آیا دعای مهر و محبت بین مادر و دختر در ادعیه وجود دارد ؟

0 1,896

در مورد دعای ایجاد محبت مادر نسبت به دختر روایت و یا دعای معتبری در کتب اسلامی پیدا نشد لکن در قرآن کریم آیات متعددی در مورد پدر و مادر و فرزندان و وظایف هر کدام نسبت به دیگری آمده است از جمله آیاتی که در مورد احسان به پدر و مادر و دعای خیر در حق آنان آمده است: سوره بقره : ۸۳. نساء : ۳۶. انعام : ۱۵۱. اسراء : ۲۳ و ۲۴. احقاف : ۱۵ و ابراهیم : ۴۱.

در روایتی از حضرت رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله وسلّم ـ در فضیلت سوره اسراء حکایت شده: «انه قال: من قرء سوره بنی إسرائیل فرق قلبه عند ذکر الوالدی. کسی که این سوره را بخواند، هنگامی که به توصیه های خداوند در ارتباط با پدر و مادر در این سوره می رسد، عواطف او تحریک می گردد و احساس محبت بیشتر نسبت به پدر و مادر می کند.»(۱)
همچنین در صحیفه سجادیه دعای ۲۴ در حق پدر و مادر و دعای ۲۵ در حق فرزند وارد شده است. در این دعا در حق پدر و مادر آمده است که: «اللهم خفض لهما صوتی، و أطب لهما کلامی، و… وصیرنی بهما رفیقا، و علیهما شفیقا، اللهم اشکر لهما تربیتی. خداوندا صدایم را برای آنان پایین بیاور و صحبتم را بر ایشان گوارا کن و… مرا رفیق آنان قرار ده و دلسوز آنان گردانم.»
البته روشن است که مراد از بیان این دعاها آموزش و تعلیم چگونگی برخورد با پدر و مادر و یا چگونگی تربیت کودکان می باشد، مثلا ضمن خواندن دعا در حق پدر و مادر به فرازهایی از سفارشات آن هم عمل کنیم یقینا به استحکام روابط با والدین و زیاد شدن محبت می رسد.

پاورقی:

۱. مجمع البیان،طبرسی، جلد ۶، مقدمه سوره اسراء.

منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

موانع اجابت دعا

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.