خواهر زن و زن داداش به انسان محرم است ؟

0 5,221

زن داداش و خواهر زن به انسان محرم است ؟

سوال کاربر: من پسری ۲۰ ساله هستم و یک برادر بزرگتر از خودم دارم که ازدواج کرده و چون فعلا نمی تواند خانه ای اجاره کند با ما زندگی می کند، حالا دیگه زن دادش من هم جزو خانواده ما شده و با ما زندگی می کند، آیا زن دادشم به من محرم هست، آیا در احوال پرسی و سلام علیک می توانیم به یکدیگر دست بدهیم؟

پاسخ : بعضی از مواقع ممکن است عرف و سنت غلط در بین مردم رواج پیدا کند که مورد پذیرش اسلام نیست ، چنانکه بعضی از مردم می پندارند که زن داداش و یا شوهر خواهر چون جزو خانواده آنان محسوب می شوند پس به یکدیگر محرم می باشند.
عروس خانواده فقط به پدرشوهر و جد شوهر (و هرچه بالا روند) محرم می باشد و به برادر شوهر ، برادرزاده شوهر و… محرم نیست. از طرف دیگر شوهر خواهر نیز محرم نمی باشد، بنابراین شخص باید جلوی خواهر شوهر خود حجاب شرعی داشته باشد.

پی نوشت:رساله آیت الله فاضل لنکرانی م ۱۸۷۳ ، استفتاءات آیت الله مکارم س ۱۰۲۶

 

محارم با توجه به اسباب محرمیت به سه دسته تقسیم می‌شوند:

محارم نسبی

بنا به نظر فقها، با استناد به آیه ۲۳ سوره نساء، هفت دسته از زنان بر هفت دسته از مردان، به‌واسطه نسب، محرمند:

  • مادر و مادربزرگ؛ پدری و مادری
  • دختر و دختر فرزند
  • خواهر
  • برادرزاده (دختر برادر)
  • خواهرزاده (دختر خواهر)
  • عمه، شامل عمه‌های پدر و عمه‌های مادر نیز می‌شود.
  • خاله، شامل خاله‌های پدر و خاله‌های مادر نیز می‌شود.

همچنین پدر و پدربزرگ، پسر و پسر فرزند، برادر، پسر خواهر، پسر برادر، عمو و عموی پدر و مادر، دایی و دایی پدر و مادر بر زنان محرم هستند.

محارم رضاعی

فقها با استناد به روایتی از پیامبر (ص) «هر آنچه به‌واسطه نسب حرام است، به‌واسطه رضاع نیز حرام است» همه زنانی که به واسطه نسب، ازدواج با آنها حرام است، ازدواج با آنها به واسطه رضاع را نیز حرام دانسته‌اند.در محرمیت رضاعی اگر شیرخوار پسر باشد با زنی که به او شیر داده (مادر رضاعی)، و نیز مادر، مادربزرگ، خواهر ، دختر، نوه، عمه و خاله‌های او محرم می‌شود.اگر شیرخوار دختر باشد با شوهر زنی که او را شیر داده (پدر رضاعی) و نیز پدر، برادر، عمو، دایی، پسر و نوه‌های او محرم می‌شود. همچنین برادر، فرزند، نوه، پدر و پدربزرگ، عمو و دایی زن نیز بر او محرم می‌شوند.

محارم سببی

زنانی که به واسطه ازدواج بر مردها محرم می‌شوند عبارتند از: همسر، مادرِ همسر و مادربزرگ او، دخترِ همسر، زنِ پدر (نامادری)، زنِ پسر (عروس)

همچنین شوهر، پدرشوهر، پدربزرگ شوهر، پسر شوهر، شوهر مادر (ناپدری) و داماد به سبب ازدواج بر زن محرم می‌شوند. همچنین ازدواج با خواهر زن (تا زمانی که خواهرش در عقد یا زنده باشد) جایز نیست. اما احکام حجاب درباره او نسبت به شوهرِ خواهر جاری است

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.