چرا در آیه «احسن الخالقین» خالقین به صورت جمع آمده است؟

1 39

در سوره مؤمنون آیه ۱۴، به مراحل خلقت انسان اشارهای مینماید و در آخر میفرماید: فتبارک الله احسن الخالقین آفرین به قدرت کامل بهترین آفریننده.

سوالی که به ذهن انسان خطور میکند این است که ما مگر غیر خدا نیز خالقی داریم که در این آیه جمع آورده است؟ لازم است گفته شود معنای لغوی «خلقت» برای،‌تقدیر و اندازه گیری آمده است و هم چنین مقایسه چیزی با چیز دیگر با محاسبه دقیق و بدون اختلاف را نیز میگویند. با وجود معنای لغوی غیر از خدا میتوانند خالق باشند البته نه به معنای خالق حقیقی. حتی پرندهای با محاسبه دقیق خود لانه ای می آفریند.

افزون بر این آیاتی نیز، خالقیت را به بشر نسبت داده که درباره حضرت مسیح میفرماید: «… و هنگامی که به فرمان من، ‌از گل چیزی به صورت پرنده می ساختی». (مائده: ۱۱۰).
مقایسه خلقت خدا با خلقت بشر، به سبب نزدیک نمودن اذهان، و نشان دادن قدرت خدا است در حالی که خلقت در بشر حقیقی نیست و دارای نقصان و محدود، و اگر هم توانایی چیزی را دارد به اذن خداوند است.(۱)

پاورقی:

۱. رک: طباطبایی، سید محمد حسین، تفسیر المیزان، قم، انتشارات رجاء، ج ۱۵، ص ۲۵. و مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، تهران، دار الکتب الاسلامیه، چاپ یازدهم، ۱۳۷۱، ج ۱۴، ص ۲۰۷. و طبرسی، مجمع البیان، ج ۱۷، ص ۳۶.

منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.