با پسر خاله ام تلفنی ارتباط به قصد ازدواج دارم آیا اشکال شرعی دارد؟

0 208

نزدیک به ۵ سال است که با پسر خاله ام تلفنی در ارتباط هستم و البته قصد هر دوی ما ازدواج می باشد. و اگر این قدر طول کشیده، به این دلیل است که من یک خواهر بزرگتر دارم… .

پاسخ:

۱. اردوی زندگی: شاید تا به حال به اردویی و یا مسافرتی همراه با همکلاسی های خود رفته باشید. بی تردید دانش آموزان و دانشجویان، تلاش های زیادی می کنند تا هم صندلی و کناردستی خود را گزینش کنند و کوشش می کنند با مسئولین هماهنگی کنند و شرایط با هم بودن و در کنار رفیق بودن را با جابجایی فراهم کنند. غالباً می گویند هر چه بیشتر زبان هم را بفهمیم، بیشتر خوش می گذرد و … . «اردوی زندگی» که یک عمر به طول می انجامد نیاز به دقت زیادتری دارد. عدم انتخاب صحیح و نداشتن رفیق همراه، همدل و همراز، همزبان، همگام، (هم آرزو)، همدم، هم نفس، هم پایه و همدرد، یعنی عدم تفاهم و درک متقابل. یعنی جهنم ناسازگاری و نزاع. بنابر این جا دارد انسان نیرو های خود را بسیج کند از کوله بار تجربه و اندیشه دیگران (مشاوران ازدواج، والدین و …) توشه بر دارد تا دست به انتخابی خوب و درست بزند.
بی پیر مرو تو در خرابات هر چند سکندر زمانی

اسلام برای این که دختران مجهز به انتخاب صحیح شوند و بُعد احساسی و عاطفی زنانه آنان سبب، انتخاب احساسی و هیجانی و زود هنگام نشود و برای این که مانع از اغفال و فریب آن ها توسط دیگران شود اجازه پدر را برای عقد دختر و پسر لازم شمرده است.(۱) بنابر این قبل از هر گزینشی لازم است جوانب مختلف را در نظر بگیرید از فکر و اندیشه والدین خود اجازه بگیرید و در صورت توافق آن ها برای محکم کاری از مشاوره ازدواج به شکل حضوری استفاده کنید. از این رو، صلاح نیست بدون توجه به نکات یاد شده به رابطه خود ادامه دهید.

۲. لاک عفاف: خداوند در طبیعت چیزهایی ظریف و حساس را به لاک و محافظ سخت مجهز کرده است، برای مغز، جمجمه و برای خانم ها حیا و عفت زنانه همراه با غیرت محارم آن ها قرار داده است. بر اساس تجربه های مشاوره ای، اعتراف افراد آسیب دیده، دادگاه های طلاق و رویکرد روان شناسی زن و … خانم ها در این گونه روابط و دوستی ها آسیب پذیر تر هستند و عفاف و حیا به سلامت روان آن ها کمک زیادی می کند. برخی از مشکلات این روابط که بدون اشراف والدین است، عبارتند از:

الف) پس از ازدواج همسران به هم بدگمان می شوند و تحمل یکدیگر بسیار سخت می شود و اعتماد از بین می رود. زن و مرد پیوسته در این اندیشه اند که مبادا او در غیاب من با فرد دیگری طرح دوستی ببندد، همان گونه که قبلاً خارج از عرف و سنت و شرع با من دوست شد.

ب) غالباً افراد در این روش ها که منشاء هیجانی دارد کمتر از تجربه دیگران استفاده می کنند و یا اجازه می دهند دیگران نظری بدهند. چراکه به همدیگر دلبسته و وابسته شده‌اند و به هرطریقی ویژگی‌های منفی طرف مقابل را توجیه و نادیده می‌گیرد، تا هر طوری شده به او برسد. عدم توجه به ابعاد مختلف تناسب ها و تفاهم ها در این تک روابط دیده می شود و این رابطه ها پس از مدتی کوتاه به سردی گرایش پیدا می کند.(۲)

ج) گاهی به دلیل مشکلات و موانعی مثل تغییرات و تحولات زندگی، حادثه ها، مهاجرت، فوت، بیماری های سخت، دلبستگی های جدید، نزاع های خانوادگی و عدم سازگاری در برخی مسائل، پس از تصمیم برای ازدواج، ممکن است برنامه دختر و پسر برای ادامه زندگی موفق نشوند. غالباً در این موارد دختر آسیب پذیرتر است. به ویژه اگر رابطه عاطفی شدید و یا مسائل زناشویی هم بین آن ها ایجاد شده باشد. احتمال عدم موفقیت ممکن است کم باشد ولی ریسک آن خطرناک است.

د) از نظر روان شناختی و طبیعت زنانه، زن مظهر ناز و مرد مظهر نیاز است. وقتی رابطه ای ایجاد می شود و زن زود هنگام بدون اجازه پدر و مادر و بدون تلاش و اصرار پسر به طرف او می رود، پس از ازدواج غالباً در مشاجرات سرکوفت می خورد که تو زود خودت را به من بستی و این امر از نظر روانی برای زن سنگین است.(۳) بد نیست از تجارب مشاورین که مراجعین زیادی، با همین مشکل داشته‌اند، استفاده شود.

نکات پایانی

با توجه به مطالب یاد شده، اگر پسر خاله شما واقعاً خواستگار شماست اجازه دهید که او رسماً همراه با خانواده اش سراغ شما آید. این جاست که اسلام اجازه می دهد دختر و پسر با هم بنشینند و درباره مسائل زندگی، آینده و تصمیمات زندگی، سلیقه ها و علائق خود به گفتگو و تبادل نظر بپردازند. اسلام نه تنها این گفتگو را در این بافت حرام ندانسته، بلکه با سفارش بر آن سبب شده که زمینه تفاهم قبل از ازدواج پدید آید و زن و شوهر با چشمانی باز دست به انتخابی آگاهانه بزنند. هر گونه رابطه ای که خارج از این قالب شکل بگیرید چون که بدون اجازه ولی است و احتمال عدم پذیرش در آن وجود دارد گناه و حرام است. این شیوه، دریایی از آرامش، حمایت و احساس ارزشمندی را برای دختر به ارمغان می آورد. با خواستگاری رسمی سفره گناه و اضطراب را جمع کنید و با تحقیق و بررسی ، و مشاوره و تفکر، در صورت وجود ملاک های ازدواج، بساط عیش تفاهم و رضایت از زندگی را پهن کنید. البته می توانید عقد بخوانید که محرم شوید تا خواهرتان ازدواج کند و سپس شما جشن عقد و عروسی بگیرید. با این برنامه گناهی هم صورت نمی گیرد و مشکلات یاد شده پیش نمی آید. پیشنهاد می‌شود، با توجه ارتباط پنج‌ساله شما، وابستگی‌هایی بین شما ایجاد شده است، با یک روان‌شناس با تجربه مشاوره کنید.

پاورقی:

۱. رک: مطهری، مرتضی، نظام حقوق زن در اسلام، نشر صدرا، قم.
۲. رک: اصغری پور، حمید، مهارت ازدواج موفق، موسسه فرهنگی وهنری و انتشاراتی ضریح آفتاب مشهد.
۳. رک: شهید مطهری، نظام حقوق زن در اسلام، نشر صدرا، قم.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.