کلید های جذب خاستگار + علت پسندیده نشدن خانم در خاستگاری

1 252

کلید های جذب خاستگار + علت پسندیده نشدن خانم در خاستگاری

امروزه تعداد قابل توجه‌ای از دختران مجرد از نداشتن خواستگار و ازدواج نکردنشان گله مند هستند که باید تاحدودی از این بابت به آنان حق داد.
مانند این دخترخانم ۲۸ساله که مدتی پیش خواستگاری برای او آمد که به گفته او نگاه‌های مادرآقاپسر نشان از این می‌داد که او (دخترخانم) را نپسندیده است لذا دخترخانم هم در برابر آنان، رفتار بسیار سرد و سنگینی داشته باشد و در نهایت هم خانواده خواستگار بعد از چند روز از جلسه خواستگاری، دخترخانم را نپسندیدند. امّا دخترخانم بعد از آن و علاوه بر اینکه قبلا هم خواستگارانی داشته ولی او را نیز نپسنیده‌اند به این فکر می‌کند که شاید رفتارهای سرد و سنگین او باعث پسندیده  نشدنش از سوی دیگران شده باشد. امّا واقعا در چنین جلسات رسمی، دخترخانم چگونه باید رفتار کند تا شائبه‌ی منفی بوجود نیاید؟

قبل از پاسخ به این سوال، باید توجه داشت که بطور کلی، پسندیده نشدن از سوی خانواده خواستگار، هم یک منشأ عمومی و فراگیر دارد که آن هم مربوط به فرهنگ غلط و نادرست جامعه و سخت‌گیری‌های بی جهت و غیرمنطقی برخی از خانواده‌هاست و هم یک منشأ خاص و فردی دارد که مربوط به موانعی است که امکان دارد سر راه هر فردی قرار بگیرد.
از این رو لازم است بررسی کرد که چه عامل یا عواملی مانع پسندیده و انتخاب شدن دختران مجرد از سوی دیگران می‌شود تا حتی المقدور با سعی و تلاش آن موانع را برطرف ساخت.

به عنوان مثال در این مورد مذکور باید بررسی کرد؛ آیا واقعا پسندیده نشدن دخترخانم از سوی دیگران مربوط به اخلاق و رفتار خود اوست؟ اگر واقعا رفتار و اخلاق دخترخانم در پسندیده نشدنش تاثیر بسزایی دارد، باید سعی کند حتی علیرغم نپسندیده شدنش از سوی دیگران، هیچ گاه بداخلاقی یا رفتار خلاف عرف اخلاق از خود نشان ندهد؛ زیرا بداخلاقی همواره موجب دور شدن افراد از اطراف انسان می‌گردد و برعکس خوش اخلاقی و خوی نیکو علاوه بر جذب دیگران، موجب آرامش، زندگی سالم وگوارا می‌شود؛ امام على(علیه‌السلام) در این باره فرمود: «مَن حَسُنَت خَلیقَتُهُ طابَت عِشرَتُهُ؛ هرکس خوش اخلاق باشد، زندگى‌اش پاکیزه و گوارا مى‌گردد.»[۱]

از سویی دیگر، معمولاً دختران مجرد در برابر نبود خواستگار یا نپسنیده شدن، به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول: دخترانی هستند که با کنار آمدن با این شرایط مذکور، همچنان منتظر و امیدوار می‌مانند.

دسته دوم: دخترانی هستند که به آب و آتش می‌زنند تا هر طوری که شده (حتی متاسفانه با برقراری رابطه‌های نامتعارف و نامشروع/ دعانویسی و …) برای خود همسری دست و پا کنند غافل از آنکه با اینگونه روش‌ها هرگز نمی‌توان خوشبختی، آرامش و زندگی رضایت بخش را بدست آورد. لذا اینگونه دختران از زندگی خود احساس رضایت یا ندارند و یا اگر هم داشته باشند بسیار کم است. امّا به هرحال با این شرایط باید چکار کرد؟ آیا تنها باید صبوری کرد و منتظر ماند تا مورد مناسب به خواستگاری چنین دخترانی بیاید؟

قبل از هرچیز، برای کشف هر مشکلی لازم است علت یا علل اصلی را پیدا کرده و سپس به راهکارهای حل آن متوسل شد. از این رو همانطور که قبلا اشاره شد باید علت یا علل نپسنیده شدن دخترخانم را مورد بررسی قرار داد که چه عامل یا عواملی باعث آن شده‌اند؛ آیا ظاهر نامرتب دخترخانم نقش داشته است؟ یا چه مقدار اخلاق و رفتار دخترخانم، طرز برخورد و رفتار خانواده او و … در این مسأله تاثیر داشته است؟
گاه برخی از دختر خانم‌ها به علل مختلفی همچون خجالتی بودن، کمرویی، درونگرایی و… از حاضر شدن در جمع‌های خانوادگی یا دوستان سر باز می‌زنند. همین عامل نیز تاحدودی موجب کمتر دیده شدن آنان از سوی مادرانی می‌شود که بدنبال دختر برای پسرشان هستند و یا مانع از دیده شدن از سوی واسطه‌های خیّر می‌شود.

امّا همه انتقادها هم به دختر خانم‌ها مربوط نمی‌شود. در بسیاری از موارد نیز این پسران و خانواده‌های آنان هستند که این مشکلات را دامن می‌زنند؛ متاسفانه امروزه یکی از مهمترین ملاک‌های انتخاب همسر چه از سوی پسران و چه از سوی خانواده‌هایشان، دارا بودن زیبایی ظاهری آنچنانی شده است؛

یعنی به زعم اینگونه پسران و خانواده‌هایشان، یک دختر همه چیز تمام، دختری است که زیبا، خوش ظاهر، مقید باشد و گاهی خانه‌داری او با تمکّن مالی خانواده‌اش تعبیر می‌شود. لذا همین امر موجب شده تا دخترانی که از جمال و زیبایی معمولی یا کمتری برخوردار هستند یا تمکّن مالی بالایی ندارند، با مشکل عدم خواستگار و پسنیده نشدن مواجه شوند.

کلیدهای جذب خواستگار:
طرز برخورد با خانواده و دوستان

رفتار مناسب، با ادب و احترام و به دور از شوخی زیاد و جلف بودن می‌تواند برای یک خانم مناسب باشد و نظر افراد را به خود جلب کند.

کم کردن توقعات

یکی از موانع مهم پیش روی ازدواج جوانان توقعات بالا می‌باشد که با کم کردن این توقعات و بیان این مساله در موقعیت‌های مناسب می‌توانند زمینه ازدواج را ایجاد کنند. همچنین یکی از مواردی که می‌تواند مانع ازدواج باشد و آقاپسر را از اقدام به خواستگاری منصرف سازد موقعیت اقتصادی خوب خانواده خانم است؛ یعنی آقا این جرات را ندارد که اقدام به ازدواج کند، که بیان کردن این مساله از سوی دخترخانم در جمع دوستان و بستگانش که انتظارات من برای ازدواج بالا نیست می‌تواند راه حل مناسبی برای آن باشد.

اخلاق نیکو

در محیط اطراف به ویژه در خانه سعی باید سعی کرد با کمال متانت و گذشت و فداکاری رفتار کرد. مکارم اخلاق بهترین عامل در جذب دیگران است. امام على(علیه‌‏السلام) فرمود: «اَلسَّیِّئُ الْخُلُقِ کَثیرُ الطَّیْشِ مُنَغَّصُ الْعَیْشِ؛ آدم بداخلاق بسیار خطا مى‌‏کند و زندگى‌‏اش تلخ مى‌‏شود.»[۲]

توجّه به ضعف‌ها و خصلت‌های ناپسند خود و رفع آن‌ها

چه بسا به دلیل وجود یک صفت بد یا یک رذیله اخلاقی و رفتاری در ما، خداوند نعمتی و یا لطفی را از ما دور کند.

توسل به اهل بیت

در هر حال انسان نسبت به آینده خود ناآگاه است و در این گونه موارد تنها و بهترین راه، توکل بر خداوند و متوسل شدن به امامان معصوم(علیهم‌السلام) و دعا کردن است. متوسل شدن به امامان معصوم(علیهم‌السلام) به ویژه حضرت جوادالائمه(علیه‌السلام) چه موانع متعدد و بزرگی از پیش روی انسان برداشته می‌شود و مسیر زندگی انسان صاف و هموار می‌گردد. نقل است که حضرت آیه الله العظمی بهجت (رحمهالله علیه) دراین گونه موارد نماز جعفر طیار (که در مفاتیح الجنان آمده است) را سفارش می‌کردند. همچنین از حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) نقل شده که هر کس قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گذارد؛ در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند و پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد.

 

پی‌نوشت:
[۱]. نهج البلاغه، خطبه ۱۸۴
[۲]. غررالحکم، ح ۱۶۰۴

روش خواستگاری

1 نظر
  1. Yagob می گوید

    سلام این حرفهاجدیدوبدردگشایش بخت نمیخوره دعاسوسن غساله ودعاادم رابنویسدوبرگردن بیاویزیدمطمیناجواب خواهیددیدمن قول میدم درعرض ۴۰روزبه مرادمیرسید

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.