حکم استفاده از لوازم آرایشی که از روغن حیوانات حرام گوشت ساخته شده است چیست؟

0 736

با استقبال بانوان از تنوع لوازم آرایشی جدید که روز به روز مدل هایی جدید از آن در حال رو نمایی می باشد، باید مواظب بود تا بدانیم در این لوازم آرایش که عمدتا از کشور های غربی وارد می شود چه موادی به کار رفته است. یکی از مواد به کار رفته که در این پست به آن می پردازم، روغنی است که از حیوانات حرام گوشت ساخته می شود. حال باید بدانیم استفاده از این مواد در لوازم آرایشی اشکال دارد یا نه؟

طبق نظر آیات عظام خامنه ای، سیستانی، مکارم شیرازی استفاده از از روغن حیوانات حرام گوشت را در لوازم آرایشی بلا اشکال می دانند ولی برای نماز باید آنها را پاک کرد.[۱]

حکم استفاده از لوازم آرایشی که از روغن حیوانات حرام گوشت ساخته شده است چیست؟

آیت الله خامنه ای

س: آیا روغن مار نجس است؟ (روغن مارى که به منظور جلوگیرى از ریزش مو، به مو مالیده مى‌شود).
ج: پاک است ولى خوردن آن جایز نیست.

آیت الله سیستانی

س: استفاده از روغن حیوانات حرام گوشت مثل مار به عنوان لوازم آرایشی دارویی چه حکمی دارد؟
ج: اشکال ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی

س: متأسفانه در حال حاضر بعضی از مواد دارویی و آرایشی از روغن خوک و یا ژلاتین حیوانی که ذبح شرعی نشده اند ساخته می شوند. سوال این است که اولاً خرید و فروش این مواد جایز است یا خیر و ثانیاً استفاده از این مواد برای غیر از خوردن مانند تزریق کردن و یا چرب کردن دست و صورت جایز است یا نه؟
ج: خرید و فروش آن اشکالی ندارد و همچنین تزریق و چرب کردن دست و صورت با آن اشکالی ندارد ولی برای نماز باید چربی را بشویید. در ضمن چربی خوک قطعاً نجس است ولی ژلاتین حیوانات حلال گوشت نجس نیست هر چند اگر ذبح اسلامی نباشد و خوردنش حرام است.

 

پی نوشت:

۱- برگرفته از سایت آیت الله خامنه ای/استفتاات جدید، برگرفته از سایت آیت الله سیستانی، برگرفته از سایت آیت الله مکار شیرازی

آرایش مستحب
 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.