کسی مرا دوست ندارد باید چه کنم؟

0 74

اینکه دیگران ما را دوست ندارند از چند حال خارج نیست. یک احتمال این است که مربوط به جایگاه ما و نگاه دیگران به ما در خانواده است. که در این خصوص باید گفت به احتمال زیاد این سؤال مربوط به برداشت جوان یا نوجوان می باشد یعنی اینکه برای بسیاری از افراد در سنین نوجوانی که سن بلوغ است این برداشت پیش می آید که دیگران آنها را دوست ندارند، به خواسته های آنها توجه نمی شود، همه به نوعی آنها را طرد می کنند، پدر و مادر بی جهت، آنها را دعوا می کنند و… . آنچه که باعث آرامش می شود توجه به همین نکته است که رفتار دیگران با ما مثل بقیه است و ما هم مثل دیگران جایگاه خود را داریم. آنچه که رخ داده تغییرات روحی، روانی، شناختی و فیزیکی همراه با پدیده بلوغ است که باعث زودرنجی، عصبی بودن، خود را کنار کشیده از خانواده، دوست گرائی، کم حرفی و …. می شود. مجموع این امور باعث این برداشت می شودکه دیگران آنها را دوست ندارند.

از این رو، اگر سؤال شما در رابطه با خانواده باشد به احتمال زیاد مسئله ریشه در آنچه ذکر شده دارد و مطمئن باشیدکه پدر و مادر در حد بسیار بالا به شما علاقه و محبت دارند، در حالی که شما حتی دلسوزیهای آنها را نوعی گیر دادن تصور می کنید.

احتمال دیگر اینکه آنچه ذکر شد مربوط به گروه همسالان می باشد که ضمن در نظر گرفتن تأثیرات دوران بلوغ باید به نکاتی جهت ارتباط برتر با دیگران و یافتن جایگاه در بین دیگران توجه داشت. باید دانست هیچ مهر و محبتی و دوستی یک طرفه نیست، بلکه همه دوستیها دوست داشتنها دو طرفه می باشد، تا شما کسی را دوست نداشته باشید، او هم شما را دوست نخواهد داشت. قرآن کریم خطاب به پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ می فرماید: «در پرتو رحمت خدا، با آنان مهربان و نرمخو شدی و اگر خشن و سنگدل بودی از گردت پراکنده می شدند.»(۱) لذا در اینجا لازم است نکاتی چند در رابطه با اینکه چگونه محبوب شویم و در دل آنان نفوذ کنیم، تا آنها هم ما را دوست داشته باشند، پرداخته شود.
راه های محبوبیت در نزد دوستان:

۱ـ اخلاق نیکو، حضرت علی ـ علیه السلام ـ می فرمایند «آن کس که نیک خوی باشد، دوستانش بسیار می شود و انسانها به او خو می گیرند.»(۲)

۲ـ صمیمانه به دوستان علاقمند باشید و به آنها محبت کنید. محبت باعث جذب افراد به انسان می شود. پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و اله و سلم ـ در جواب فردی که تقاضای سفارش کرده بود فرمودند: «مردم را دوست بدار تا تو را دوست بدارند.»(۳) بنابر این اگر می خواهید تو را دوست داشته باشند، ابتدا قلبت را از هرگونه کینه و دشمنی، دورویی و بی محبتی، پاک کن که در این صورت به سراغ تو می آیند.

۳ـ محبت قلبی ات را به او بگو: محبت مخفی مانند آتش زیر خاکستر است، با اینکه وجود دارد ولی هیچ کس آن را نمی بیند بنابر این محبتت را به دوستت اعلام کن، چون همین اعلام، محبت تو را در دل او بیشتر می کند. چنانچه امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمودند: «هرگاه کسی را دوست داشتی او را از دوستی خود آگاه کن زیرا آن، دوستی را میان شما پا برجا می کند.»(۴)

۴ـ گشاده رویی و تبسم به لب داشتن، این عامل برترین عامل محبوبیت و بزرگترین وسیله نزدیکی دلهای جهانیان به یکدیگر می باشد. چون خوشرویی دام محبت است و هم چنین اثر حرکات و اعمال از گفتار بیشتر است. حضرت علی ـ علیه السلام ـ فرمودند: «گشاده رویی موجب انس دوستان است.»(۵)

۵ـ طرز سخن گفتن:

الف: سخن زیبا را زیبا بگویید: سعی کنید موضوع صحبت خود را از میان موضوعات جذاب و مفید انتخاب کنید و در مورد آنها به زیبایی صحبت بگوئید.
ب: نامش را با احترام ببر: پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در حدیثی فرمودند: «سه چیز محبت و دوستی را با صفا می کند، وقتی او را دیدی سلامش کنی و در مجلس جایی برای او باز کنی و او را به بهترین نام هایش بخوانی.»(۶)
ج: از کار نیک او قدر دانی و تشکر کن: از جدال و پر حرفی و شوخیهای زشت پرهیز کنید که این کارها آفت محبت و دوستی هستند و سبب ناراحتی و گسسته شدن پیوند دوستی می شود.
د: توجه به علائق: تنها از موضوعات مورد علاقه خودتان صحبت نکنید سعی کنید علاقه مندیهای دیگران را هم بشناسید و درمورد آنها صحبت کنید.

۶ـ چگونگی گوش دادن:

الف: سخنانش را خوب گوش کنید: هر کس میل به گفتن دارد به شرط اینکه گوش دهنده دقیق و علاقمند پیدا کند. برای جلب علاقه در ضمن گفتگو، سؤال هایی از کیفیت زندگی و کارهایی که در گذشته انجام داد. و همچنین سؤالهایی در مورد موضوع مورد صحبت او کنید تا او را به شوق آورید.
ب: راز دار باشید، تا دوستتان به شما اعتماد کند، چون کسی که رازی را برای شما فاش می کند هیچ گاه دوست ندارد آنرا نزد کس دیگری بگوید. بنابر این همانگونه باشید که از شما به عنوان یک دوست واقعی و دلسوز انتظار دارند.

۷ـ انتقاد پذیر باشید: اگر می خواهید شما را دوست داشته باشند، هیچ گاه از انتقادهای سازنده دیگران ناراحت نشوید. حتی لازم است گاهی در مقابل انتقادهای بیجا نیز سعه صدر نشان دهید تا اینکه بعداً خود انتقاد کننده پی به اشتباهش ببرد که در این صورت بزرگواری شما برای او ثابت شده و محبت شما در دلش بیشتر می گردد.

۸ـ هدیه دادن را فراموش نکنید.

۹ـ صله رحم و بازدید از دوستان را جدی بگیرید. چون این کار شما نشان می دهد که نه تنها او را از یاد نبرده اید بلکه به یاد او بوده و زحمت کشیده و به دیدن او آمده اید و برایش ارزش قائل هستید.

۱۰ـ یار و یاور او باشید، مخصوصاً به هنگام گرفتاریها و مشکلات اگر به شما نیاز داشت او را تنها نگذارید.

۱۱ـ تواضع و فروتنی: امام علی ـ علیه السلام ـ می فرمایند: نتیجه تواضع محبت است و ثمره کبر و تکبر، دشنام و کینه توزی.» (۷) امید است با عمل نمودن به راهکارهای ارائه شده، در دلها نفوذ کنید و محبوب دوستان گردید و دیگر در رابطه با دوست داشتن به هیچ مشکلی برخورد نکنید.

پاورقی:

۱. قلم : ۴.
۲. آمدی، غرر الحکم، ص۴۵۱.
۳. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، باب التحبب الی الناس و التودد الیهم، ح۱.
۴. همان، باب اخبار الرجل اخاه بحبه، روایت ۲.
۵. آمدی، غرر الحکم، ص۴۳۴.
۶. فرید تنکابنی، مرتضی، رهنمای انسانیت ـ سیری در نهج الفصاحه، قم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۸۲ش، ص۵۷۹.
۷. محمدی ری‌شهری، میزان الحکمه، ج۱۰، ص ۵۰۸، حدیث ۲۱۵۶۰.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.