انعقاد نطفه در حال حیض و احرام موجب حرم زاده شدن فرزند است؟

0 619

انعقاد نطفه در حال حیض و احرام موجب حرم زاده شدن فرزند است؟

حیض، قاعدگی، یا عادت ماهیانه، به جاری‌شدن خون حیض از رحم بانوان از دوران بلوغ تا یائسگی گفته می‌شود که به طور معمول بین ۵ تا ۷ روز طول می‌کشد. زن در این مدت «حائض» بوده و احکام فقهی ویژه‌ای دارد، از جمله حرام بودن کارهای مشروط به طهارت.قرآن خون حیض را نوعی اذیت و رنج معرفی کرده و آمیزش جنسی در این شرایط را ممنوع کرده است. پس از پایان عادت ماهیانه، غسل حیض برای برخی کارها واجب می‌شود.

اِحْرام پوشیدن لباس احرام، اولین عمل از اعمال حج و عمره است که با نیت کردن و گفتن تلبیه محقق می‌شود. احرام از میقات‌های خاصی آغاز می‌شود. این عمل، از ارکان حج و عمره است. کسی که در حال احرام است را مُحرِم می‌گویند، فرد محرم احکام خاصی دارد مانند اینکه انجام برخی از اعمال در مدت احرام، بر وی حرام‌ می‌شود.از جمله ارتباط جنسی؛ چه در حد آمیزش باشد، چه لمس کردن و بوسیدن و نیز از روی شهوت به زنی نگاه کردن، همچنین عقد کردن زن برای خود یا دیگری یا شهادت در عقدو در صورت وقوع عقد آن عقد فاسد است

 

آیا در حال احرام و یا در حال حیض نزدیکی صورت بگیرید و نطفه منعقد گردد بچه حرام زاده است؟

آیت الله خامنه ای : در فرض سؤال اگر زن و شوهر نزدیکی کنند، بچه حرام زاده نیست گرچه عمل یاد شده حرام بوده است.[۱]

آیت الله وحید خراسانی : هرگاه مرد در روزه ماه رمضان ، یا در حال حیض یا در حال احرام با زن خود نزدیکى کند ، معصیت کرده ، ولى اگر بچّه اى از آنان به دنیا آید حلال زاده است.[۲]

آیت الله سیستانی : خیر [۳]

آیت الله مکارم شیرازی:

سوال : کسی که عمداً ترک طواف کند و می داند که کسی که عمداً ترک طواف نساء کند زنش بر او حرام می شود و بعد از ترک طواف جماعی صورت بگیرد و از این جماع زن حامله شود حالا حکم بچه ای که به دنیا می آید چیست؟
حالا این جماع بعد از یک سال بعد از آن حج که در آن ترک طواف کرده اند باشد، حکم بچه متولد شده چیست؟ آیا حلال زاده است یا حرامزاده؟

جواب : بچه حلال زاده است هر چند کار خلافی انجام داده است.[۴]

 

 

 

پی نوشت:

۱.استفتاء  از دفتر آیت الله خامنه ای.

۲.استفتاء از دفتر آیت الله وحید خراسانی.

۳.استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی.

۴. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.