آیا فحش دادن به اموات دیگران باعث عذاب قبر اموات می شود؟

1 6,689

آیا فحش دادن به اموات دیگران باعث عذاب قبر اموات می شود؟

پاسخ این سوال را در قالب نکاتی بیان می کنم:

۱. نکته اول اینکه ناسزا و فحش دادن هیچ گونه عذاب و یا ناراحتی برای فردی که از دنیا رفته و فوت کرده است ایجاد نمی کند.در دنیای آخرت ،نتایج اعمال و رفتار خود انسان مهم است و عذاب یا خوشی او نقش دارد.

۲. نکته دوم اینکه فحش دادن اثرات نامطلوبی در دنیا و آخرت برای فردی که فحش می دهد دارد. چنانچه پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمودند: به مردم دشنام ندهید تا دشمنی ایشان را به دست نیاورید.(۱) این سخن رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ به تأثیر این عمل زشت در دنیا اشاره می کند که فرد فاحش دشمنی و نفرت دیگران را با این کار کسب می کند.

در حدیث دیگر از رسول اعظم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ است که می فرمایند: ورود به بهشت بر هر دشنام دهنده ای حرام است.(۲)
لذا باید به فردی که فحش می دهد، تذکر دهیم تا به اشتباه خود پی ببرد.

۳. بهترین راه در چنین موقعیتی، پی بردن به ریشه این مشکل است و اینکه چرا بحث ها به دعوا و فحش دادن ختم می شود. اگر ریشه ها شناخته شوند می توانید با موضع گیری های مناسب نسبت به شرائط، از بروز اینگونه مشکلات جلوگیری کنید.

 

__________________

 

پاورقی:

۱. تهرانی، مجتبی، اخلاق الهی ـ آفات زبان، چاپ ششم، ۱۳۸۵، ج۴، ص۲۷۰.
۲. همان، ص۲۷۱.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

واژه‌شناسی دشنام

1 نظر
  1. الهه می گوید

    شوهر بی شرف من هرروز ب مرده هام فوش میده و برای پدر خودش خیرات منم توی دلم ب اوت فوش میدم ولی شنیدم کسی ک ب مرده ی دیگران فحاشی میکنه استخون مرده ی خودشو میخوره

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.