آیا اهداثواب اعمال نیک برای اموات فایده ای دارد؟

0 2

نکته اولی که باید بدان توجه کنیم این است که اصل نجات انسان در مراحل برزخ و قیامت، وابسته به خود اوست و بدون ایمان و عمل صالح، این نجات محقق نمی شود. إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَهُمْ جَنَّاتُ النَّعیمِ (۸ لقمان) در حقیقت، کسانى که ایمان آورده و کارهاى شایسته کرده‏ اند، باغهاى پرنعمت خواهند داشت.

و اگر ایمان نباشد، حتی پیامبر (ص) نیز نمی تواند به آن شخص فایده ای برساند:

اسْتَغْفِرْ لَهُمْ أَوْ لا تَسْتَغْفِرْ لَهُمْ إِنْ تَسْتَغْفِرْ لَهُمْ سَبْعینَ مَرَّهً فَلَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَهُمْ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ کَفَرُوا (۸۰ توبه) چه براى آنان آمرزش بخواهى یا برایشان آمرزش نخواهى [یکسان است، حتّى‏] اگر هفتاد بار برایشان آمرزش طلب کنى هرگز خدا آنان را نخواهد آمرزید، چرا که آنان کفر ورزیدند.

اما از آن جا که مومنان نیز خلل هایی در اعمالشان دارند و گاهی به گناه آلوده شده اند یا انجام اعمال صالح بیشتر، سبب پاداش بیشتر برای آنها می شود، می توان به این مساله پرداخت .

و طبق آنچه متون دینی بیان کرده است، مردگان به دو نوع پس از مرگشان نیز از پاداش بهره مند می شود.

اول پاداش اعمالی که در زمان زندگی شان انجام داده اند، اما آن اعمال با مرگشان پایان نیافته و همچنان ادامه دارد. و در روایات سه مصداق برای آن بر شمرده اند. ۱-صدقه جاریه مثل مسجد یا بیمارستان و … که شخص ایجاد کرده و هنوز از آن استفاده می شود. ۲- علم و دانشی که از میت به جا مانده و سبب هدایت افراد می شود. ۳- فرزند صالحی که از میت باقی مانده است.

دوم حسنات و خیراتی که که دیگران در حق میت انجام می دهند. بدون آنکه خود میت در آن نقشی داشته باشد. و دلایل این نوع بهره برداری نیز متعدد است.  مثل آیاتی که نشان دهنده تاثیر استغفار فرشتگان یا انسان های دیگر بر حال مومنان است:

وَ الَّذینَ جاؤُ مِنْ بَعْدِهِمْ یَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنا وَ لِإِخْوانِنَا الَّذینَ سَبَقُونا بِالْإیمان (۱۰ حشر) کسانى که از پس ایشان آمده‏اند، مى‏گویند: اى پروردگار ما، ما و برادران ما را که پیش از ما ایمان آورده‏ اند بیامرز

وَ الْمَلائِکَهُ یُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَ یَسْتَغْفِرُونَ لِمَنْ فِی الْأَرْضِ أَلا إِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ (۵  شوری) فرشتگان به ستایش پروردگارشان تسبیح مى‏گویند و براى ساکنان زمین آمرزش مى‏طلبند.

و در احادیث متعددی نیز به تاثیر اعمال بازماندگان اشاره شده است:

ابن عباس مى گوید: زنى حضور رسول خدا رسید و گفت: مادرم مرده و روزه بر ذمه دارد. پیامبر صلى الله علیه وآله و سلم فرمود: هرگاه بدهى به مردم داشت، تو پرداخت مى کردى؟ آن زن گفت : بلى! پیامبرصلى الله  علیه وآله وسلم(فرمود: پرداخت بدهى خدا لازم تر است.  صحیح مسلم، ج ۵، ص ۷۳

عایشه مى گوید : مردى حضور رسول خدا رسید و گفت: مادرم درگذشته و وصـیت ننمـوده اسـت، وچنـین مـى اندیشم که اگر توانایىِ سخن گفتن داشت، صدقه مى داد اگر از جانب مادرم صدقه دهم آیا براى او پاداشى هست؟ فرمود: بله سنن ابى داود،ج ۲، ص ۱۳۰، شماره ۱۶۸۱

منبع: www.soalcity.ir

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.