اگر بعد از نزدیکی و آمیزش،زن با تحریک خودش ارضا شود،استمنا است؟

0 1,770

اگر بعد از نزدیکی و آمیزش،زن با تحریک خودش ارضا شود،استمنا است؟

اگر همسرمان در ارضا کردن ما موفق نباشد و بعد از نزدیکی خود زن با تحریک کردن خودش ارضا شود، استمنا است یا نه؟ گناه دارد یا نه؟

پاسخ:

اگر مراد از تحریک کردن اقدام به عملی در ارتباط با شوهر باشد اشکالی ندارد اما اگر تحریک بدست خود فرد انجام شود استمنا و حرام است.
نکته دیگر این‌که هدف از ازدواج از نظر اسلام، تنها ارضای غریزه جنسی و آمیزش نیست، بلکه علاوه بر آن، انس و آرامش روانی، حفظ عفت و مصونیت از گناه، تولید و تکثیر نسل و سلامت و امنیت اجتماعی نیز از دیگر اهداف ازدواج است. از آنجا که خداوند تبارک و تعالی هر غریزه ای که در وجود انسان قرار داده برای ارضای صحیح آن دستوراتی را نیز فرموده است، برای غریزه جنسی هم که خداوند متعال در وجود هر زن و مردی قرار داده است، دستوراتی در قالب حرام و حلال و مستحب و مکروه نسبت به آن داده است. این آداب و دستوراتی که پیرامون ازدواج و آمیزش جنسی بیان کرده است، با توجه به همان اهداف است. یعنی هم بهداشت روانی ازدواج را در نظر گرفته تا زن و مرد از طریق این رفتار، به سکون و آرامش روانی و اوج لذت مشروع دست یابند و هم حفظ عفت و سلامت نسل و مسایل بهداشتی را مورد توجه قرار داده است.

آداب جماع:به زوج‌ها توصیه می‌شود برای داشتن رابطه مطلوب، روش‌ صحیح را آموخته و بکار بندند و هر کدام از زن و مرد به وظیفه خود درست عمل کنند تا ارضای نیازها به صورت صحیح انجام شود. لذا در این نوشتار مهم ترین آداب و دستورات اسلامی را در این ارتباط یادآور می‌شویم. (برخی مطالب و نکات جزیی‌تر را در منابعی که معرفی می‌شود مطالعه فرمائید.)(۱)

۱. داشتن آمادگی روانی برای آمیزش

یکی از مهم ترین مسایل در امر آمیزش این است که زن و مرد هر دو از نظر روانی آمادگی برای آمیزش را داشته باشند. یعنی در خود احساس نیاز کنند و کشش درونی آنها را به سوی یکدیگر علاقمند نماید. در بسیاری از روایات، توصیه شده است که زن و مرد در حریم خصوصی خود آزادتر از بیرون باشند، یکی از اهداف و فلسفه هایی که می توان برای رعایت نکات مطرح شده در روایات در نظر گرفت این است که با رعایت آن نکات، آمادگی روانی برای زن و مرد حاصل می شود. از جمله، در روایات تأکید شده است که زن خودش را برای همسرش آرایش کند، امام باقر ـ علیه السّلام ـ می فرماید: «سزاوار نیست زن خودش را (برای همسرش) آرایش نکند گرچه به این که گردنبندی به گردن آویزد.(۲) علاوه بر تأکید بر آرایش زن برای شوهر، حفظ ظاهر مرد نیز برای همسرش سفارش شده است، پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلّم ـ فرمود: “لازم است هر کدام از شما خود را برای همسرش مهیا و آراسته کند، همانطوری که دوست دارد همسرش هم برای او آراسته باشد”(۳) آرایش زن برای همسر و هم چنان آراسته بودن مرد باعث می شود که زن و شوهر نسبت به یکدیگر بیشتر علاقمند گردند و در نتیجه آمادگی روانی برای آمیزش در آنها حاصل می شود.

۲. زن و شوهر قبل از آمیزش باید نکاتی را رعایت کنند تا هر دو به اوج لذت جنسی برسند

در روایات نیز از شتاب در آمیزش نهی شده است.۵ شتابزدگی در آمیزش باعث عدم ارضاء طرف مقابل می شود و هم چنین در دراز مدت مشکلات و اختلالات بسیاری را در پی خواهد داشت.(۴)
برانگیختگی جنسی در مردان به سرعت پدید آمده و مرد آماده انجام رفتار جنسی می شود، امّا در زنان این فرایند به کندی اتفاق می افتد و زن برای برانگیختگی، لذت بردن از آمیزش و رسیدن به اوج لذت (ارگاسم)، به زمان بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، زن به جنبه عاطفی این رابطه حساس است به خاطر همین علت، توصیه زیادی به مرد شده که تنها به لذت خود فکر نکند و علاوه بر عشق بازی های جنسی، نوازش های کلامی و لمس، با بوسیدن، مکیدن سینه ها و لاله گوش و شانه لب ها و زبان زن، نوازش ران ها و قسمت فوقانی آلت زن (که مو بر آن می روید) او را برای رسیدن به اوج لذت جنسی آماده . و هنگامی از کنار او برخیزد که او هم لذت کامل خود را از آمیزش دریافت کرده باشد. (برای آشنائی بیشتر به کتاب هائی که در پایان نوشتار معرفی می شود مراجعه کنید).
پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمودند: «مردی که می خواهد با زن خود بیامیزد، چون مرغان نزد او نرود، بلکه اوّل با او عشق بازی و شوخی های جنسی کند و پس از آن آمیزش نماید.»(۵)
از امام صادق ـ علیه السلام ـ روایت شده که در پاسخ این سئوال که آیا مرد می تواند زن خود را عریان کرده تماشا کند؟ فرمود: مگر لذتی از این بهتر می باشد. و پرسیدند که اگر با دست و انگشت با فرج او بازی کند؟ فرمود: «باکی نیست امّا به غیر از اعضا بدن خود، چیز دیگری در آن فرو نکند.»(۶)

۳. زمان مناسب

بهترین موقع، زمان هایی که وقت به اندازه کافی داریم و خسته نیستیم. غالباً ساعت های آخر شب وقت مناسبی است، زیرا در این ساعات شرایط جسمی و روانی مطلوب برای برقراری یک ارتباط مناسب برقرار است و زوجین می توانند در کمال آرامش به اهداف خود دست یابند و اگر فرزندی هم دارند، در خواب است و زن و شوهر از این جهت هم خیالشان راحت است. (عدم اضطراب).

۴. مکان مناسب

به طورکلی می توان گفت بهترین مکان، جایی است که هیچ رفت و آمد به آنجا نباشد، احتمال رفت و آمد فرزندان و دیگران نیز منتفی باشد و از جهت فیزیکی راحت و بدون محرک های مزاحم باشد. اتاق خواب های آماده شده برای یک رابطه زناشویی مناسب که حتی بچه کوچک در آن جا خوابیده نباشد، بهترین مکان است.

۵. شرایط جسمانی طرفین

نباید مرد و زن بیش از حد خسته و کوفته باشند. دو سه ساعت پس از صرف غذا، نباید با معده پر نزدیکی کنند که به جسم خود صدمه زیادی وارد می کنند، زیرا بعد از غذا، بیشترین انرژی و گردش خون به طرف معده سرازیر می شود.(۷)
ایام بیماری، زمان خوبی برای ارتباط جنسی نیست، در ایام عادت ماهانه نیز ارتباط جنسی حرام است. مرد و زن و به خصوص زن باید از لحاظ جسمانی در شرایط کاملاً مطلوبی باشد و نظافت بدنی کاملاً رعایت شده باشد و خود را بیاراید و آرایش کند.
در موقع بارداری و شیردهی زنان و برخی مواقع دیگر به طور طبیعی از میل جنسی آنان کم می شود و باید رعایت حال آن ها شود، ولی گاهی سرد مزاجی های خانم ها به علت عدم توجه به نکات ذکر شده و رعایت نکردن تغذیه جسمی مناسب و آماده سازی جسمی و روانی خود است.
البته خانم‌ها نباید در زمان بیماری، رابطه زناشویی و آمیزش با همسرشان را کوچک بشمارند و اگر شوهر شان را ارضا کنند، ثواب بزرگی می برند.

۶. حفظ حریم

همچنین لازم است مسایل خصوصی و اسراری که در این رابطه دارند، برای کسی نقل نکنند و با این کار حریم حیا و عفت و غیرت اسلامی آنان که یکی از اهداف ازدواج نیز می باشد، حفظ خواهد شد.

۷. رعایت نکات تربیتی در مورد کودکان

پدر و مادرها باید توجّه داشته باشند که هیچ گاه جلو روی کودکان و حتی کودکان چند ماهه، همبستر نشوند. چون نگاه کودکان و گوش دادن شان به صدای والدین آثار بسیار نامطلوبی در آنان خواهد گذاشت.

۸. خواندن دعاهایی که در این زمینه وارد شده است

آمیزش جنسی اگر مطابق ضوابط دینی انجام گیرد، نوعی عبادت است، و دعا و استغاثه در آن مواقع برای صحت جسمانی و روحی فرزند و پرهیز از شیطان و وسوسه های او مورد سفارش اخبار و احادیث قرار گرفته است. در روایتی از امام باقر ـ علیه السّلام ـ آمده است: “هنگامی که قصد نزدیک شدن به همسرت را داشتی این دعا را بخوان: خدا فرزندی نصیبم نما و او را خدا ترس و پاک طینت قرار ده، او را سالم از هر نقص و ایرادی بیافرین، و عاقبتش را ختم به خیر بگردان.”(۸) در برخی روایات آمده است که در آن هنگام انسان باید از هرگونه گناه دور باشد و حتی فکر گناه را هم نکند تا به اصطلاح شیطان در نطفه آنان شریک نگردد.(۹)

۹. پس از یک آمیزش کامل و موفق، زن و مرد احساس رضایت و شادکامی و نشاط فوق العاده دارند

این آرامش یکی از نعمت های خداست که توسط همسر، به مرد یا زن می رسد، از این رو علاوه بر شکرگذاری از خداوند، باید از یک دیگر هم قدردانی کرده و صمیمیت و عشق خود را به او اظهار کنند. با قدردانی زبانی، دادن هدیه به همسر، تلاش در جهت تأمین نیازهای او، لذت این رابطه را در روانش ماندگار نموده و او را برای آمیزش بعدی آماده تر و مشتاق تر می کنید.
پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود: «اگر مردی به زنش بگوید که دوستت دارم، زن این احساس مرد را هرگز فراموش نخواهد کرد.»(۱۰)

۱۰. برای آمیزش جنسی میزان و دفعات خاصی معین نشده

بلکه این نیاز هم مثل سایر نیازهای طبیعی، بستگی به احساس نیاز و آمادگی زوجین و شرایط مزاجی و عومل دیگر دارد، لذا نمی توان نسخه واحدی را برای همه تجویز کرد. و بهتر است که در این مورد زن و شوهر به طور شفاف گفتگو کرده و به توافق برسند و در صورت عدم توافق و نیاز بیشتر در یکی از طرفین، بهتر است با مشاور متخصص مشورت نمایند.

پاورقی:

۱. برخی منابع در پایان این نوشتار معرفی شده است.
۲. شیخ حر عاملی، وسایل الشیعه، حدیث ۲۵۳۲۱.
۳. آقا حسین طباطبایی بروجردی، جامع احادیث شیعه، ج ۲۰، ص ۲۳۳.
۴. همان، ج ۲۰، ص ۱۳۳، حدیث ۲۵۲۲۶.
۵. همان، ج ۱۴، ص ۹۶ و ۸۱.
۶. محمد بن یعقوب کلینی، فروع کافی، ج ۵، ص ۵۰۰.
۷. همان.
۸. شیخ حر عاملی، وسایل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۱۷، حدیث ۲۵۱۸۱ و ۲۵۱۸۲ و ۲۵۱۸۴.
۹. دکتر بهنام اوحدی، همان، فصل ۹.
۱۰. شیخ حر عاملی، وسایل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۱۷، حدیث ۲۵۱۸۰. دعاهای دیگری نیز وجود دارد. همان، ص ۱۳۶، حدیث ۲۵۲۳۶.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

دلیل‌های حرمت استمناء

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.