آیا این، اقتضای سن من است؟

شیطان
0 93

گاهی نگاه به نامحرم و حتی یک هنرپیشه در تلویزیون مرا تحریک نموده و آرامش مرا به هم می زند و فکرم را بر هم می ریزد و مرا از راه منحرف می کند. آیا این، اقتضای سن من است؟ لطفاً مرا راهنمایی کنید.

پاسخ:

شناخت گناه و عواقب آن، تصمیم بر ترک آن و اقدام عملی در جهت پاک شدن از گناه، نعمت و توفیق بزرگی است که خداوند متعال به شما عنایت فرموده است. سزاوار است با شکر عملی که همان پی گیری و جدیت در این امر، تا پاک شدن کامل از این مسئله است در حفظ این نعمت و جلب توفیقات بیشتر کوشا باشید. ما نیز علاوه بر دعا برای توفیق روز افزون شما در امر دینداری و حفظ تقوای الهی، به نکاتی در این زمینه اشاره می کنیم.

نکته اول: شکارگاه های شیطانانسان، یک دشمن قسم خورده دارد که دائماً در کمین انسان است تا او را شکار نموده و اسیر خود نماید. این نکته ای است که در قرآن کریم به آن اشاره شده است: « شیطان گفت: به عزت و جلال تو قسم که همه خلق را گمراه خواهم کرد، مگر خاصان از بندگانت» (۱)
دامهای این شکارچی خطرناک و متفاوت است که یکی از آنها و شاید مهم ترین و حساس ترین آنها دیده ها هستند. چنانکه حضرت علی ـ علیه السّلام ـ فرمود: « دیده ها شکارگاه های شیطانند.»‌(۲)

پس بر هر انسان زیرک و هوشمند لازم است که مواظب باشد تا در این دام نیفتد و اینکه اشاره کردیم که گاهی نگاه به نامحرم انسان را تحریک می کند، باید بدانیم که شیطان مانند یک شکارچی ماهر از هر فرصتی استفاده می کند. پس بر ما لازم است که زمینه آن را به طور کلی از بین ببریم و این دامگه شیطان که خیلی هم شیطان به آن امیدوار است را نابود کنیم.

نکته دوم: تقوا و پاکی در جوانی

سؤال فرمودید که آیا این، اقتضای سن من است؟ در جواب عرض می کنیم اگر غریزه جنسی هست، شوق به معبود هم هست. اگر لذت جنسی هست، لذت معنوی هم هست. انسان با اختیار خود می تواند هر یک را پر و بال دهد و با ایجاد زمینه هر یک از آن را تقویت نماید. البته جوانان که در اوان تکلیف قرار گرفته و هنوز روحشان مکدر به گناهان و تعلقات نگشته و عادت به گناه نکرده اند از قداست و طهارت خاصی برخوردارند و به موطن اصلی خویش که همان عالم ملکوت و طهارت و قداست می باشد نزدیک ترند و گرایش بیشتری به معنویات و قدرت بالایی بر ترک گناه و مزین شدن به فضائل اخلاقی دارند. زیرا گناه و رذائل اخلاقی در آنها ملکه نشده است. لذا سرعت بیشتری در سیر و سلوک و کسب مقامات و کمالات دارند. بنابر این بر یک جوان هوشمند و دلسوز به حال خودش لازم است که قدر دوران طلایی جوانی و پاکی روح و روان خود را بداند و در حفظ و سلامت آن کوشا باشد و با کنترل غریزه جنسی و ارضای آن از کانال صحیح، سعادت دنیوی و اخروی خود را تأمین نماید.

نکته سوم: راه درمان الحمدلله شما نیمی از راه را که عبارت است از شناخت مشکل و تصمیم برای حل آن طی نموده اید و طبق گفته خود شما که فرمودید: «گاهی از دیدن او خودداری می کنم» یک اقدام عملی خوب نیز انجام دادید. ما ضمن تبریک این موفقیت به شما، راهکارهایی را نیز ارائه می دهیم تا شما با به کار بستن دقیق و دائمی آنها به طور کامل از این مسئله خلاصی پیدا نموده و زندگی سرشار از معنویت، صفا و آرامش داشته باشید:

۱. عزم جدی و آهنین بر ترک معصیت و مراقبت دائمی نسبت به تمام افعال خود.

۲. ارتباط پیوسته و قلبی با خداوند متعال و شرط نمودن با خدا مبنی بر ترک معصیت و هم چنین استعانت جستن از او.

۳. اشتغال خود به عبادات، اذکار، دعاها و نماز شب و حضور قلب در نماز.

۴. هرگاه فکر و وسوسه گناه آلود به ذهن آمد بلافاصله آن را از لوح ذهن خارج کردن و توجه خود را به امور شریفه مشغول داشتن. جدیت و موفقیت در این امر، پیروزی بزرگی است و در واقع دفع دشمن از همان خاکریز اول است.
قرآن کریم می فرماید: «پرهیزکاران وقتی گرفتار وسوسه شیطان شوند همان دم متذکر (یاد خدا) شده و بصیرت یابند.» (۳)

۵ . مطالعه و تفکر دائمی پیرامون عواقب سؤ و وخیم گناه، چهره کریه و زشت گناه.

۶ . محاسبه نفس همه روزه و در صورت رخداد خطا خود را محاکمه و توبیخ نمودن. مثلاً مبلغی را انفاق کنید و … و بلافاصله استغفار کردن و هرگاه توفیق ترک گناه یافتید خود را تشویق کنید. فلان لباس را برای خود بخرید یا به دوست خود تلفن بزنید و … .

۷ . دوری از مکان ها و شرایطی که آدمی را به گناه ترغیب می نماید. و شرکت در مجالس و محافل مذهبی که انسان را به خدا نزدیک می سازد.

۸ . دوری از اشخاص و دوستان غیر سالم و پرهیز از شوخی ها و حرفهای شهوانی و به جای آن نشست و برخاست با انسان های مؤمن و خدا ترس واقعی.

۹. اجتناب از عکس ها و فیلم های فاسد.

۱۰. جدیت در مبارزه با خواهش های نفسانی و خواندن این بیت هنگام مواجهه با نامحرم و توجه به مقامی که انسان می تواند با ترک گناه به آن برسد.
رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند
بنگر تا چه حد است مقام آدمیت

۱۱. دوری از بیکاری، اشتغال دائمی ذهن و بدن البته با یک برنامه صحیح، متنوع و جذاب. خداوند متعال به رسول گرامی اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ توصیه می کند که هرگاه از امر و مهمی فارغ شدی به امر مهم دیگری مشغول شو. فاذا فرغت فانصب(۴)

۱۲. گفتن ذکر لا اله الا الله هنگام دیدن نامحرم و این عمل توصیه ائمه ـ علیهم السّلام ـ به اصحاب خویش است که بسیار کارساز و مجرَّب می باشد.

۱۳. ورزش و سرگرمی ها و تفریح های سلام و مفید.

۱۴. گفتگوی صمیمانه با امام عصر (عج) و از ایشان بخواهید در این امر به شما کمک کنند. چون امامان ما شاهد و ناظر بر اعمال ما هستند.

۱۵. مطالعه پیرامون زندگی پارسایان و زاهدان و مطالعه کتب اخلاقی مثل کیمیای محبت، نوشته محمدی ری شهری.

پاورقی:

۱. ص:۸۲ و ۸۳
۲. آمدی، غررالحکم و درر الکلم، چاپ دانشگاه تهران، ج۱، حدیث ۹۹۳.
۳. اعراف:۲۰۱
۴. انشراح:۷.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.