بی‌بهانه قدردان باشید

0 40

قدردانی و تشکر ما از زحمات همسرمان، به زندگی قوام می‌بخشد و به او این انرژی را می‌دهد که در دفعات بعد هم با طراوت بیشتر مسئولیت‌هایش را به درستی انجام دهد و حتی خود را برای انجام اعمال فداکارانه در رابطه با زندگی زناشویی مهیا سازد.

تشکر و سپاس‌گزاری امری بسیار ارزشمند است که می‌تواند شما را در نزد دیگران به شخصی محبوب تبدیل کند و همین عمل به ظاهر کوچک، توانایی این را دارد که نقش بسیار مهمی را در ایجاد محبت و علاقه بین همسران ایفا سازد.

شکرگزاری آن قدر دارای اهمیت است که خداوند در قرآن به اهمیت آن پرداخته است و نعمات دنیوی و اخروی که در راس آن هدایت الهی و عاقبت به خیری است را منوط به آن دانسته است. خداوند تبارک‌وتعالی در قرآن‌کریم درباره حضرت ابراهیم علیه‌السلام می‌فرماید: «شَاکِرًا لِّأَنْعُمِهِ اجْتَبَاهُ وَهَدَاهُ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ. (آیه۲۱/سوره نحل) نعمت‌هاى او را شکرگزار بود [خدا] او را برگزید و به راهى راست هدایتش کرد.»

با توجه به این آیه می‌توان ‌فهمید که شاکر بودن حضرت ابراهیم علیه‌السلام مقدمه‌ایی بوده برای برگزیده شدن او و برخوردار شدنش از نعمت هدایت الهی. خداوند تبارک‌وتعالی در جایی دیگر مرز بین نعمت و نقمت را همین شکرگزاری برمی‌شمارد و می‌فرماید:«وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِن شَکَرْتُمْ لأَزِیدَنَّکُمْ وَلَئِن کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ .(آیه۷/سوره ابراهیم ).و هنگامی که پروردگارتان گوشزد کرد که همانا اگر شکر [نعمت را] به جای آورید، حتماً [آن را ]برای شما افزون می کنم و اگر ناسپاسی کنید، بی شک عذاب من [برای ناسپاسان] سخت خواهد بود.» همه این آیات نشان از جایگاه ویژه فرهنگ تشکر و سپاس‌گزاری دارد.

معمولا کسانی که از ما به خاطر زحمتی که برایشان کشیده‌ایم تشکر می‌کنند، در نزدمان دوست‌داشتنی‌تر هستند. در رابطه با همسران هم مسئله به همین‌صورت است و حتی می‌تواند از اهمیت بیشتری نیز برخوردار باشد.در ابتدای زندگی چون زن و شوهر سعی دارند که محبوبیت بیشتری در نزد همسرشان داشته باشند، نسبت به رعایت این‌گونه موارد دقت بیشتری به خرج می‌دهند ولی متاسفانه با گذر زمان و عادی‌تر شدن روابط توجه آنها نیز به مواردی که جلب محبت همسر را به همراه دارد، بسیار کم‌رنگ می‌شود و این همان نقطه حساسی است که زندگی‌های زناشویی را به سردی می‌کشاند و گرمای کانون زندگی را از بین می‌برد. باید به این مسئله توجه ویژه داشت که این گرما و صمیمیت کانون خانواده است که باعث می‌شود زن و مرد در بسیاری از موارد پرانرژی به امورات فردی و اجتماعی خود بپردازند و از آسیب‌های محیط اطراف خود در امان بمانند. هرچه گرمای محیط زناشویی بیشتر باشد استحکام شخص در مواجه با مسائل و مشکلات اطراف، بیشتر خواهد بود.

آن‌قدر برای قدردانی و تشکر همسران آثار مثبت وجود دارد که دیگر جای این سوال وجود ندارد که پرسیده شود:” باید از چه چیزی تشکر کرد؟”گاهی ما برای تشکر کردن از همسرمان منتظر عملی برزگ از جانب او هستیم در حالی که اعمال کوچک و به ظاهر ساده نیز می‌تواند فرصتی برای قدردانی ما از زحماتشان باشد.در این‌که ما باید قدردان باشیم کسی صحبتی ندارد ولی همین تشکر و قدردانی به نوبه خود نیاز به مدیریت دارد. تشکر ما بسته به نوع و بزرگی کار همسرمان می‌تواند متفاوت باشد.

با وجود این نگاه که بر هر یک از زوجین لازم است که برای حفظ کانون زندگی زناشویی خود تمام تلاش خود را صرف کند، وقتی به سراغ احادیث امامان معصوم علیهم‌السلام می‌رویم به نکات زیبایی درباره آثار تشکر می‌رسیم که ذکر بعضی از این نکات در این نوشته می‌تواند به زوجین در برقراری یک رابطه صمیمانه و به دور از هرگونه تنش کمک به‌سزایی داشته باشد.

۱. سپاس‌گزاری از همسر،او را نسبت به زندگی زناشویی رضایتمند نگاه می‌دارد و هم‌چنین وفاداری و تعهدش را نسبت به زندگی مشترک، بیشتر می‌سازد. امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند:«شُکرُکَ لِلرّاضى عَنکَ یَزیدُهُ رِضا وَ وَفاءً،[۱]سپاس‌گزارى تو از کسى که از تو راضى است، موجب رضایت و وفادارى بیشتر او مى‌شود.» در این باره مطالب زیادی وجود دارد که با مراجعه به زندگانی بزرگان دینی می‌توان به حقیقت این مسئله پی‌برد که خیلی از مواقع همین قدردانی‌‌های به ظاهرساده از جانب شوهر، توانسته است زنی که در خانه پدری در ناز و نعمت بوده را در شرایط اقتصادی نامطلوب، در کنار همسرش حقیقتا راضی و خوشنود نگه دارد.

۲.تشکر از همسر، کدورت‌ او را نسبت به فرد از بین می‌برد. امام على علیه‌السلام :«شُکرُکَ لِلسّاخِطِ عَلَیکَ یوجِبُ لَکَ مِنهُ صَلاحا و َتَعَطُّفا؛[۲]سپاس‌گزاریت از کسى که از تو ناخشنود است، سبب رفع ناراحتى و مهربانى او نسبت به تو مى‌شود.» چه بسیار ناگواری‌ها که خواسته و ناخواسته بین همسران به‌وجود می‌آید و یک تشکر زبانی یا یک قدردانی عملی مانند خرید یک هدیه آن را به کلی از بین می‌برد.

۳. شکرگزاری نسبت به همسر باعث می‌شود که همیشه در وجود او انرژی مثبت برای زندگی مشترک وجود داشته باشد و آثار و نعمات زیادی را برای او به همراه بیاورد که از جمله آن می‌توان به احساس مفید بودن و ارزشمندی، آرامش، ثبات قدم و صبر در برابر مشکلات و…اشاره کرد. امام سجاد علیه‌السلام می‌فرمایند:«اَلذُّنوبُ الَّتى تُغَـیِّرُ النِّعَمَ: اَلْبَغْىُ عَلَى النّاسِ وَ …وَ کُفْرانِ النِّعَمِ وَ تَرْکِ الشُّکْر…»؛[۳]گناهانى که باعث تغییر نعمت‌ها مى‌شوند، عبارت‌اند از: ستم کردن به مردم و…و کفران نعمت و ترک شکر… ». یک تشکر به ظاهر ساده در صورت رعایت نشدن، می‌تواند به مرور نعمت زندگی زیبا و پر از صمیمیت زوجین را تغییر داده و آن را به کانونی برای جدال و تنش‌های طاقت‌فرسا در درون خانواده تبدیل کند و فرصت‌های بسیار زیادی را از هر دوی زوجین بسوزاند و در آخر چیزی جر آه حسرت برای آنان برجای نگذارد.

تشکر سرمایه‌گزاری است؛ از ابراز آن نهراسید…[۴]

———————————————————–

پی‌نوشت:

۱.شرح آقا جمال خوانسارى بر غرر الحکم و درر الکلم ج‏۴، ص ۱۶۱ ، ح۵۶۶۸

۲.تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص۲۸۰ ، ح۶۱۹۸

۳.معانى الاخبار، ص ۲۷۰

۴.برای مطالعه بیشتر رک: کتاب همسران سازگار، نویسنده علی حسین زاده، انتشارات موسسه امام خمینی ره

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.