دجال کیست؟

0 23

دجال از ریشه دجل به معنای بسیار دروغگوی حیله گر است. خروج دجّال در منابع اهل سنت از نشانه‏ های بر پایی قیامت دانسته شده، ولی در کتاب‏های روایی شیعه از نشانه‏ های ظهور حضرت مهدی(عج) است.
آن چه از ظاهر اخبار استفاده می‏شود دجّال موجودی است که در آخر زمان و پیش از قیام حضرت مهدی (ع) خروج می‏کند و غیر عادی است و با انجام کارهای شگفت ‏انگیز جمع زیادی از مردم را می‏فریبد.[۱]

بسیار بزرگ و تنومند است در سحر و جادو  زبردست است، در پیش او کوه سیاهی است که به نظر مردم می‏آورد که کوه نان است و در پشت سر او کوه سفیدی است که از طریق سحر برای مردم به صورت آب‏های صاف جاری می‏نمایاند و فریاد می‏کند: “اولیائی انا ربکم الاعلی؛ دوستانم من پروردگار بزرگ شمایم“.
شیاطین، ظالمان، منافقان، جادوگران، کفّار، فرزندان نامشروع اطراف او را گرفته و به انواع آلات لهو و لعب و ساز و… مشغول می‏شوند و با این کار بسیاری از انسان‏های ضعیف الایمان را منحرف می‏کنند. [۲]

البته در مورد دجّال صرف نظر از ویژگی‏های او چند احتمال وجود دارد:
۱- نام شخص معینی نیست، هر کسی که با ادعاهای پوچ و با توسّل به حیله گری و نیرنگ در صدد فریب مردم باشد دجّال است. این که در روایات از دجّال‏های فراوان سخن به میان آمده این احتمال را تقویت می‏کند.
پیامبر اکرم(ص) فرمود: “قیامت بر پا نمی‏شود تا وقتی که مهدی(ع) از فرزندانم قیام کند و مهدی(ع) قیام نمی‏کند تا وقتی که شصت دروغگوی حیله گر خروج کنند“.[۳]

۲- نام فرد معینی است که به عنوان دجّال در دوره غیبت با همان ویژگی هایی که قبلاً متذکر شدیم خروج می‏کند و عده ‏ای را منحرف می‏کند. ظاهر بسیاری از روایات بیان گر این احتمال است.

۳- احتمال هم دارد دجال کنایه از کفر جهانی و سیطره فرهنگ مادی باشد.
استکبار با ظاهری فریبنده مردم را به ویژه مسلمانان را می‏فریبد و با قدرت مادی، علمی و صنعتی که دارد مردم را مرعوب می‏کند و…[۴]

به هر حال دجال موجودی است که در ادیان دیگر نیز از آن سخن گفته شده و منحصر به زمان خاصی نیست و در دوره های متعدد،  دجال های گوناگونی وجود داشته اند که شاید دجال مقارن ظهور ویژگی های برجسته تری در گمراه کردن مردم داشته باشد و مشخصاتی که در روایات برای دجال آخر الزمان گفته شده، به راحتی فهمیده نمی شود و اموری عادی نیست.

[۱]. مجله حوزه، شماره ۴ و ۵، سال دوازدهم، ص ۲۶۲.
[۲]. منتهی الآمال، ج ۲، ص ۴۹۳.
[۳]. ارشاد، ج ۲، ص ۳۷۱.
[۴]. برای اطلاع بیش‏تر می‏توانید از مجله حوزه شماره ۴ و ۵، سال دوازدهم که به صورت کتاب مستقل به نام چشم به راه مهدی چاپ شده، مراجعه کنید.

منبع: www.soalcity.ir

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.