سوره های سجده دار قرآن کدامند؟

ذکر سجده واجب سوره های سجده دار چیست؟

0 332

همون طور که می دانید یکی از اعمالی که مسلمانان در ماه مبارک رمضان انجام می دهند، خواندن قرآن است، طبق احادیث و روایات در این ماه خواندن قرآن ثواب زیادی دارد، ولی در این میان خواندن قرآن شرایط و حالات خاصی دارد که رعایت آنها نیز واجب است، یکی از این موارد آیات سجدهدار قرآن است که در چهار سوره از قرآن این آیات وجود دارد، که مسلمانان به هنگام خواندن قرآن باید این سجده های واجب را رعایت کنند.

به نظر تمام مراجع عظام تقلید در چهار سوره از قرآن مجید آیه سجده است، سوره هاى:  ۱- النَّجم (۵۳) ۲- اِقرَأْ (۹۶) ۳- سجده (۳۲) ۴- فصلت (۴۱).

بنابراین هرگاه انسان آیه سجده را بخواند یا گوش کند باید فوراً به سجده رود، و اگر فراموش کرد هر زمان یادش بیاید،سجده واجب است. و به نظر آیت الله فاضل لنکرانی و مکارم شیرازی اگر این آیات بی اختیار هم به گوش انسان برسد بنابر احتیاط واجب سجده واجب است و طبق نظر آیت الله وحید خراسانی در صورتی که بی اختیار این آیات به گوش برسد بنابر احتیاط مستحب سجده واجب است و دیگر مراجع تقلید در این صورت آن را واجب نمی دانند.{۱}

ذکر سجده واجب

درسجده واجب قرآن روبه قبله بودن لازم نیست و یک سجده کفایت مى‌کند. آیه یا دعاى خاصى واجب نیست، بلکه بنابر نظر مبارک حضرت امام‌خمینى: «هرگاه انسان، در سجده ی واجب قرآنى، پیشانى را به قصد سجده بر زمین بگذارد، اگر چه ذکر نگوید، کافى است و گفتن ذکر، مستحب است و بهتر است بگوید:

لا اله الّا اللّٰهُ، حقّاً حقّاً، لا اله الّا اللّٰهُ ایماناً و تصدیقاً، لا اله الّا اللّٰهُ، عبودیهً و رقّاً، سجدتُ لک یا ربِّ تعبّداً و رقّاً، لامستنکفاً و لامستکبِرًا بَلْ انَا عبدٌ ذلیلٌ خائفُ مستجیٖر{۲}

 

______________________

امام صادق علیه السلام

إنّ قَوما أتَوا رسولَ اللّه صلی الله علیه و آله و سلّم فقالوا: یا رسولَ اللّه، اضمَن لَنا علی رَبِّک الجَنَّهَ، فقالَ: علی أن تُعِینُونِی بِطُولِ السُّجودِ.

امام صادق(ع) فرمود: گروهی خدمت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم آمدند و عرض کردند:‌ ای رسول خدا، در برابر پروردگارت بهشت را برای ما ضمانت کن. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم فرمود: به شرط آن که شما نیز با سجده‌ های طولانی مرا یاری دهید.

شیخ طوسی، الأمالی، ۱۴۱۴ق، ص۶۶۴

________________________

پی نوشت:

۱- رساله آیت الله خمینی مساله ۱۰۹۳. رساله آیت الله تبریزی مساله ۱۱۰۲. رساله آیت الله صافی گلپایگانی مساله ۱۱۰۲. رساله آیت الله سیستانی مساله ۱۱۰۲. رساله آیت الله فاضل لنکرانی مسأله ۱۱۱۹. رساله آیت الله مکارم شیرازی مسأله ۹۷۹. رساله آیت الله وحید خراسانی مسأله ۱۱۰۲.

۲- ر. ک: امام خمینى، رساله توضیح‌المسائل، مسئلۀ۱۰۹۸

احکام سجده نماز

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.