آیا انجام کار مکروه در شرع مقدّس گناه است؟

0 573

آیا انجام کار مکروه در شرع مقدّس گناه است؟

مکروه یکی از احکام پنج‌گانه و به معنای عملی است که گرچه انجامش حرام نیست، ترک کردن آن بهتر است. در رساله‌های عملیه، در کنار اشاره به کارهای واجب و حرام به کارهای مکروه نیز اشاره شده است. همه مکروهات در یک درجه نیستند و کراهت برخی از کارها شدیدتر است.

آنچه به عنوان مکروه یا عمل کراهتی در اسلام مطرح است؛ چند گونه است:

۱. گاهی می‏گوییم: آن عمل خاص کراهت دارد و منظورمان از کراهت این است که ثواب کمتری دارد؛ مانند خواندن نماز در حمام، یا به جا آوردن نماز جماعت به امامت شخص مسافر. در این موارد کراهت داشتن به معنای این است که نماز در حمام ثوابش کمتر است از نماز در خانه و در مسجد و بیرون از حمام و… .

۲. گاهی نسبت دادن کراهت به یک عمل بدان جهت است که مورد تنفر مولی و حاکم و خداوند متعال است؛ امّا نه به صورت شدید. یعنی خداوند انجام آن را دوست ندارد، ولی نه به نحوی که آن را بر بنده ‏اش حرام کند و بر او خشم گیرد. به همین جهت انجام ندادنش بهتر است. مثل این که کسی با سر برهنه برای قضای حاجت به دستشویی برود، و انجام آنچه بر شخص جنب مکروه است؛ مانند خوردن، آشامیدن، خواندن بیشتر از هفت آیه از سوره‏ هایی که سجده واجب ندارد، همراه داشتن قرآن و…

۳. گاهی کراهت عملی برای آن است که این عملِ مکروه مقدّمه فساد قرار می‏گیرد؛ انجام چنین عمل مکروهی به عنوان مقدّمه فساد انجامش گناه و معصیت است؛ مانند خلوت کردن با زن نامحرم در یک اطاق، هر چند وجود مرد و زن نامحرم در یک اطاق حرام نیست، امّا دارای کراهت است و این خلوت چنانچه مقدّمه فساد شهوانی باشد، وجودشان در آن اطاق خلوت، به عنوان مقدّمه فساد حرام است. در این باره می‏توانید به رساله مرجع تقلید خود مراجعه کرده احکام جزیی‏ تر را مطالعه کنید.

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.