در فاصله سن بلوغ تا هنگام ازدواج چگونه از انحراف جنسی به دور باشم ؟

0 10

مسأله‏ای که عنوان کرده ‏اید (بالا رفتن سن ازدواج و مشکلاتی که جوانان در فاصله سن بلوغ و ازدواج با آن مواجه می‏شوند) برای بیش‏تر جوانان عام و فراگیر است. با توجه به این که مشکلات و موانعی برای افراد مختلف، متفاوت است. مشکلات اقتصادی، ادامه تحصیل،مشکل اشتغال، مسئله سربازی، مشکلات خانوادگی، اجتماعی، فرهنگی و… دلایل گوناگونی است که موجب تأخیر ازدواج می‏شود و گریبان گیر بسیاری از جوانان می‏باشد. ارائه راه حلّی مناسب با مشکل، امری دشوار است. جناب عالی نیز به نوع مشکل خود اشاره نفرموده‏اید وصرفا معضل فاصله زیاد سن بلوغ و سن ازدواج را مطرح کرده‏اید. آیا به محض این که نوجوان به سن بلوغ رسید، باید ازدواج کند؟ بلوغ ابعاد مختلفی دارد و یکی از ابعاد آن بلوغ جنسی است. برای تشکیل خانواده، باید مجموعه‏ای از بلوغ‏ها به صورت نسبی حاصل شود، تا آمادگی ازدواج و زندگی مشترک حاصل شود. اگر ازدواج صرفا براساس بلوغ جنسی انجام بگیرد، مشکلات زیادی برای پسر، دختر، خانواده و جامعه به وجود می‏آید، چنان که تأخیر آن نیز مشکل ساز است.
خوب بود شخصا مشکل خودتان را مطرح می‏کردید، تا راهکارهای مناسب را برایتان بیان می‏داشتیم. به هر حال بر اساس احتمالاتی که به نظرمان می‏رسد، به نامه شما پاسخ می‏دهیم.
۱. اساسی‏ ترین راه حلی که می‏تواند جلوی انحراف اخلاقی ـ جنسی نسل جوان را بگیرد، ازدواج است. اگر برای آمادگی ازدواج دارید و خانواده نیز با شما همکاری می‏کنند، هر چه زودتر با انتخاب همسری مناسب ـ بر اساس معیارهای صحیح ـ از طریق خانواده و افراد باتجربه، اقدام به خواستگاری کنید. بعد از مدتی عروسی کنید و زندگی شیرین مشترک را آغاز نمایید.
۲. در صورتی که نمی‏توانید تشکیل خانواده بدهید و به هر دلیلی قادر به اداره یک زندگی نیستید، می‏توانید با فردی مناسب عقد ببندید و تا وقتی آمادگی عروسی ندارید، با توافق همسرتان، با هم نامزد و محرم باشید و هر کدام در خانه پدرتان زندگی کنید، تا زمینه زندگیمشترک فراهم شود. این کار هیچ منافاتی با تحصیل یا سربازی ندارد.
۳. برای تحقق پیشنهاد بالا، سعی کنید با ساده‏ترین و کم‏ترین امکانات ازدواج کنید و سطح توقعات خودتان را کاهش دهید. مطمئن باشید که به تدریج به همه آنچه یک زندگی موفق و شیرین نیاز دارد، دست خواهید یافت.
۴. انتظار نداشته باشید در بدو امر، همه چیز بدون هیچ مشکلی فراهم شود. طبیعی است که از شیرینی‏های نامزدی و ازدواج با مشکلات و تنگناهایی نیز توأم است. دنیا تا آخر چنین است. هیچ گاه زندگی فردی، اجتماعی و خانوادگی، بدون مشکل نمی‏شود. همواره شیرینی‏ها وتلخی‏ها در هم آمیخته‏اند؛ لذا ما نباید توقع داشته باشیم وقتی همه مشکلات برطرف شد، ازدواج کنیم.
۵. اگر به هر دلیلی ازدواج کامل یا عقد و نامزدی ممکن نباشد، به راهکارهای زیر عمل کنید:
۱) برنامه‏ای کامل برای اوقات شبانه روزی خود تنظیم نمایید و کارهای شبانه روزی خود را زمان بندی کنید.
۲) از بیکاری اجتناب کنید و برنامه خودتان را با تحصیل، کار، ورزش، تفریح، مطالعه، عبادت و… پُر کنید، به گونه‏ای که وقت خالی و بدون برنامه نداشته باشید.
۳) گرچه فرموده‏اید که ورزش فایده‏ای نداشته است، ولی باز توصیه می‏کنیم که ورزش، به عنوان یک راهکار برای تخلیه انرژی‏های اضافی و پر کردن بخشی از وقت ـ علاوه بر فواید دیگری که برای جسم و روح دارد ـ بسیار مناسب است.
۴) از تماشای فیلم‏های مهیج شهوت، اجتناب کنید.
۵) در صورت امکان هفته‏ای یک یا دو روز روزه مستحبی بگیرید.
۶) با افرادی که به مسایل جنسی و شهوانی دامن می‏زنند، معاشرت نکنید.
۷) برای تحصیل و اهدافی که برای آینده علمی خود ترسیم کرده‏اید. سرمایه‏گذاری کنید.
۸) به نامحرم نگاه نکنید.
۹) در خوردن مواد غذایی محرک به حداقل ممکن اکتفا کنید.
شرط موفقیت شما در این امر، جدی گرفتن راهکارهای ارائه شده و عمل به آن‏هاست.{J

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.