حکم گذاشتن پول نو لای قرآن

0 645

حکم گذاشتن پول نو لای قرآن ؟سنت های خوبی در بین ما وجود دارد که ریشه ملی یا غیر مذهبی دارد اما مورد تایید اسلام هم می باشد. هر کسی هم که پایه گزاری سنت خوب باشد، تا روز قیامت در ثواب ایجاد سنت سهیم است که روایات ما به این نکته اشاره دارد.

رسول خدا (صلی الله و علیه وآله) فرمودند: «مَنْ سَنَّ فِی الإِسْلامِ سُنَّهً حَسَنَهً فَلَهُ أَجْرُهَا وَأَجْرُ مَنْ عَمِلَ بِهَا بَعْدَهُ مِنْ غَیْرِ أَنْ یَنْقُصَ مِنْ أُجُورِهِمْ شَیْءٌ [۱] هر که راه و رسم نیکویی را بنیان نهاد، در پاداش عمل به آن تا روز قیامت سهیم است بی آنکه از اجر دیگران کاسته شود»

یعنی هم پایه گزار آن سنت ثواب می برد و هم کسانی که آن سنت را اجرا می کنند و از ثواب همدیگر کم نمی شود.
یکی از این سنت ها خوب بحث عیدی دادن و هدیه گرفتن برای همدیگر است. این سنت بسیار مورد تاکید اسلام قرار گرفته است و روایات فراوانی در این باره به ما رسیده است و از آثار و برکات این سنت خوب نکاتی را به ما توصیه کرده اند.

امام رضا (علیه السلام) از اجداد خویش از رسول خدا (صلی الله و علیه وآله) روایت کرده است که فرمود: «خوب چیزى است هدیه؛ زیرا آن کلید حوائج است».[۲]

اما شاید برای کسانی دقت بیشتری در مسائل دینی داشته باشند این سوال پیش بیاید که آیا این رسم قدیمی گذاشتن پول نو، در بین قران توسط پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها و بزرگان فامیل، باعث بی حرمتی به قران می شود؟ و بهتر است این کار را ترک کنیم یا اشکالی ندارد؟

حضرت آیت الله مکارم شیرازی
پرسش: رسم است که در عید نوروز و مانند آن پول لای قرآن می گذارند و عیدی می دهند. آیا این کار اشکال دارد؟
پاسخ : اشکالی ندارد.[۳]

______________________

پی نوشت:
[۱]. الکافی، کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق‏، تاریخ وفات مؤلف: ۳۲۹ ق‏، محقق / مصحح: غفارى على اکبر و آخوندى، محمد، موضوع: کتب اربعه‏، زبان: عربى‏، تعداد جلد: ۸، ناشر: دار الکتب الإسلامیه، مکان چاپ: تهران‏، ج۵، ص۹.
[۲]. صدوق، محمد بن علی، عیون أخبار الرضا، ج ۲، ص ۷۴، ح ۳۴۲، انتشارات جهان، ۱۳۷۸ق.
[۳]. سایت حضرت آیت الله مکارم شیرازی.

تاریخ پول

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.