تعقیبات مشترکه یعنی چه و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

0 595

تعقیبات مشترکه یعنی چه و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

تعقیبات جمع تققیب است و تعقیب به معنای دنبال کردن و یا کاری را دو باره کردن،‌بازگشتن، نشستن بعد از نماز جهت دعا و انتظار است. اما تعقیبات مشترکه را به دعا و ذکرهایی می گویند که پس از انجام نمازها و فرایض الهی خوانده می شود و بر خلاف برخی از دعاها که مخصوص نماز خاصی می باشند، خواندن این ادعیه و اذکار بعد از همه نمازهای یومیه مستحب است.

البته تعقیبات مشترکه زیادی در کتب و جوامع روایی ما خصوصاً در کتاب ارزشمند مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمی(ره) آورده شده است که می توانید با مراجعه به مفاتیج الجنان از کمّ و کیف و چگونگی انجام آن ها، در حدّ توان و فرصتی که در اختیار دارید، استفاده لازم را ببرید.

در روایات معصومین(ع) تأکید و سفارش زیادی در استفاده از تعقیبات مانند صلوات و تسبیحات حضرت زهرا(س) و آیت الکرسی شده است.

امام صادق(ع) فرمود: “تعقیب، در به دست آمدن روزی [و رزق] از سفرهای تجارتی، کارساز تر است”.[۲] در روایت دیگری فرمود: “خداوند نمازهای پنجگانه را در بهترین ساعات بر شما واجب نموده است،‌ پس بر شما باد به دعا پس از هر نماز”.

نبی مکرّم اسلام(ص) فرمود: هر که “آیه الکرسی” را پس از نمازهای واجب یومیّه بخواند، نمازش مقبول گردد و در امان خدا باشد و خداوند او را محفوظ دارد”.[۳]

امام صادق(ع) فرمود: “تسبیحات حضرت زهرا(س) پس از هر نماز نزد من افضل است از این که هر روز هزار رکعت نماز به جای آورده شود”.[۴] نیز از امام(ع) وارد شده است: “جبرئیل امین(ع) در زندان نزد حضرت یوسف(ع) آمد و به وی گفت: پس از هر نماز واجب، سه بار بگو: “اللهم اجعل لی من أمری فرجاً و مخرجاً وارزقنی من حیث أحتسب و من حیث لا أحتسب”.[۵]

جهت اطلاع از تعقیبات مفصّل و استفاده از آن ها به کتب مربوطه خصوصاً مفاتیج الجنان مراجعه فرموده و ما را نیز از دعای خیر فراموش نفرمایید.

[۲] معارف و معاریف، ج ۳،‌ ص ۶۰۱.
[۳] بحارالانوار، ج ۸۶، ص ۳۴.
[۴] همان، ج ۸۵، ص ۳۳۱.
[۵] همان، ج ۱۲، ص ۲۵۶.

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.