آیا خدا برای شناساندن خود ،به ما یا سایر مخلوقات نیاز دارد؟

0 68

آنچه مسلم است اینکه خداوند نیازمند نیست و این ادعا با براهینی قابل اثبات است . زیرا خداوند موجودی است که دارای کمال مطلق است و نیازی به غیر خود ندارد .
اما اینکه اگر خداوند دارای کمال مطلق است ونیازی به خلق ندارند ، چرا موجودات را آفریده است و چرا می خواهد ما او را بشناسیم ؟
نکته ای که در این بین وجود دارد این است که خداوند طبق صفت (فیاض علی الاطلاق ) بودن باید هر موجودی که شایستگی این را دارد که به کمالی برسد ، زمینه سازی کند و شرایط را برای رسیدن به آن کمال مهیا کند .
مطلب بعدی این است که کمال موجوداتی چون ما (انسان ها ) در این است که موجود کاملی چون خداوند را بشناسیم و سعی کنیم مانند او باشیم و اوصاف کمالی او را تا حدی که توان داریم در خود ایجاد کنیم و اصطلاحا خدایی شویم .
از مجموع مطالب فوق مشخص میشود که کمال انسان ها در این است که خداوند را بشناسند و سعی کنند تا در حد توان خود چون او بشوند . فلذا اینکه خداوند ما را می آفریند تا او را بشناسیم ، نعمتی برای ماست و برای رفع نیاز ما است نه اینکه نفعی به او برسد .
برای استفاده از واژه "نیاز" در این سوال ، باید توجه داشته باشیم که خداوند موجودی بی نیاز است و استناد نیاز و ضعف به ذات خداوند صحیح نیست . به طور مثال (و تنها برای تقریب به ذهن ) فرد ثروت مندی را تصور کنید که به فردی فقیر می خواهد کمک کند ، آیا می توان گفت فرد ثروتمند برای کمک به آن فقیر ، به او نیاز دارد ؟

منبع: پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.