مواظب کور شدن فرزندانمان باشیم

0 62

روزی جوانی با عصبانیت نزد مادرش آمد و به او گفت: مادر چرا این یکی چشمم نمی‌بیند؟ چرا سال‎هاست نمی‌توانم با این چشم چیزی را ببینم؟!

مادر بعد از سال‎ها می‌خواست حقیقت را به فرزندش بگوید، ولی از گفتن حقیقت واهمه داشت، به هرحال دل را به دریا زد و به او گفت؛ این اتفاق مربوط به خیلی سال‎ها پیش می‎شود؛ زمانی که بچه بودی و هنوز زبان باز نکرده بودی، یک روز چاقویی را در دست گرفته بودی و مشغول بازی کردن با آن بودی.

به محض اینکه چشمم به تو افتاد، شتابان  آمدم و چاقو را از دستت کشیدم و برداشتم، ولی تو شروع به گریه کردن کردی و آنقدر گریه کردی که دیگر دلم برایت سوخت. برای همین چاقو را به دستت دادم تا گریه‌ات بند بیاید. هنوز چند لحظه نگذشته بود که یهو دیدم خون از چشمانت سرازیر شده و چاقو را ندانسته به چشمت فرو کرده بودی و …

امّا یک سوال:
گر شما جای این جوان بودید، چه عکس‌العملی از خود نشان می‌دادید؟ چه چیزی به مادرتان می‌گفتید؟

آن جوان بعد از شنیدن حرف‌های مادرش به او گلایه کرد و گفت؛ مادر، من بچه بودم و متوجه این نبودم که چاقو تیز است و وسیله بازی کودکان نیست، امّا شما که می‌دانستی؛ پس چرا قبول کردی و چاقو را به دستم دادی؟

متأسفانه امروزه برخی از والدین با سهل‌انگاری‌های خود، زمینه فساد و تباهی فرزندانشان را فراهم می‌کنند؛ به گونه‌ای که با استفاده از برخی برنامه‌های نامناسب و محتواهای غیراخلاقی ماهواره، راه دور شدن از فرهنگ و ارزش‌های دینی را به فرزندانشان نشان می‌دهند.

چه بسا، یکی از دلائلی که باعث واجب شدن مسئله امر به معروف در جامعه اسلامی شده است، این باشد که عدّه‌ای آگاه، که این آگاهی را دارند که چه چیزی برای یک جامعه دینی نیازمند است، این آگاهی را به دیگرانی که ندارند، منتقل کنند تا در آینده [همانند این جوان که در کودکی به دلیل ناآگاهی، بینایی یکی از چشمانش را از دست داده] دچار کوری ارزش‌ها و باورهای دینی نشوند.

این نکته قابل توجّه است؛ هر تکنولوژی که از غرب یا جای دیگری وارد جامعه‌ای می‌شود، حتّی اگر محتوای مناسبی هم داشته باشد، به تبع آن، بخش‌هایی از فرهنگ خودش را نیز به همراه خواهد آورد.

به عنوان مثال؛ همین تلویزیون، تا قبل از ورودش در فرهنگ کشورمان همه اعضای خانواده، دور بزرگتر خانواده جمع می‌شدند و به صورت دایره‌وار می‌نشستند و سبب می‌شد که این روابط دوستانه، مهر و محبت درخانواده حکم فرما باشد. امّا در حال حاضر همه وسائل منزل، به گونه‌ای چیده‌مان می‌شوند که رو به تلویزیون باشند و کمتر روبه‌روی هم می‌نشینیم.

فرمایش امام جواد (علیه‌السلام) را نباید فراموش کرد که فرمودند: «کسی که به کلام گوینده‌ای گوش فرا دهد، با این گوش دادن، وی را بندگی کرده است. اگر گوینده از سخن از خدا می‌گوید، او خدا را بندگی کرده و اگر گوینده از زبان شیطان و افکار شیطانی سخن می‌گوید، شیطان را بندگی کرده است.»[۱]

راستی کودکان ما پای جعبه جادو، چه کسی را بندگی می‌کند؟

——————————————

پی‌نوشت:

[۱]. الحدیث(روایات تربیتی)، ج۲، ص۱۲۹

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.