حکم ابرو برداشتن دختران

0 169

آرایش و زیبایی دوستی، از بهترین نعمت های خداوند است که خصوصا در بین خانم ها مورد توجه بیشتری قرار دارد. در روایات هم اشاره به ثواب ارائه این زیبایی برای همسر که در مقام لذت بردن است اشاره شده است. نبی مکرم اسلام (‏صلی الله علیه وآله) می‏ فرماید: «بر زن لازم است؛ که خود را با خوشبوترین عطرها خوشبو نماید و به بهترین وجه آرایش کند و بهترین لباسهای خود را بپوشد و بامدادان و شامگاهان خود را برای شوهر آماده کند». [۱]

ولی گاها این آرایش و جلوه گری برای غیر شوهر و محارم در حال اتفاق است و امروزه تا حدی پیش رفته است که دختران مجردی که هنوز به سن ازدواج نرسید تا قصد ازدواج ندارند، سعی می کنند، از زنان ازدواج کرده عقب نیفتند و در خیلی موارد از آنها هم سبقت گرفته اند.
آفات این حرکت و مفسده هایی که به دنبال دارد بسیار مشخص است و یکی از آنها به گناه افتادن جوان های مجرد و گاها سالم است، زیرا گاهی با یک نگاه انسان گرفتار می شود و برای رسیدن به آن خواسته‌ی برآورده نشده، حسرت می خورد و نتیجه حسرت چیزی جز گناه یا پریشانی نیست. پس بهتر هست هر کاری در زمان خودش اتفاق بیافتد، چون وقتی آرایش معمولی زودتر از موعدش شروع شود، این دختران بعد ازدواج به سراغ عمل های زیبایی و کارهای عجیب و غریبی روی می آوردند تا حس تنوع طلبی خود را ارضاء کنند.

اما از نظر شرعی که واقعا مظلوم واقع شده است (حتی در میان اقشار به ظاهر مذهبی) آرایش یا ابرو برداشتن دختران مجرد چه حکمی دارد؟
س: لطفا حکم برداشتن ابرو در دختران را هم از نظر شرعی و هم از نظر عرفی را در جامعه ما بیان فرمایید؟
ج: شرعاً اشکالی ندارد ولی اگر در عرف محل کار خلافی محسوب می شود بهتر اجتناب از آن است.[۲]
س: دختران باکره قبل از ازدواج تا چه میزان مى‌توانند آرایش کنند؟ مثلاً آیا مجاز به گرفتن موهاى صورت و یا گرفتن ابرو هستند؟
ج: فى نفسه مانع ندارد ولى اگر بر این کار مفسده‌اى مترتب شود و یا در معرض دید نامحرم باشند، جایز نیست.[۳]
س: آیا آرایش زن یا دختر اشکال دارد؟
ج: در مقابل نامحرم باید بپوشاند.[۴]
———————————-
پی نوشت:
[۱]. «وَ عَلَیْها اَنْ تَتَطیَّبَ بِأَطْیَبِ طیبِها وَ تَلْبِسَ اَحْسَنَ ثِیابِها وَ تَزَیَنَ بِاَحْسَنِ زِینَتِها وَ تَعْرِضَ نَفْسَها عَلَیْهِ غُدُوهً و عَشیّهً» وسائل‏ الشیعه، شیخ حر عاملی، ج ۱۴، ص ۲۱۱.
[۲]. سایت حضرت آیت الله خامنه ای/ حجاب و پوشش.
[۳]. سایت حضرا آیت الله مکارم شیرازی.
[۴]. سایت حضرت آیت الله بهجت (ره).

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.