ایا وجود تفاسیر گوناگون مصداق تفسیر به رای نیست ؟

0 52

پرسش: با توجه به اینکه پیامبر اکرم صلوات الله علیه فرموده اند که هرکس قران را به رای خود تفسیر کند برای خود جائی در دوزخ فراهم کرده است
با توجه به این روایت ٬ اینهمه کتب تفسیری گوناگون از علما که اکثرا با هم تضادها و تفاوتهایی هم دارند ایا مصداق تفسیر به رای نیست ؟ چه راهی برای تشخیص تفسیر به رای بودن یک کتاب تفسیر وجود دارد ؟

پاسخ : وادی تفسیر مسیر آسانی نیست و برای پیمایش صحیح آن نیازمند یک پشتوانه علمی محکم جهت تدبر صحیح در آیات و اجتهاد علمی محکم برای استنباط معانی و مفاهیم بلند آیات کریمه قرآن هستیم.

وصول به این مرحله نیازمند کسب علومی است که در بیان و بنان برخی بزرگان مانند راغب اصفهانی (در مقدمه تفسیر راغب، ص۹۳ به بعد) بخوبی مطرح و توضیح داده شده است، علومی مانند: آشنایی با علم اللغه، نحو، اسباب النزول، قرائات، سیره، حدیث، فقه و کلام.

تفاسیری که خارج از چارچوبهای پیشگفته باشد، به شهادت همان روایات همواره در معرض و خطر تفسیر به رأی خواهد بود و بدون شک برخی مطالب تفسیری به بیراهه تفسیر به رأی گرفتار شده اند.

نمونه روشن این تفسیر به رأی ها را می توان در تفکرات وهابی دید که با افکاری جامد و پیشداوری های باطل، برای تقدس بخشی به آراء خود، به یک یا چند آیه تمسک جسته و تمام آیات مرتبط دیگر را نادیده گرفته و در مسائل روشنی چون عبادت و شرک، شفاعت و مانند آن به بیراهه های عجیبی گرفتار شده اند.

آری، آیات کریمه قرآن همانگونه که برای اهلش شفابخش و مایه رحمت است، برای نااهلان وسیله خسارت و گمراهی است:

وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنینَ وَ لا یَزیدُ الظَّالِمینَ إِلاَّ خَساراً (اسراء/۸۲)

و ما از قرآن آنچه را براى مؤمنان مایه درمان ورحمت است، نازل مى ‏کنیم و ستمکاران را جز خسارت نمى ‏افزاید

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.