مصالحه یعنی چه و شرایط آن چیست؟

0 918

مصالحه یعنی چه و شرایط آن چیست؟ مادر من در سال‌های گذشته خیاطی می‌کرد، بعضی مشتری‌ها بقیه پارچه رو که به درد خیاط می‌خورد به مادرم می‌بخشیدن بعضیا هم به مادرم می‌فروختند. الان مادرم همش میگه نکنه من اون پارچه‌ها رو ارزون‌تر از اون قیمتی که بوده، برداشتم. الان چه کاری می تونه ایشون بکنه و تکلیفشون چیه؟

این سوال رو یکی از مخاطبان از بنده پرسیده است. برای پاسخ به این سوال بابد پیرامون بحث (صلح و مصالحه) مقداری توضیح بدهم.

این سوال معمولا برای خیلی ما پیش آمده که، مثلا در گذشته با کسی سر یه مقدار ناچیز از مال یا اموال توافق کرده ایم، بعد از گذشت مدت زمانی به اون توافق شک می کنیم که آیا طرف مقابل از ما راضی بوده است یا نه؟

تعریف صلح: این است که انسان با دیگری سازش کند که مقداری از مال یا منفعت مال خود را در اختیار او قرار دهد، یا از طلب یا حق خود بگذرد، خواه در برابر دریافت مال یا بدون دریافت مال. (یعنی بدون دریافت  هزینه از مال یا طلب خود بگذرد).

شرایط  طرفین صلح:

شما به دنبال این مطالب هستید:

۱- بالغ و عاقل باشند. ۲- کسی آنها را مجبور به صلح نکرده باشد. ۳- قصد صلح داشته باشند. ۴- حاکم شرع آنها را از تصرف در اموالشان منع نکرده باشد. ۵- لازم نیست صیغه صلح به عربی خوانده شود، بلکه با هر لفظی که بفهماند با هم صلح کرده اند صحیح است.[۱]

پس در جواب دوستمون باید بگوییم که: مادر شما با مشتریان خودش درباره مابقی پارچه مصالحه کرده است و دیگر نیاز به شک در کم یا زیاد بودن مبلغ آن پارچه ها نیست و چیزی به عهده مادر شما نیست.

———————————-

پی نوشت:

[۱] رساله ۱۳ مرجع، مسئله ۲۱۶۰ و ۲۱۶۱ و ۲۱۶۲، دفتر انتشارات اسلامی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.