اشعار کفر آمیز در مداحی چه حکمی دارد؟

0 71

زمانی بیشتر مردم مجالس امام حسین علیه السلام رو غنیمتی میدونستند برای بالا بردن سطح فکری و دینی و معرفتی وملزم بودن به حضور به موقع در پای منابر مساجد وحسینیه ها تا توسط عالمان دینی وسخنرانان فاضل وبرجسته از تاریخ واحکام ومعارف دینی وشناخت حقیقت عاشورا بهره ببرندوبعد هم در پایان مراسم مداح بزرگوار اهل بیت با اشعارعارفانه ای وروضه هایی مستند اشک شوق اونها رو برعظمت ثارالله جاری میکرد. مدتی است که برای بعضی از بزرگواران اولویت شده فقط سینه زنی و شور یعنی اون سیر معنادار عزاداری رو رعایت نمیکنند. وبخاطر همین عدم ارتباط با عالمان دینی گاهی در مجالسی که به این نحو برگزار میشه اشعاری گفته میشه که به هیچ عنوان مورد رضایت اهل بیت نیست!

پرسش:  اگر کسی از روی عشق زیاد به امام حسین”ع”، امام حسین”ع” را خدا بنامد، نشستن درآن مجلس چگونه است؟ و وظیفه ما درقبال این حرف مداح چیست؟ و ما که در جلسه امام حسین”ع” هستیم باید چه چیزهایی را رعایت کنیم و مواظب چه چیزهایی باشیم وبه طورکلی وظیفه ما چیست؟

پاسخ:  نه تنها امام حسین(ع) بلکه سایرامامان معصوم علیه السلام وحتی پیامبر گرامی اسلام”ص” بنده خوب خدا هستند وهمه مسلمانان در تشهد وسلام نمازهای یومیه خود به این حقیقت شهادت می دهند “اشهد ان محمداً عبده ورسوله”

بنابراین هر سخن و گفتار ویا مداحی که معصومین را در مرتبه خدایی قرار دهد کفر است وغلواست ونشستن درآن مجلس جایز نیست، همچنین بکار بردن الفاظ وهن آمیز ونامناسب برای اهل بیت به هر نیتی که باشد جایز نیست.به نمونه ای از فتوای مراجع دقت کنید:

آیت ا…فاضل لنکرانی می فرماید : هر عملی که موجب وهن مذهب شود جایز نیست.”۱″

 وحضرت آیت ا…مکارم شیرازی می فرماید :

عزاداری حضرت اباعبدا… از افضل قرباتست ولی بکار بردن الفاظ نامناسب به ائمه موجب وهن مذهب شده ومناسب این مراسم نیست.”۲″
مقام معظم رهبری می فرماید : ازاعمال ورفتاری که موجب وهن مذهب شده باید اجتناب کرد و وظیفه ما درقبال این حرکات مداحان را مقام معظم رهبری فرمودند که : از این گونه حرکات وترویج این افراد واینگونه جلسات اجتناب شود.”۳″
و مواردی را که باید در جلسات مربوط به اهل بیت”ع” و مخصوصاً امام حسین “ع”رعایت کرد :

۱. با طهارت باطن وظاهر وارد مجلس شویم.

۲. از گناهان لفظی وزبانی وغیره اجتناب کنیم(مثلاً غیبت نکنیم وموجب آزار واذیت دیگران نشویم)

۳. به بزرگسالان احترام وبا کوچکترها مدارا کنیم

۴. مواظب ارکان نماز خود باشیم زیرا که نماز مقدم بر عزاداری است واگر گمان می کنیم مجلس عزاداری طول می کشد وباعث قضا شدن نماز می شود(مخصوصاً نماز صبح)ابتدا به مسئولین جلسه گوشزد کرده درغیر اینصورت مجلس را ترک کنیم.

  ۵. ازانجام کارهایی که موجب وهن مذهب می شود جلوگیری کرده وآنها را انجام ندهیم (مثل قمه زدن سر وصورت را چنگال زدن و موجب خون آمدن صورت) واز حرکات سبک بپرهیزیم.

امیداواریم که خداوند تبارک وتعالی به همه ماتوفیق ایمان، اخلاص،عمل صالح عنایت کند وتوفیق عزاداری با اخلاص مرحمت بفرماید.

_________________________

برگرفته از نرم افزار پرس وجو گفتمان دینی

(۱) مسائل جدید ازدیدگاه علماء ومراجع تقلید،ج۳،ص۳

 (۲) همان،ص۳۴

 (۳) همان،ص۳۷

 منابع :

 ۱.مجموعه استفتائات جدیدآیت ا…مکارم شیرازی،مسائل متفرقه

 ۲. جامع المسائل،استفتائات، حضرت آیت ا…فاضل لنکرانی،ج۱،مسائل عزاداری،ص ۶۲۳ ـ ۶۱۹

۳. مسائل جدید ازدیدگاه علماء ومراجع تقلید،ج۳و۲،مباحث عزاداری

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.