آیا در انجیل مسیحیان گوسفند خطاب شده اند؟

0 258

من شنیده ام که انجیل به مسیحیان می گوید گوسفند. آیا این مسئله حقیقت دارد؟

گوسفند و اوصاف خاص او، همچنین گم شدن و از دید چوپان مخفی شدنش بارها به عنوان تشبیه در ادبیات مختلف مردم بدان اشاره شده است، مثلا گمشتگی شیعیان در عصر غیبت تشیبه به گوسفند گمگشته شده است(۱) اما اطلاق گوسفند بر انسان (و نه تشبیه به آن) فقط در انجیل و سائر مکتوبات منسوب به آن آمده است، (قبلا از طرف طرفداران انجیل واقعی و از مقام حضرت عیسی علی نبینا و علی آله و علیه السلام عذر خواهی می شود) مثلا:
۱- در انجیل یوحنا باب ۱ آیه ۲۹ و ۳۰ به حضرت عیسی برّه خدا اطلاق شده است.

۲- در بخش پایانی عهد جدید ، انجیل متی قسمت " بازگشت به زمین در آخر زمان " عیسی به پیروانش می گوید :
" هنگامی که من مسیح موعود با شکوه و جلال خود و همراه با تمام فرشتگانم بیایم آنگاه بر تخت با شکوه خود خواهم نشست . سپس تمام قوم های روی زمین در مقابل من خواهند ایستاد و من ایشان را از هم جدا خواهم کرد .همانطور که یک چوپان گوسفندان و بزان را از هم جدا می کند ! گوسفندان را در طرف راستم قرار میدهم و بز ها را در طرف چپم ! آنگاه به عنوان پادشاه به کسانی که در طرف راست منند ، خواهم گفت بیایید عزیزان من !! "

۳- درمزامیر ۲۳ میخوانیم که:
خداوند شبان من است، محتاج به هیچ چیز نخواهم بود. درمرتع های سبز مرا می خواباند. نزد آبهای راحت مرا رهبری میکند. این آن راهی است که خدا برای خوشبختی ما تعیین کرده است. " مرتع های سبز "جائی است که ما درحضور خدا، آن شبان اعظم قرار میگیریم. درکنار او همه چیز برایمان خوب و آرامش بخش است. اما انسانها هم این مراتع سرسبز یعنی " حضورخدا " را ترک میکنند و ناگهان درلبۀ پرتگاه قرارمیگیرند…

موفق باشید.
ـــــــــــــــــ
(۱) ر.ک: بحارالانوار ج ۵۱ ص ۱۰۹.

منبع: پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.