چرا خداوند مرکب نیست؟ واجب الوجود یعنی چه ؟

0 685

چرا خداوند مرکب نیست؟ واجب الوجود یعنی چه ؟

ابتدا نگاهی به معنای واجب الوجود داشته باشیم تا بعد مشخص شود که با تعدد قابل جمع هست یا نه ؟

واجب الوجود یعنی موجودی که در وجودش نیاز به هیچ موجودی دیگری ندارد ، یعنی همه کمالات را دارد و هیچ نقصی ندارد . زیرا اگر نقصی داشته باشد ، از آن نظر آسیب پذیر خواهد بود و وقتی آسیب پذیر شد دیگر وجودش واجب نخواهد بود بلکه موجود بودنش علاوه بر خودش بر امر دیگری نیز متوقف خواهد شد ( امری که نسبت به آن آسیب پذیر است ) فلذا واجب الوجود یعنی دارای همه کمالات و بی نیاز از همه چیز .

حال با توجه به تعریف فوق از واجب الوجود، امکان دارد که چندین واجب الوجودداشته باشیم ؟

خیر ، زیرا اگر چند واجب الوجودداشته باشیم و هر کدام بخواهد یکی از صفات خدا را داشته باشند مثلا یکی دارای علم باشد و دیگری دارای قدرت باشد . آنکه به تنهایی دارای علم است واجب الوجودنخواهد بود زیرا دارای قدرت نیست و از این نظر نقص دارد پس طبق تعریف نمی تواند، واجب الوجود باشد . موجود دیگر هم که تنها دارای قدرت است نیز به همین صورت خواهد بود و واجب الوجود نخواهد بود .

نکته ی دیگر اینکه اصلا خدایی که از اجزای متعدد تشکیل شده باشد نمی تواند واجب الوجود باشد زیرا خدایی که مانند پازل از اقسام مختلف تشکیل شده است ، برای موجود شدنش نیاز به اجزای مختلف دارد یعنی وجودش نیازمند است به اجزا و وقتی نیازمند شد ، دیگر واجب الوجود نخواهد بود . فلذا از نظر ما واجب الوجود تنها یکی است و نمی تواند چند تا باشد و علاوه بر یکی بودن دارای اجزا نیز نیست . چندخدایی و نیز یک خدای دارای چند جزء محال است .

مطلبی که در این بین حائز اهمیت است اینکه واجب الوجود موجودی است که از اساس نیاز ندارد یعنی دارای ذات کام

نقص است نه اینکه نیاز داشته باشد ولی نیازش برطرف شده باشد . فلذا به موجودی که از ازل نیازش برطرف شده باشد ، واجب الوجودگفته نمی شود .اساسا ملاک واجب الوجودبودن و ممکن الوجودبودن این است که دارای ذاتی نیازمند باشند یا نباشند .

منبع: پرسمان قران

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.