رد مظالم چیست؟

0 739

رد مظالم چیست؟

همه ما وقتی به گذشته خود نگاه می کنیم میبینم که زمانی که اطلاعات مذهبی ما کم بوده است یا اینکه به لحاظ رشد عقلی به رشد کاملی نرسیده بودیم،گاهی حقوق دیگران رو رعایت نمی کردیم. عدم رعایت حقوق دیگران دوقسم دارد:یک قسم امور مالی و قسم دیگر امور غیر مالی.

ما در این نوشته قصد داریم که در مورد قسم اول صحبت بکنیم. همه ما میدانیم که اگر کسی مالی پیش ما داشته باشد حال پول باشد یا جنس فرقی نمی کند باید به آن شخص برگردانیم وتوبه ما قبول نمی شود تا این کار را بکنیم،اما سوال اینجاست گاهی ما بخاطر علل مختلفی(کمی سن و…) دیگر یادمون نیست که از چه کسی پول قرض گرفته یا خدای ناکرده بدون اجازه برداشته ایم وبعدا هم پرداخت نکردیم یا به اموال کسی ضربه ای زده ایم وجبران نکرده ایم،وحالا هم دیگر آن اشخاص رو نمی شناسیم چکار باید کنیم؟

در اینجا برطبق نظر همه مراجع باید مالی پرداخته شود وصدقه داده شود به فقیر از طرف صاحب مال  که به این عمل رد مظالم می گویند. در مورد رد مظالم استفتائاتی از مراجع معظم تقلید خدمتتون ارائه می دهیم که اگر در این زمینه سوالی داشتید جواب خود را دریافت کنید.

استفتاء از مقام معظم رهبری:

س: حق‌الناس چیست؟ و اگر صاحبان آن حق در دسترس نباشند چه باید کرد؟
ج) «حق‌الناس» یعنى مالى که شخص از کسى تلف کرده یا جنایتى که موجب دیه است بر او وارد کرده و یا دینى از او بر گردن دارد و امثال اینها که در صورت دسترسى نداشتن به آنها ولو در آینده و یا از طریق واسطه باید به میزان حق مذکور با اذن حاکم شرعى بنابر احتیاط واجب به فقیر صدقه بدهد. (۱)

دو استفتاء از ایت الله العظمی سیستانی:

سؤال :رد مظالم را توضیح دهید ؟

جواب :انفاق بر فقراء به نیابت از سوی کسی که اوبر انفاق کننده حق مالی داشته است اما شناسایی اوودفع مال به وی ، ممکن نمی باشد وحتی به کسان ووارثان شرعی اوهم دسترسی ندارد.

سؤال :برای پرداخت رد مظالم اجازه مجتهد لازم است؟

جواب :بله به احتیاط واجب.(۲)

سه استفتاءاز ایت الله العظمی بهجت:

مراد از ردّ مظالم

۱۱۱۲٫ ردّ مظالم چیست؟ آیامى  توان آن را به حساب کمیته امداد، هلال احمر یا خزانه ى دولت واریز نمود؟

ج. آن چه در ذمّه  ى انسان، از اموالى باشد که نمى  تواند به صاحبانش برساند، صدقه آن ها با تشخیص مکلّف و مسؤولیّت او انجام داده مى شود.

نحوه محاسبه ردّ مظالم

شما به دنبال این مطالب هستید:

۱۱۱۳٫ اگر انسان بخواهد از طرف خود یا دیگرى ردّ مظالم بدهد، آیا باید قیمت روز را محاسبه کند یا قیمت وقت تلف را ملاک قرار دهد؟

ج. در مابه التفاوت قیمت احتیاطا با حاکم شرع باید مصالحه کند.

چگونگى ادا کردن حق النّاس

۱۱۱۴٫ چگونه مى توان حق النّاس را ادا کرد؟

ج. تا ممکن است، باید صاحبان حق را پیدا کند که حق آن ها را به خودشان یا ورثه  شان برساند و در غیر این صورت از طرف آن ها ردّ مظالم دهد، با اجازه  ى از حاکم شرع، على الاحوط.(۳)

چهار استفتاء از ایت الله العظمی مکارم:

گذران زندگی با اموال حرام پدر یا مادر

وقتی شخصی مثل بنده که بیست و دو سال سن دارم، بفهمد که مدتی از زندگی خود را با مال حرامی که پدر یا مادر برای او فراهم کرده اند گذرانده و حتی با آن مال حرام رشد کرده، تکلیفش چیست؟ آیا حقی بر گردن او هست؟

در حال حاضر نیز که نمی تواند از عهده مخارج زندگی برآید (به علت دانشجو بودن) و هنوز از مال پدر یا مادر خود که می داند حرام است استفاده می کند باید چه کار کند؟مادام که شما مجبور هستید از اموال پدر استفاده کنید ما به شما اجازه می دهیم از آن استفاده کنید و با این اجازه مرتکب کار حرامی نشدید و نسبت به گذشته نیز استغفار کنید و هر زمان امکانات خوبی پیدا کردید معادل آنچه از اموال مردم تصرف کرده اید به فقرا بپردازید.رد مظالم به صورت غیر نقدی کسى که مظالمى بر عهده دارد و چون صاحب آن را نمى شناسد باید صدقه دهد، اگر خود جنس (نه پول آن) را صدقه دهد، چه حکمى دارد؟اگر مظالم جنسى مانند روغن و حبوبات و امثال آن بوده، مى توان مثل آن را به فقیر داد، ولى اگر پول بوده، باید پول صدقه داد.

معنی رد مظالم ردّ مظالم یعنى چه؟منظور اموال حرامى است که در دست انسان است، و صاحبان آن را به هیچ وجه نمى شناسد، که باید با اجازه مجتهد صرف فقرا شود.کیفیت پرداخت رد مظالم رد مظالم چیست؟و کیفیت پرداخت آن چگونه است؟منظور حقوق الناس قطعى یا احتمالى است که صاحب آن دقیقاً شناخته شده نسیت، که با اجازه حاکم شرع صرف نیازمندان مى گردد معیار محاسبه رد مظالم اگر انسان اراده کند که پولى را به عنوان ردّ مظالم ازطرف پدر مرحومش بپردازد آیا معیار قیمت مظالم به هنگام پرداخت است یا قیمت آن به هنگام واقع شدن آن ظلم؟اگر مظالم مثلى است ـ مثل گندم و جو و امثال آن باید ـ خود آن و در صورت توافق طرفین قیمتش را، مطابق روز پرداخت بدهد و اگر مثلى نیست مثل انواع حیوانات باید قیمت وقت تلف را حساب کند.(۴)

نکته:ایت الله مکارم فتوا داده اندو رهبری و ایت الله بهجت و ایت الله سیستانی احتیاط واجب داده اند که باید با اجازه حاکم شرع صدقه بدهند از طرف صاحب مال.

شیوه

۱:سایت مقام معظم رهبری(اصطلاحات فقهی)

۲:سایت ایت الله العظمی سیستانی

۳:سایت ایت الله العظمی بهجت۴

:سایت ایت الله العظمی مکارم

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.