علامه حلّی چه کسی بوده است و در چه زمانی می زیسته است؟

0 161

علامه حلّی چه کسی بوده است و در چه زمانی می زیسته است؟ و چه تألیفاتی دارد؟ آیا ایشان با امام زمان(ع) ارتباط داشته است؟

پاسخ:

علامه حلی یکی از دانشمندان بزرگ و فقهای نامدار شیعه در قرن هفتم وهشتم هجری بود و روزگار او مقارن با حمله مغول به کشورهای اسلامی بود.دورهای که علامه در جهان تشیع مرجعیت داشت. مغولان در ایران حکومت ایلخانی داشتند چنانکه سلطان ایلخانی اولجایتو (خدا بنده) او را به ایران دعوت کرد و او از این فرصت بهترین استفاده را برای ترویج تشیع نمود.(۱) در باره ارتباط علامه حلی با امام زمان (ع) نیز مطالبی در منابع نقل شده که با اشاره مختصر بیان می شود.
۱. علامه شوشتری نقل میکند که یکی از علمای اهل سنت کتابی در رد مذهب شیعه نوشته بود و آنرا فقط خودش برای شاگردانش و سایر مردمان میخواند و کتاب را در اختیار کسی نمیگذاشت و این هم به خاطر ترس از ردیّه (جواب) نوشتن بر آن کتاب بود و علامه همیشه سعی میکرد که آن کتاب را به دست آورده و از آن استنساخ (نسخه برداری) کند و با دقت در رد آن جواب بنویسد. پس از اصرار به درخواست به هر صورت صاحب کتاب، رضایت داد که کتاب را علامه یک شب بیشتر نگه ندارد و علامه همین مدت را هم غنیمت دانسته کتاب را گرفت و شروع به استنساخ کتاب نمود ولی خستگی بر علامه چیره شد و علامه به خواب رفت و وقتی که بیدار شد از اینکه نتوانسته بود کتاب را استنساخ کند، ناراحت بود ولی چون کتاب را باز کرد دید که تمام کتاب نوشته شده است و در پایان چنین نوشته شده است: کتبه (م ح م د) بن الحسن العسگری صاحب الزمان ـ علیه السّلام(۲) ـ
۲. حکایت دیگر حاکی از این است که علامه شب های جمعه به زیارت حضرت سیدالشهدا(ع) میرفت و در یک شب جمعه در بین راه با عربی برخورد میکند و پس از طی مسافتی باب صحبت باز میشود و وقتی که علامه متوجه میشود که عرب مردی فاضل و صاحب علم است مشکلات علمی که داشته مطرح میکند و وقتی که مرد عرب فتوایی در رابطه با یکی از مشکلات علامه صادر میکند، علامه در ابتدای امر قبول نمیکند و میگوید که برای این فتوی حدیثی نداریم. مرد عرب گفت: حدیثی در این باب از شیخ طوسی در تهذیب ذکر شده و شما از کتاب تهذیب از اول فلان مقدار صفحه بشمارید و در فلان صفحه و در فلان سطر این حدیث مذکور است . علامه در حیرت وفکر فرو می رود که این شخص کیست؟ سپس از او پرسید آیا در عصر غیبت میتوان حضرت صاحب الامر(ع) را ملاقات کرد یا نه؟ مرد دست در دست علامه میگذارد و میفرماید چگونه صاحب الزمان را نمی توان دید در حالی که دست او در میان دست تو است.(۳) حکایت اول به طریق دیگری نیز نقل شده که از نقل آن خودداری می کنیم.(۴)
قطعاً توفیقاتی که علامه حلی در خدمت به شیعه داشته مورد عنایت معصومین(ع) و امام زمان (ع) بوده است و تمام مراجع و علمای مخلص مورد توجه امام زمان(ع) هستند.
در باره آثار علامه حلی: علامه به خاطر جامعیت علمی در علوم مختلف آثاری را از خود به یادگار گذاشت که به چند مورد اشاره می کنیم:
در فقه: تذکره الفقها و مختلف الشیعه و قواعدالاحکام .
در اصول: تهذیب الوصول الی علم الاصول.
در کلام: کشف المراد.
در حدیث: جامع الاخبار.
در رجال: ایضاح الاشتباه.
در تفسیر:‌نهج الایمان فی تفسیرالقرآن.
در فلسفه: القواعد و المقاصد و الدر المکنون.
و آثار دیگری که شما میتوانید با مراجعه به فصل ششم کتاب «علامه حلی رایت ولایت» نوشته محمد حسن امانی مراجعه کنید.

پاورقی:

۱. ر.ک. خوانساری، روضات الجنات، اول قم، اسماعیلیان بی تا، ص ۲۷۹ و سید محسن امین، اعیان الشیعه، بیروت، ج ۵، ص ۳۹۹.
۲. قاضی نور الله شوشتری، مجالس المومنین ، تهران، انتشارات اسلامیه، اول، ۱۳۶۵، ج ۱، ص ۵۷۳.
۳. همان، ص ۳۴۷.
۴. میرزاحسین طبرسی نوری، ‌نجم الثاقب، قم، انتشارات مسجد جمکران، اول ۱۴۱۶ق ، ص ۴۵۲.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.