آیا گربه های سیاه جن هستند؟

گربه سیاه
0 1,557

پاسخ اجمالی آن است که گربه های سیاه جن نیستند. جن و گربه ذاتا و ماهیتا با هم فرق دارند. جن موجودی دارای عقل و تکلیف است، اما گربه ماهیتا حیوانی است که هیچ گونه تکلیفی متوجه آن نمی باشد.

مانند دیگر حیوانات اهلی و وحشی. با این وصف، جن و گربه دو موجود متفاوت از نظر ذات می باشند. توضیح :جن هم از نظر قرآن و هم از نظر روایات موجودی است نامرئی، ولی گاهی به صورت هایی متمثل می شود که از این طریق قابل رویت می باشد. از آن نمونه متمثل شدن به صورت گربه است. یعنی می تواند شبیه گربه سیاه باشد و یا به شکل های دیگر ظاهر شود. اگر منظور از سوال مذکور این باشد که آیا جن به صورت گربه سیاه می تواند ظاهر بشود، پاسخ مثبت است .

ممکن است بعضی گربه های سیاه جنّی باشد که به صورت گربه ظاهر شده است. جریان متمثل شدن جن در قرآن، در داستان حضرت سلیمان ـ علیه السلام ـ یک امر روشن است که با متمثل شدن، همه آنها را می دیدند که حضرت سلیمان آنها را به کار می گرفت و مشغول به کار بودند. هم چنین به تمثل جن در روایات، اشاره شده است

از جمله:

۱. پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمودند: «جنّ سه نوع می باشند. یک نوع دارای پر و بال هستند که همواره مانند ابر و باد در هوا پرواز می کنند، شیوه های مختلف داشته کوچک و بزرگ می شوند. نوع دوم به صورت حیوانات در می آیند. مانند مار،عقرب، سگ، گربه و غیر اینها، نوع سوم جن هایی است که اهل تکلیف اند، این نوع بیشتر در خلوت ها و محل امن زندگی کرده و در مجالس شرکت می کنند».(۱)

۲. سعد اسکاف، تماثیلی را به صورت مردانی زاهد دید، خدمت امام باقر ـ علیه السلام ـ آمد، حضرت فرمود: آنها جنیان هستند که پیش ما می آیند و مسایل دینی و حلال و حرام را از ما می پرسند.(۲)۳. باز از سعد اسکاف، نقل شده است: «روزی برای بعضی از کارهایم خواستم وارد منزل امام باقر ـ علیه السلام ـ شوم. اجازه ورود خواستم، فرمود: عجله نکن، آن قدر معطل شدم که حرارت آفتاب مرا اذیت کرد. ناگاه بر خلاف انتظار، اشخاصی از اتاق امام خارج شدند که مانند ملخ های زرد بودند. با دیدن آنها خود را فراموش کردم، حرارت آفتاب یادم رفت. وقتی که خدمت حضرت رسیدم، فرمود: گویا تو را ناراحت کردم، گفتم بلی، امّا بعد از دیدن موجوداتی شبیه ملخ زرد، خودم را فراموش کردم، امام فرمود: ای سعد، آنها را دیدی؟ گفتم بلی، فرمود: آنان برادران تو از طایفه جن هستند که می آیند مسایل حلال و حرام خود را از ما می پرسند». هم چنین نمونه تمثل آنها نزد امام علی ـ علیه السلام ـ و امام صادق ـ علیه السلام ـ و دیگر ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ امر مسلمی است که در روایات بیان گردیده اند.(۳) نتیجه گربه های سیاه جن نیستند، ولی جن می تواند خود را به شکل گربه سیاه متمثل کند. چنان که بیان گردید، می تواند خود را به اشکال مختلف متمثل نموده و از این طریق قابل رؤیت گردد و گرنه در غیر این صورت قابل دیدن نمی باشد.

پاورقی:

۱. مجلسی، محمد باقر، بحارالأنوار، بیروت، موسسه الوفاء، ج۶۰، ص۱۱۴.
۲. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ترجمه مصطفوی، سید جواد، تهران، دارالکتب اسلامیه، ج۲، ص۲۴۲.
۳. همان، ص۲۴۳ و ۲۴۴.

منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.