کدام پیامبران در قبرستان وادی السلام دفن شده اند ؟

0 1,219

قبرستان وادی السلام بعد از بقیع و قبرستان ابوطالب مهمترین و والاترین گورستان به حساب می آید و از قداست خاصی برخوردار است و محلی است که بنابر جوامع روائی ما ارواح مؤمنین بعد از مرگ به آنجا منتقل می شوند و تا برپائی حشر کبری در آنجا به سر می برند.

امام صادق ـ علیه السلام ـ فرموده: در شرق و غرب عالم هر مومنی از دنیا برود، خداوند سبحان روح او را به وادی السلام منتقل می نماید. گویا می بینم انسان های با ایمان گروه گروه کنار همدیگر نشسته و با هم صحبت می کنند.(۱)

تربت پاک دو نفر از پیامبران بزرگ در وادی السلام مشخص می باشد. ممکن است پیامبران زیادی در آنجا باشند ولی قبر دو نفر از آنها معروف است:

۱. حضرت هود ۲. حضرت صالح

که مرقد شریفشان در ابتدای قبرستان وادی السلام در وسط اتاقی کوچک زیر گنبدی قرار دارد.
در زیارت نامه حضرت علی ـ علیه السلام ـ دارد: سلام بر تو ای مولای من و بر دو تن همجوار تو در این بقعه که حضرت آدم و نوح ـ علیهم السلام ـ می باشند. این قسمت از زیارت نامه در اکثر کتاب های روائی و ادعیه ذکر شده است ولی در کتاب منتخب التواریخ دنبال آن سلام چنین وارد شده: درود و سلام بر دو همسایه شما هود و صالح که در قبرستان وادی السلام آرمیده اند.(۲) اگر این قسمت مأثور باشد و از معصومین ـ علیهم السلام ـ رسیده باشد دلالت می نماید که غیر از این دو بزرگوار پیامبری در قبرستان وجود ندارد و گرنه نمی فرمود بر دو همسایه شما به دیگران هم اشاره می فرمود. در مقابل این قول عده ای از اعلام و مورخین معتقدند این دو پیامبر عالیقدر در کنار مرقد مقدس و ضریح علی ـ علیه السلام ـ مدفون شده اند به چند نفر به عنوان نمونه اشاره می شود.

۱. امام حسن ـ علیه السلام ـ می فرماید: از پدرم سوال نمودم ابن ملجم را بکشم؟ فرمودند: خیر، بلکه او را حبس نمائید. اگر من شهید شدم او را بکشید و مرا در کنار مرقد شریف برادرانم هود و صالح دفن نمائید.(۳)
و باز در بحارالانوار دارد که قبر حضرت نوح و ابراهیم ـ علیهما السلام ـ و حدود ۳۷۰ نفر از پیامبران در کنار مضجع شریف علی ـ علیه السلام ـ می باشد.
و در تهذیب الاحکام روایتی هست که می گوید: قبر این دو پیامبر در کنار قبر علی ـ علیه السلام ـ است (۴) و همچنین در وسائل الشیعه همانند دو کتاب قبلی می فرماید: قبر علی ـ علیه السلام ـ در کنار آنهاست.(۵)

پس دو قول از، اعلام فن و بزرگان در رابطه با مرقد شریف این دو پیامبر بزرگ ابراز شده، یکی در وادی السلام باشند و دوم در کنار مرقد علی ـ علیه السلام ـ آرمیده باشند.

در قبرستان وادی السلام غیر از مرقد این دو بزرگوار ۳ مقام وجود دارد:‌۱. مقام امام زین العابدین ـ علیه السلام ـ که حضرت مدتی در آنجا اقامت داشته ۲. مقام امام صادق ـ علیه السلام ـ که امام مدتی در آنجا بوده ۳. مقام حضرت مهدی ـ علیه السلام ـ که امام در آنجا مشغول راز و نیاز با معبود بی نیاز بوده است.

مدفونان سرشناس در وادی‌السلام

________________

پاورقی:

۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، بیروت، مؤسسه الوفا، طبع سوم، ۱۴۰۳ق، ج۶، ص۲۶۸.
۲. خراسانی، ملاهاشم، منتخب التواریخ، تهران، کتابفروشی اسلامیه، چاپ سوم، ۱۳۴۷ش، ص۱۷۱.
۳. مجلسی، همان، ج۱۰۰، ص۲۳۹ و ۲۵۱ و ۲۹۲.
۴. شیخ طوسی، تهذیب الاحکام، تهران، دارالکتب الاسلامیه، چاپ چهارم، ۱۳۶۵ش، ج۶، ص۳۳.
۵. شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه (۳۰ جلدی)، قم، مؤسسه آل البیت چاپ اول، ۱۴۱۲ق، ج۱۴، ص۳۹۸.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.