فرابگیرند و بدان عمل کنند ، محبت اهل بیت (ع) است . فلذا عزاداری برای اهل بیت (ع) فقط به خاطر دوری آنها نیست بلکه دلائل دیگری مانند ایجاد علقه عاطفی ( که منجر به پیروی از آنها میشود ) دارد .
برای مطالعه در مورد قیام امام حسین (ع) و نیز فلسفه عزاداری کتاب حماسه حسینی شهید مطهری پیشنهاد می شود .

منبع: پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.