قدیمی ترین نسخه کامل قرآن کریم که قابل دسترسی است کدام است؟

0 81

قدیمی ترین نسخه ی کامل قرآن کریم که قابل دسترسی است، کدام است؟ آیا با نسخ متداول امروزی، تغییراتی دارد.؟

پاسخ:

در باره این که آیا قدیمی ترین قرآن های موجود با قرآن امروزی تفاوت دارد یا نه؟ باید یادآور شد که نسخه ی قدیمی با نسخه ی امروزی، هیچ فرقی از نظر محتوا، سوره ها و آیات با هم ندارند و تنها تفاوت شان در خط است که برخی با خط کوفی و برخی با خط های دیگر می باشد. ولی حتی یک حرف شان نیز با هم دیگر فرق ندارد. چون اصل قرآن کریم، وحیانی، فرازمانی، جهانی و جاودانی است و با تکثیر و چاپ، تغییر نمی کند و مصون از تحریف است و خداوند حافظ آن است.
فهرستی از قرآن های قدیمی در جهان

۱. قرآن با خط کوفی و متعلّق به نیمه ی اوّل قرن دوّم هجری قمری: این قرآن به خط کوفی نگاشته شده و متعلّق به نیمه ی نخست قرن دوّم هجری قمری است و یکی از کهن ترین نسخه های قرآنی در جهان محسوب می شود و در نمایش مرمت آثار و نسخ خطی حرم مطهر حضرت معصومه(س) در قم به نمایش گذاشته شد. هم چنین قرآن دیگری منسوب به همین که با طلای ناب بر روی پوست حک شده، به نمایش درآمده است.(۱)

۲. قرآن آستان قدس رضوی: آستان قدس رضوی نیز قرآن منسوب به امام رضا ـ علیه السلام ـ را بارها در مشهد چاپ نموده است که هیچ تفاوتی با قرآن های موجود ندارد.

۳. قرآن مسجد جیه تسی چین: قرآن ۶۸۴ صفحه ای متعلّق به نویسنده ای به نام سالار و با قدمت ۷۰۰ ساله که امروزه در استان شین هوا در غرب چین و در مسجد «جیه تسی» نگهداری می شود. این قرآن در سال ۱۹۵۴ میلادی در دمشق به نمایش گذاشته شد.(۲)

پاورقی:

۱. رک : www.iqna.ir و وبسایت حوزه نت.
۲. کتابخانه مجلس شورای اسلامی ایران و ر.ک: وبسایت کتابخانه کانون اسلامی انصار.

منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.