آیا بیشتر مردم گمراه هستند؟

0 16

اولا از دو منظر می توان گمراهی را بررسی کرد. اول آنکه بگوییم کدام اندیشه حق و کدام اندیشه باطل و گمراهی است و دوم آنکه بگوییم چه کس یا کسانی حق و چه کسانی باطل هستند.
وقتی این دو را کنار هم بگذاریم، مشخص می شود، آنچه بیشتر برایمان مفید است، اینکه اندیشه حق و باطل را بشناسیم. و الا اگر تمام دنیا هم بگویند خورشید به دور زمین می گردد، واقعیت تغییری نخواهد کرد. از همین رو به ما توصیه شده است که: در مسیر حق از کمی پیروان آن نترسیم. (امیر المومنین ع : الغیبه ص: ۲۷) کما اینکه فرموده اند، حق را ملاک تشخیص افراد قرار دهیم، نه آنکه با افراد حق را بسنجیم. (امیر المومنین ع کتاب سلیم بن قیس الهلالی، ج‏1، ص: ۱۵۷)

ثانیا قضاوت درباره افراد، عموما موکول به روز قیامت است. یعنی اگر چه می توان در مواردی، عناد و لجاجت شخص با حق را دریافت، اما این مساله درباره عموم مردم قابل تشخیص نیست. و قاضی این امر خدای متعال است که از درون اشخاص با خبر است و می داند هر شخص در زندگی اش در چه مقاطعی با حق مواجه شده و به آن پشت کرده یا آنکه روحیه پذیرش حق را داشته و عمدتا هر جا حقی را می فهمیده، تسلیم آن می شده است.

ثالثا تشخیص گمراهی دیگران یا بدان جهت است که در زندگی ما موثر هستند، مثل رهبران اجتماعی و … که طبیعتا در بین همه مردم، تعداد کمی را در بر خواهند گرفت، یا آنکه در زندگی ما اثر چندانی ندارند. درباره طایفه اول که در زندگی ما موثر هستند، یا ادله کافی برای تشخیص لجاجت شان با حق را داریم یا آنکه می توانیم در هر مساله ای حق را معیار قرار دهیم و راجع به آن شخص با توجه به نظرات و عملکردش قضاوت کنیم. اما راجع به کسانی که تاثیر چندانی بر زندگی ما ندارند، می توانیم همزیستی مسالمت آمیز پیشه کنیم. خصوصا که از نظر دینی نیز بدان توصیه شده ایم و قرآن می فرماید:

لا یَنْهاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذینَ لَمْ یُقاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَ لَمْ یُخْرِجُوکُمْ مِنْ دِیارِکُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَ تُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطینَ (۸  ممتحنه) خدا شما را از نیکى کردن و رعایت عدالت نسبت به کسانى که در راه دین با شما پیکار نکردند و از خانه و دیارتان بیرون نراندند نهى نمى‏کند چرا که خداوند عدالت‏پیشگان را دوست دارد..

همان گونه که مشخص است، دعوت به نیکی و رعایت عدالت در مقابل این افراد، ممدوح شمرده شده و خدای متعال دوست داشتن عادلان را در مقابل این گونه رفتارها بیان کرده است.

 

به هر حال آنچه لازم به تاکید است اینکه زیادی گمراهان، هرگز نمی تواند یک گمراهی را وجیه و معقول سازد. و انسانی که در عصر ارتباطات قرار گرفته و انواع و اقسام فرقه های انحرافی و باطل را می بینید، باید دقت کند که بین بحث همزیستی مسالمت آمیز با دیگران و حق بودن دیگران فرق است. کما اینکه هر کسی که امروزه اندیشه انحرافی دارد، لزوما جهنمی نخواهد بود. چرا که ممکن است، گمراهی اش در اثر جهل او باشد و خدای متعال او را مورد مغفرت خود قرار دهد.

منبع: www.soalcity.ir

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.