حد ترخص چیست؟

0 904

 

بسیاری از مردم این روزها با خنک تر شدن هوا،  بار سفر بسته و به قصد زیارت و یا گشت و گذار در طبیعت راهی سفر می شوند. و از این فرصت تعطیلات تابستانی  بهترین استفاده را می کنند. چنانچه معلوم هست هر کسی که به قصد مسافرت ، حرکت کند و به حد ترخص برسد، باید نماز شکسته بخواند یعنی نمازهای چهار رکعتی خود را دو رکعتی بخواند. ولی نماز صبح و مغرب خود را باید کامل بخواند..

حد ترخص به میزان مسافت و فاصله از شهر(وطن یا جایی که اقامت ده روز داشته) گفته می شود که مسافر که قصد سفر به اندازه مسافت شرعی (یعنی رفت و برگشت ۴۵ کیلومتر) را دارد باید نماز وروزه خود را  بعد از آن شکسته بخواند. یعنی اگر کسی مثلا قصد دارد از یزد به مشهد مسافرت برود ، وقتی از شهر یزد به اندازه ای دور شود که دیوار شهر را نبیند و یا صدای اذان را نشنود ، با اینکه هنوز ۲۲ کیلومتر را طی نکرده هست، ولی باید نماز خود را شکسته بخواند. و از طرف دیگر  اگر  کسی از مسافرت به وطن خود برگشت ، و به اندازه ای رسید که دیوار شهر را می بیند و صدای اذان آن شهر را می شنود، باید نماز را کامل بخواند.

بنابراین حد ترخص با مسافت شرعی فرق می کند ، مسافت شرعی یعنی مقدار مسافتی که اگر کسی  قصد تردد به آن مقدار را داشته باشد ، از نظر شرعی مسافر محسوب می شود. که میزان مسافت آن ، رفت و برگشت حدود ۴۵ کیلومتر می باشد.

پس اگر کسی  قصد تردد کمتر از این مسافت را داشته باشد ، حتی اگر از حد ترخص بگذرد ، مسافر محسوب نمی شود و باید نمازش را کامل بخواند.مسافت شرعی همان سفری که رفت و برگشت آن ۴۵ کیلومتر می باشد. ولی از کجا باید نمازمان را شکسته بخوانیم؟ وقتی از حد ترخص رد شدیم یعنی وقتی دیوار شهر را ندیدیم و صدای اذان را نشنیدیم.

بنابراین وقتی شما میخواهید سفری را شروع کنیدیعنی به قصد سفر حرکت کردید همین که از حد ترخص رد شدید، باید نمازتان را  شکسته بخوانید حتی اگه به ۲۲٫۵ کیلومتر نرسیدید

 

پی نوشت ها:
استفتاءات مقام معظم رهبری س ۶۴۰، رساله آیت الله بهجت م ۱۰۶۸، رساله آیت الله وحید م۱۳۲۷

 

روزه مسافر

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.