سوره های سجده دار قرآن کدامند؟

0 293

همون طور که می دانید یکی از اعمالی که مسلمانان در ماه مبارک رمضان انجام می دهند، خواندن قرآن است، طبق احادیث و روایات در این ماه خواندن قرآن ثواب زیادی دارد، ولی در این میان خواندن قرآن شرایط و حالات خاصی دارد که رعایت آنها نیز واجب است، یکی از این موارد آیات سجده دار قرآن است که در چهار سوره از قرآن این آیات وجود دارد، که مسلمانان به هنگام خواندن قرآن باید این سجده های واجب را رعایت کنند.

به نظر تمام مراجع عظام تقلید در چهار سوره از قرآن مجید آیه سجده است، سوره هاى:  ۱- النَّجم (۵۳) ۲- اِقرَأْ (۹۶) ۳- سجده (۳۲) ۴- فصلت (۴۱).

بنابراین هرگاه انسان آیه سجده را بخواند یا گوش کند باید فوراً به سجده رود، و اگر فراموش کرد هر زمان یادش بیاید، سجده واجب است. و به نظر آیت الله فاضل لنکرانی و مکارم شیرازی اگر این آیات بی اختیار هم به گوش انسان برسد بنابر احتیاط واجب سجده واجب است و طبق نظر آیت الله وحید خراسانی در صورتی که بی اختیار این آیات به گوش برسد بنابر احتیاط مستحب سجده واجب است و دیگر مراجع تقلید در این صورت سجده را واجب نمی دانند.[۱]

 

پی نوشت:

۱- رساله آیت الله خمینی مساله ۱۰۹۳. رساله آیت الله تبریزی مساله ۱۱۰۲. رساله آیت الله صافی گلپایگانی مساله ۱۱۰۲. رساله آیت الله سیستانی مساله ۱۱۰۲. رساله آیت الله فاضل لنکرانی مسأله ۱۱۱۹. رساله آیت الله مکارم شیرازی مسأله ۹۷۹. رساله آیت الله وحید خراسانی مسأله ۱۱۰۲.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.