منظور از سجده مندوبه چیست؟

0 264

در مقابل بعضی از آیات قرآن، کلمه سجده مندوبه آمده، در صورت امکان منظور از سجده مندوبه را ذکر کنید و ذکر مربوط به آن را بنویسید؟

پاسخ:

در پاسخ به پرسش فوق، باید گفت: در مجموع دو نوع سجده داریم: الف سجده واجب ب: سجده مستحب. در سجده واجب باید بعد از قرائت، آیه مربوط به سجده، به سجده رفته و ذکر مربوط به آن را بیان کند و یا اگر فراموش کرد هر موقع به خاطرش آمد، باید آن را انجام دهد.(۱) سوره هایی که سجده ی واجب دارند چهار تا می باشند که عبارتند از سوره سجده آیه ۱۵، فصلت آیه۳۷، نجم آیه ۶۲ وعلق آیه ۱۹.
سجده مندوبه همان سجده مستحب می باشد وغیر از موارد بالا یعنی به غیر از چهار سوره که اشاره شد در هر کجای قرآن سجده آمده باشد، سجده مستحب است. اگر کسی آن را انجام بدهد ثواب و پاداش دارد. به عنوان نمونه به چند سوره از سوره های که سجده مستحبی دارند، اشاره می شود.
۱ـ اعراف آیه ۲۰۶، ۲- رعد آیه ۱۵، ۳- نحل آیه ۵۰، ۴- مریم آیه ۵۸، ۵- حج آیه ۱۸و۷۷ اما بیانی در خصوص آیه ۲۵۶ سوره مبارکه اعراف که می فرماید: { Qِانَّ الَّذِینَ عنِدَ رَبِّکَ لایَسْتَکْبِروُنَ عن عِبادَتِهِ ویُسَبَّحُوَنَهُ وَ لَهُ یَسْجُدُونQ } آنها که در مقام قرب نزد پروردگار تو هستند. هیچ از عبادت او تکبر نمی ورزند، و او را تسبیح می گویند و سجده می کنند.انسان وقتی که توجهی به بیان و مفهوم آیه می کند باید به منزله شکر نعمتهای اوسر به آستان سجده گذارد و او را ستایش کند چرا که مقربین درگاه خداوند، سه دسته هستند که توصیف آن ها ۱. استکبار نکردن ۲. تسبیح نمودن و۳. سجده کردن(۲) می باشد.
از امام صادق ـ علیه السلام ـ روایت شده که فرمود: نزدیکترین حالات بنده به پروردگار، سجده است. ۳- ذَرِیح مُحاربی گوید: حضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: هرمؤمنی جهت نعمتی، سجده ی شکر به جای آورد، خداوند برای او به جهت این سجده، ده حسنه بنویسد و ده گناه از نامه عمل او محو سازد و ده درجه برای او در بهشت بالابرد.(۳) اما ذکر سجده عبارت است از: «لا اِلهَ اِلَّا الله حَقّاً حَقّاً ، لا اِلهَ اِ لاالله و اِیمَانَاً وَ تَصْدِیقَاً ، لا اِلهَ اِلَّا الله عُبُودِیَّهً وَرِقّاً ، سَجَدْتُ لَکَ ، یا رَبِّ تَعَبُّداً ، لا مُسْتَنْکِفَاً وَلا مُسْتَکْبِراً ، بَلْ أنا عَبْدٌ ذَلیلٌ ضَعِیفٌ خائِفٌ مُسْتجیِرٌ.»

پاورقی:

۱. ر ک: به توضیح المسائل، در باب احکام سجده های واجب.
۲. طباطبایی، سید محمد حسین، تفسیر المیزان، ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی، قم، دفتر اسلامی وابسته به جامعه مدرسین، ج۸، ص۵۰۲.
۳. صدوق، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ترجمه علی اکبرغفاری، تهران، انتشارا نشر صدوق، ۱۳۶۷ ش، ص ۸۲ و ۸۳.

منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

مستحبات سجده

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.