جنت النعیم و جنت الماوی چه فرقی باهم دارند؟

0 316

جنت النعیم و جنت الماوی چه فرقی باهم دارند؟

قطعا بهشت مراتب و درجات گوناگونی دارد هر چند بعضی از ویژگی های بهشت برای همه بهشتیان یکسان است.

«دَرَجَاتٌ مُتَفَاضِلاتٌ وَ مَنَازِلُ مُتَفَاوِتَاتٌ لا یَنْقَطِعُ نَعِیمُهَا وَ لَا یَظْعَنُ مُقِیمُهَا وَ لا یَهْرَمُ خَالِدُهَا وَ لا یَبْأَسُ سَاکِنُهَا؛[۱] در بهشت، درجاتى از یکدیگر برتر، و جایگاه‏هایى گوناگون و متفاوت وجود دارد که نعمت‏هایش پایان ندارد، و ساکنان آن هرگز خارج نگردند، ساکنان بهشت جاوید، هرگز پیر و فرسوده نگردند، و گرفتار شدائد و سختى ها نخواهند شد.»

در سوره الواقعه مردم به سه دسته تقسیم می کند که دو دسته آن ها بهشتی هستند، السابقون و اصحاب یمین و بعد بهشت هر کدام را جداگانه توصیف می کند و نعمت های مختلفی را برای آن ها بیان می کند.

و می توان گفت که عالی ترین مراتب بهشت، بهشت عدن است که جایگاه پیامبر و ائمه (علیهم السلام) است. و بعد از آن جایگاه شیعیان در بهشت است:
حضرت علی (ع) می فرمایند: «وَ مَنْزِلُ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَهُ عَلَیْهِ وَ ءَالِهِ وَ سلَّمَ مِنَ الْجَنَّهِ فِى جَنَّهِ عَدْنٍ وَ هِىَ وَسَطُ الْجِنَانِ، وَ أَقْرَبُهَا مِن عَرْشِ الرَّحْمَنِ جَلَّ جَلَالُهُ. وَالَّذِینَ یَسْکُنُونُ مَعَهُ فِى الْجَنَّهِ هَؤُلَاءِ الإئِمَّهُ الإثْنَا عَشَرَ؛[۲] و منزل و مقام رسول الله محمّد صلّى الله علیه و آله و سلّم در بهشت آنست که آن حضرت در بهشت عدن هستند، و آن بهشت در میان همه بهشتهاست و از همه آنها به عرش خداوند رحمن جلّ جلالُه نزدیکتر است. و آن کسانیکه با محمّد ص در این بهشت هستند امامان دوازده گانه مى ‏باشند».

حضرت علی (ع) می فرمایند: «إِنَّ أَهْلَ الْجَنَّهِ یَنْظُرُونَ إلَى مَنَازِلِ شِیعَتِنَا کَمَا یَنْظُرُ الإنْسَانُ إلَى الْکَوَاکِبِ؛[۳] اهل بهشت به مسکن‏ ها و منزل‏هاى شیعیان ما نظر مى‏ کنند همچنانکه مردم به ستارگان نظر مى ‏کنند.»

و شاید پایین ترین درجه بهشت، حظیره باشد که برای شیعیان فاسق ومومنان طایفه جن به آنجا می روند.[۴]

و درباره جنه الماوی و جنه النعیم باید گفت که ماوی به معنای جایگاه و نعیم به معنای پر نعمت است:
مَأوى‏: اسم مکان است از اوى یعنى جایگاهى که در آن مسکن میگیرند.[۵]
(نعیم): نعمت وسیع و کثیر.[۶]

و هر کدام میتواند اشاره به یک درجه از بهشت داشته باشد:
«قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ ع أَمَّا الْجِنَانُ الْمَذْکُورَهُ فِی الْکِتَابِ فَإِنَّهُنَّ جَنَّهُ عَدْنٍ وَ جَنَّهُ الْفِرْدَوْسِ وَ جَنَّهُ نَعِیمٍ وَ جَنَّهُ الْمَأْوَى‏؛[۷] امام باقر (ع) فرمود اما آن بهشتها که در قرآن ذکر شده است: ۱- بهشت عدن ۲- بهشت فردوس ۳- بهشت نعیم ۴- بهشت جنه المأوى.»

[۱]. خطبه ۸۵ نهج البلاغه.
[۲]. إکمال الدّین صدوق، ج ۱، ص ۳۰۰.
[۳]. بحار الأنوار ج‏۱۰، ص ۱۰۷.
[۴]. رک: ترجمه تفسیر المیزان، ج‏۱۸، ص: ۳۳۴.
[۵]. قاموس قرآن، ج‏۱، ص: ۱۴۵.
[۶]. قاموس قرآن، ج‏۷، ص: ۸۴.
[۷]. الکافی، ج‏۸، ص: ۱۰۰.

جنه النعیم

منبع: www.soalcity.ir

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.