ضرورت اتاق خواب والدین

0 42

رویکرد اسلام به مسائل جنسی یک رویکرد انسان شناختی و مترقی است. اسلام میل جنسی را مانند بعضی از مذاهب و فرقه‌ها یک میل پست و کثیف حساب نکرده است، همچنین به این میل قداست و اهمیت بیش از اندازه‌ای مانند بعضی از تفکرات نداده است که انسان را برده شهوتش کند. اسلام شهوت را یکی از غزایز اسانی و نیاز‌های جسمی لحاظ کرده است که وسیله‌ای برای آزمایش و امتحان بشر نیز هست. زیرا کشش و گرایش زیادی انسان به این غریزه دارد که اگر بتواند این غریزه را به نحو مطلوب کنترل کند و به حراک گرفتار نشود به مقام انسانیت نائل خواهد شد و اگر اسیر آن شود یقینا مقام او از حیوانات نیز پایین‌تر خواهد بود.

دستور اولی اسلام در برخورد با شهوت ارضا حلال با ازدواج کردن است و بعد از آن دستور به خویشتن‌داری می‌دهد: « وَأَنکِحُوا الْأَیَامَى مِنکُمْ وَالصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَإِمَائِکُمْ إِن یَکُونُوا فُقَرَاء یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لَا یَجِدُونَ نِکَاحًا حَتَّى یُغْنِیَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ؛ (اى اولیاء جوانان) عزب‏ها و بى‏‌همسرانتان را و از بندگان و کنیزانتان آنهایى را که صلاحیت ازدواج دارند همسر دهید اگر فقیر باشند خداوند از فضل خویش بى‏‌نیازشان مى‌‏کند و خداوند داراى وسعت نامتناهى و داناست. آنان که استطاعت زناشویی ندارند ، باید پاکدامنی پیشه کنند تا خدا از، کرم خویش توانگرشان گرداند».[۱]

مرد و زن بعد از ازدواج نیز باید لذت بردن از همدیگر را منحصر به خلوت کنند و از حرکات شهوت آمیز در مقابل فرزندان خود و همچنین هر ناظر دیگری خودداری کنند و صرف اینکه حلال بر همدیگر هستند مجوز معاشقه در مقابل دیگران نمی‌شود. چندی پیش پدری گله گذاری از فرزند خویش می‌کرد که با نامزدش در جلو من و مادرش حرکاتی انجام می‌دهند که ما به جای آنها شرمنده می‌شویم!. این حرکات بدور از اخلاق و دین می‌باشد، و بویژه در مقابل چشم فرزندان بسیار ناپسند و زشت می‌باشد و دارای عواقب خطرناکی برای معنویت آنها می‌شود.

تربیت جنسی فرزندان از سنین قبل از فهم و ادراک مسائل زناشویی و  از هنگام تولد شروع می‌شود!. در روایتی از پیامبر اکرم در این زمینه تذکری بسیار شدید به تمام والدین داده شده است: رسول خدا صل الله علیه و آله می فرماید:« به خدا سوگند اگر مردی با همسرش آمیزش کند و در اتاق طفل بیداری باشد که آن دو را در حال جماع مشاهده کند و سخنانشان و حتی صدای نفس کشیدنشان را بشنود آن کودک هرگز موفق نخواهد شد و به سعادت نخواهد رسید و پسر یا دختر باشدآلوده به زنا خواهد شد.[۲]

البته باید در مورد این روایت این نکته را متذکر بشویم که اینگونه نیست هر کسی که والدین خود را در آن حالت دید یقینا زناکار خواهد شد بلکه احتمال زیادی در انحراف اخلاقی او وجود دارد، لذا به والدین تذکر داده شده است تا در محیطی خلوت نزدیکی کنند.
مخصوصا در گذشته که مردم توان مالی کمی داشتند و گاهی چند خانواده در یک اتاق زندگی می‌کردند و احتمال وجود داشت که بخاطر فشار جنسی زن و مردی در همان اتاق مختلط نزدیکی کنند که اثرات بسیار بدی بروی فرزندانشان برجای بگذارد.

با مهندسی ساخته شدن منازل به گونه‌ای تدبیر شده است که والدین اتاق خواب مستقل داشته باشند و حتی برای غسل آنها تدبیری اندیشیده شده است و حمام کوچکی هم در بعضی از آپارتمانها در اتاق آنها قرار داده‌اند تا فرزندان حتی متوجه غسل کردن آنها نشوند و توجه به همچنین مسائلی سبب بلوغ زودرس در آنها شود.

نکته بعد مربوط به آموزش بچه‌هاست تا حریم والدین را مراعات کنند و بدانند در بعضی از اوقات باید با هماهنگی وارد اتاق والدین خود شوند. این مسأله آنچنان مهم بوده است که در سوره نور خداوند متعال آیه‌ای را بدان اختصاص داده است:
« یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لِیَسْتَأْذِنْکُمُ الَّذینَ مَلَکَتْ أَیْمانُکُمْ وَ الَّذینَ لَمْ یَبْلُغُوا الْحُلُمَ مِنْکُمْ ثَلاثَ مَرَّاتٍ مِنْ قَبْلِ صَلاهِ الْفَجْرِ وَ حینَ تَضَعُونَ ثِیابَکُمْ مِنَ الظَّهیرَهِ وَ مِنْ بَعْدِ صَلاهِ الْعِشاءِ ثَلاثُ عَوْراتٍ لَکُمْ لَیْسَ عَلَیْکُمْ وَ لا عَلَیْهِمْ جُناحٌ بَعْدَهُنَّ طَوَّافُونَ عَلَیْکُمْ بَعْضُکُمْ عَلى‏ بَعْضٍ کَذلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمُ الْآیاتِ وَ اللَّهُ عَلیمٌ حَکیمٌ؛ای کسانی که ایمان آورده اید! بردگان شما ، و همچنین کودکانتان که به حدّ بلوغ نرسیده اند ، در سه وقت باید از شما اجازه بگیرند: پیش از نماز صبح ، و نیمروز هنگامی که لباسهای ( معمولی ) خود را بیرون می آورید ، و بعد از نماز عشا این سه وقت خصوصی برای شماست امّا بعد از این سه وقت ، گناهی بر شما و بر آنان نیست ( که بدون اذن وارد شوند ) و بر گرد یکدیگر بگردید ( و با صفا و صمیمیّت به یکدیگر خدمت نمایید ) . این گونه خداوند آیات را برای شما بیان می کند ، و خداوند دانا و حکیم است!».[۳]

روشن است که دیدن یک صحنه روابط جنسی می‌تواند سیر معنوی و اخلاقی یک فرزند را تغییر دهد، لذا خداوند متعال این دستور را تشریع کرده است تا والدین بتوانند روابط خصوصی خود را در طول روز و شب داشته باشن و هم اینکه فرزندان با مشکلی روبه‌رو نشوند. البته روشن است که والدین باید در سنین قبل از بلوغ محدوده و حریم خواب خود را از فرزندان جدا کنند تا در سن بلوغ خوابیدن پدر و مادر در یک رختخواب برای آنها چیز عادی‌ای باشد و حالت خاصی برای آنها نداشته باشد

پی‌نوشت:
[۱] سوره نور آیه ۳۲ و ۳۳
[۲] کافی، ج۵، ص ۵۰۰
[۳] سوره نور آیه ۵۸

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.