آیا با استناد به قرآن انسان کافر در صورت انجام اعمال انسانی و خوب ، بازم هم به جهنم میرود ؟

0 137

به نظر شما اگه یک انسانی باشه که مسلمون نباشه یا اصلا" دینی نداشته باشه ولی باور داشته باشه که این دنیا خدایی داره و توی زندگیش فقط کار خوب انجام بده و به مستمندان کمک کنه. بچه های یتیمو غذابده.و……
به نظر شما خدا در آخرت این آدمو به صرف اینکه دین نداشته به جهنم میندازه؟ از اونهمه کارهای خوبش چشم پوشی میکنه؟
اگه به قرآن استناد کنیم جواب بله است یانه؟
من که نظرم اینه خدا خیلی مهربونه و جواب مهربونی اون آدم رو با مهربونی جواب میده…نه با آتیش جهنم .نظر شما چیه؟

باید به دو مساله مهم توجه داشت :
اول اینکه ما مخلوق خدا هستیم و در نهایت هم بسوی خدا باز میگردیم انا لله و انا الیه راجعون
از طرفی هم خداوند باریتعالی در حدیثی قدسی فرموده است :
انا خیر شریک،من اشرک معی غیری فی عمل عمله لم اقبله الاما کان خالصا لی»… (من بهترین شریک هستم،هرکس در اعمالش غیر من راشریک گرداند، می‌پذیرم(و همه را به شریکم واگذار می‌کنم) مگر اینکه خالصآ برای من باشد.)
لذا خداوند تنها عمل صالح خالص را می پذیرد .
مطلب بعدی اینکه کسی که هیچ دینی نداردو عمل خوب انجام میدهد بالاخره این اعمال خوبش در دنیا اثراتی دارد و ارزشمند است و موجب زندگی بهتر او در دنیا می شود – هرچند در آخرت حسابش با خداست – زیرا هیچ عملی بی تاثیر نیست و لاجرم آثار وضعی خود رادر زندگی ما بجا خواهد گذاشت .
اما اینکه فاعل این عمل حسنه و خیر و خوب، آیا حجت بر او تمام شده در تشخیص حق و دین حق یا خیر ، قضاوتش با ما نیست .
در واقع مساله این است که اگر بنا باشد به دلیل نداشتن حسن فاعلی ، و اخلاص در عمل، این فرد ، وارد بهشت نشود معنیش این استکه به جهنم وارد می شود و پرسش دقیقا این است که آیا فردی که دارای حسن فعلی و اعمال خوب بوده ، اعمالش نادیده گرفته می شودو یکسره وارد جهنم می شود ؟
در پاسخ باید گفت ما تنها می دانیم که حسن فعلی و فاعلی یعنی عمل صالح به همراه ایمان بخدا – ایمان حقیقی- موجبات ورود به بهشت را تامین می کند اما اینکه فاعل عمل خوب آیا به دلیل عدم ایمان به خدا افعالش نادیده گرفته می شود و وارد جهنم می شود یا نه (؟) کار مانیست این قضاوت و حسابرسی کار خداوندباریتعالی است که تشخیص دهد این فرد حجت بر او تمام بوده یانه ؟ آیا جزء کسانی استکه با وجود اتمام حجت خواسته است بر مشی خود برود یا اساسا حجت بر او تمام نشده است؟
دیگر تشخیص و قضاوت در این زمینه کار او( باریتعالی )ست :له الحکم والیه ترجعون
nanejoon
دراسلام برای قبولی عمل دو حسن شرطه ۱- حسن فعلی ۲- حسن فاعلی
یعنی هم باید کار نیکو باشه و هم کننده کارنیت نیک داشته باشه. دراین موردی که فرمودید. حسن فعلی هست ولی حسن فاعلی نیست. قرآن هم میفرماید . انما یتقبل الله من المتقین. سوره مائده آ یه ۲۷
خداوند فقط از پرهیزگاران (عمل نیک را) میپذیرد.
بله خداوند خیلی خیلی مهربونه.
لذا درروایت داریم که اجر این جور ادمارا تو همین دنیا بهشون میده . یا مال یا مقام یا علم یا…
schindler
سلام دوست عزیز، خیربشر خدا نیست و قضاوتی هم نمی کنه، اما منو شما باید برای چیزی تلاش کنیم که در آخربه ضررمون نباشه، پس باید در مورد آخر کارفکر ، تحقیق و نتیجه گیری کرد، خداوند ازطرق مختلف بر انسانها مشخص کرده که با چه شرایطی چه کسانی به کجا میرن، چیزی که شمااز ارسالیات خدا فهمیدی ، با چیزایی که من فهمیدم، و یا چیزایی که نویسنده ی تاپیک فهمیده فرق داره، به نظر من خداوند انسانهارواز روی شریعت قضاوت نمیکنه، بلکه ایمان به خود خدا این وسط مهم نیست شما یا من اعتقادداشته باشیم که محمد رسول خدا هست یا نه،در مورد امامان که اصلا بحثی نداریم، پس انتخاب یک دین ( شریعت) بستگی به خود فردداره ، که توانایی ارتباط با خدارو چه جوری ببینه، انسانهای کافری و می شناسم که حاضرم شرط ببندم به بهشت میرن، بخاطر اعمالشون،و نیکی هایی که کردن، خداوند ، خداونده محبت است، همون الرحمان خودتون، در نتیجه کسانی که اعمالی انجام میدن که نه به ضررخودشونه نه دیگران و حتی در خیلی از مواردباعث سود رسانی به بنده ی خدا میشن موردرضایت خدا هستن، یه سخن از تمام پیامبران هست که میگن: هر کسی پیرو مرا سیر کند ، مراسیر کرده و هر که به پیرو من کمک کند ، به من کمک کرده و عکسش هم هست، حالا چقدر زیباترخدا خواهد گفت که در مورد آفریدش میگه،مسلما محبت خدا نسبت به پیامبران بیشترهست، خدا بنده هاش رو بیشتر دوست داره.
پاسخگوی مباحث زنان
با توجه با آیات قران کریم ، هم ایمان وهم عمل صالح شرط ورود به بهشت است :
ان الذین آمنوا والذین هادوا والنصاری والصابیین من آمن بالله والیوم الآخر وعمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم ولا خوف علیهم ولا هم یحزنون ( بقره /۶۲)

در حقیقت کسانى که [به اسلام] ایمان آورده و کسانى که یهودى شده‏اند و ترسایان و صابئان هر کس به خدا و روز بازپسین ایمان داشت وکار شایسته کرد پس اجرشان را پیش پروردگارشان خواهند داشت و نه بیمى بر آنان است و نه اندوهناک خواهند شد(۶۲)
در توضیح این آیه مرحوم علامه طباطبایی می گویند :
" در این آیه مسئله ایمان تکرار شده ،و منظور ازایمان دومی بطوریکه از سیاق استفاده میشود ، حقیقت ایمان است ، و این تکرار می‏فهماند : که مراد از ( الذین آمنوا ) ، در ابتدایآ یه ،کسانی هستند که ایمان ظاهری دارند، و به این نام و باین سمت شناخته شده‏اند، بنا بر این معنای آیه این میشود : ( این نامها و نامگذاریها که دارید ، از قبیل مؤمنین ، یهودیان ، مسیحیان ،صابئیان ،اینها نزد خدا هیچ ارزشی ندارد ، بلکه تنهاملاک کار ، و سبب احترام ، وسعادت ،حقیقت ایمان بخداو روز جزاء است ، و نیز عمل صالح است. " (المیزان ج : ۱ص ،۲۹۳)"
نیز در آیات دیگر هم آمده است که عمل صالح به همراه ایمان مورد قبول واقع می شود :
من عمل صالحا من ذکر او انثی وهو مومن فاولیک یدخلون الجنه یرزقون فیها بغیر حساب( ۴۰غافر )

هر که بدى کند جز به مانند آن کیفر نمى‏یابدو هر که کار شایسته کند چه مرد باشد یا زن در حالى که ایمان داشته باشد در نتیجه آنان داخل بهشت مى‏شوند و در آنجا بى‏حساب روزى مى‏یابند(۴۰)

ومن یومن بالله ویعمل صالحا یکفر عنه سییاته ویدخله جنات تجری من تحتها الانهار خالدین فیها ابدا ذلک الفوز العظیم( تغابن / ۹)

روزى که شما را براى روز گردآورى گرد مى‏آوردآن [روز] روز حسرت [خوردن] است و هر کس به خدا ایمان آورده و کار شایسته‏اى کرده باشد بدیهایش را ازاو بسترد و او را در بهشتهایى که از زیر [درختان] آن جویبارها روان است درآورددر آنجا بمانند این است همان کامیابى بزرگ(۹)
لذا بر اساس آیات قران کریم شرط پذیرش اعمال صالح ، ایمان است

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.