قبر زیبده خاتون دختر امام جواد ـ علیه السلام ـ در کجاست؟

0 48

آرامگاههای سادات در تمام نقاط کشور ایران زیارت گاه مومنان است ،ازآنرو که درزمان عباسیان وامویان سادات درامان نبودند. به جاهایی که احساس امنیت بیشتری می کردند،مهاجرت کرده وسکونت داشتند.. همانند کوهستان ری و طبرستان و پاره ای از نقاط مرکزی، با این حال بعضی از ایشان گرفتار مخالفان می شدند و به شهادت می رسیدند.

امروز قبور شان زیارتگاه بسیاری از عاشقان می باشد، گرچه برخی از این بقعه ها در طی زمان خراب و آثار آنها محو گردیده است. بر طبق آماری که به وسیله سازمان اوقاف تهیه شده و به سال ۱۳۵۲ش در روزنامه کیهان انتشار یافت، در سراسر ایران حدود ۱۰۵۹ امامزاده شناسایی شده که استان مرکزی از این لحاظ مقام نخست را دارد.
تحقیق در احوال این معصوم زادگان و شناخت فرد فرد این بزرگواران اغلب با مشگل مواجه بوده و گاه غیر ممکن می نماید، که دلایل مختلفی هم دارد، از جمله:
۱. بسیاری از سادات از ترس ستمگران بنی عباس به صورت پنهان به این مرز و بوم می آمدند و مجهول وار زندگی می کردند و ارباب انساب و نقبای سادات از احوال و پایان کار آنها اطلاعی ندارند لذا در کتب انساب متعرض نامشان نشده اند، چون در محل زندگی ایشان فوت کردند، بعضی از خیّرین بر روی مزار آنها بقعه ای می ساختند و نامشان را بر آن می نوشتند.
۲. لوحی که در روز فوت برای نصب بر مزار این بزرگواران فراهم می شد، به خط کوفی بود که هنگام ترجمه به خط ثلث یا نسخ در اعراب و نقطه گذاری و قرائت و گاه فرسوده شدن و ریختن بعضی کلمات سبب تحریف و تصحیف می گردید، چنان که مثلاً «حسین» به «حسن»، «ظاهر» به صورت «طاهر» و… در می آمد.
۳. در بسیاری از موارد، در ذکر پدران صاحب مرقد تا اتصال به معصوم از باب اختصار در نسبت، نام یک یا چند واسطه حذف شده است، «… اکنون در نقاط مختلف امامزاده های فراوانی را می بینیم که فرزند بلافصل امام معرفی شده اند در حالی که در واقع جزء نوه ها یا نتیجه ها یا… امامان محسوب می شوند».(۱)
از جمله امام زاده هایی که نام او و زندگی نامه اش کمتر در کتب انساب آماده است، امامزاده «زبیده خاتون» از دختران بلافصل امام جواد ـ علیه السلام ـ می باشد که در هفت کیلومتری جنوب غربی شهر نراق ـ از شهرهای استان مرکزی ـ در منطقه ای به نام «بیدشک» مدفون است و بقعه متبرکه آن حضرت زیارتگاه عاشقان و دلسوختگان اهلبیت رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ است.
به نقل مشهور کاروانی از سادات از مدینه به سوی ایران حرکت می کند که در بین آنها دختر نُه ساله امام جواد ـ علیه السلام ـ که از جایگاه بلندی در تقوا و علم برخوردار بوده است نیز وجود داشته است، حکومت وقت با کسب اطلاع از این مهاجرت و ترس از نفوذ سادات علوی در ایران آنها را از مدینه تعقیب و در منطقه فعلی تنها و غریب محاصره کرده و تعدادی از بانوان مکرمه بنی هاشم که در رکاب و ملتزم آن حضرت بوده اند را به شهادت می رساند.
مظلومیت شهادت این بزرگواران و دفن شدن پیکرهای مطهر آنها در اطراف امامزاده به کل منطقه که به «خاک سفید» معروف است. فضای معنوی کم نظیری بخشیده است.
در حال حاضر به همت هیأت امناء امامزاده و خیّرین شهر نراق و شهرهای اطراف گنبد و بارگاهی بسیار زیبا و دیدنی در محل ساخته شده است که در معرض این فرزند امام جواد ـ علیه السلام ـ نقش به سزایی داشته است. همچنین این مجموعه به شماره ۶۹۷۲ ثبت آثار تاریخ شده است».(۲)

پاورقی:

۱. احمد صدر حاج سید جوادی…، دائره المعارف تشیع، سازمان دائره المعارف تشیع، چا دوم، ۱۳۷۲ش، ج۲، ص۳۹۳.
۲. سایت اینترنتی www.iqna.ir سایت خبرگزاری قرآن.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.