آیا یاران امام زمان (عج) هم مانند خود حضرت از نیروی خارق‌العاده برخوردارند ؟

0 48

بنا بر احادیث و اخبار متواتر و مسلمی که در منابع اهل سنّت و منابع شیعی وجود دارد، با قیام و ظهور قائم آل محمّد (علیه‌السّلام ) تمام نظام ها و قدرت‌های ستمگر که به پیشرفته‌ترین سلاح ها و تکنولوژی های عصر مجهزّند، سرنگون می‌شوند، و در سایه نظام و حکومت مقتدر حضرت مهدی ( علیه‌السّلام ) جهان پر از جور و ستم، سرشار از عدل و داد می‌گردد، و صلح و امنیت در سراسر گیتی پدید می‌آید. بدون تردید قیامی که منجر به نابودی ظلم و جور به طور کامل گردد، و تمام قدرتهای استکباری مجهّز به تکنولوژی و سلاحهای پیشرفته را از بین ببرد، قطعاً در اثر رشادت و فداکاری‌های اصحاب و یاران آن حضرت است که امدادهای غیبی و عنایات ویژه خداوند سبحان را با خود دارند، و در اثر لیاقت و شایستگی‌هایی که کسب کرده‌اند، خداوند توان و نیروی خارق‌العاده‌ای را به آن‌ها می‌بخشد به گونه‌ای که قلب های آنان استوارتر از کوه هست، و اگر از کوه های آهنین عبور کنند آن‌ها را از جا برمی‌کنند، و روی آبها راه می‌روند، و بر روی ابرها حرکت می‌کنند،‌ با فرشتگان الهی همراه و همگام هستند، و حتی برخی از آن‌ها بر فرشتگان سبقت می‌گیرند،(۱) و دستور‌العمل‌هایی را که باید به آن‌ها عمل کنند، روی کف دست های خویش می‌بینند(۲).

از جمله یاران صاحب الزمان(ع)، حضرت خضر(ع)، الیاس(ع)، و عیسی ( ع) هستند که هر کدام از این پیامبران الهی دارای نیروی خارق‌العاده عجیبی است که خداوند به آن‌ها بخشیده است حضرت خضر(ع) در دریا، حضرت الیاس(ع) در خشکی و حضرت عیسی(ع) در آسمان است، و به هنگام قیام قائم (ع ) به خدمت آن حضرت آمده و پشت سرش به نماز می‌ایستد، و بی‌تردید این پیامبران الهی دارای نیرویی خارق‌العاده اند . همچنین سایر اصحاب و یاران آن حضرت. روایات و احادیث زیادی دلالت دارد که یاران حضرت دارای نیرویی خارق‌العاده اند که به بعضی از آن‌ها اشاره می‌گردد:
الف: احادیث و روایاتی که دلالت دارند حضرت خضر(ع)، الیاس(ع) و عیسی(ع) از یاران آن حضرت اند:
در این‌که حضرت خضر(ع)، الیاس(ع)، و عیسی(ع) از پیامبران الهی اند و دارای نیروی خارق‌العاده می‌باشند، جایی تردید و شکی نیست، و در جایش این امر به اثبات رسیده است. در اینجا به ذکر بعضی احادیث می‌پردازیم که آن بزرگواران از یاران حضرت مهدی ( علیه‌السّلام ) هستند.
۱. انس بن مالک ،به صورت ارسال نقل کرده است که حضرت خضر(ع) در دریا، و حضرت الیاس(ع) در خشکی است و هر شب در کنار سدی که ذوالقرنین بین مردم و یأجوج و مأجوج ساخته جمع شده ، در هر سال حج به جا آورده و از زمزم جرعه‌ای می‌‌نوشد که تا سال آینده برای ایشان کافی خواهد بود. غذای آن‌ها هم همین است (و ظاهراً مراد این است که این دو پیامبر آماده‌اند تا حضرت قیام کند و از یاران آن حضرت باشند.)(۳)
۲. حسن بن فضال نقل کرده است، از امام علی بن موسی الرضا ( علیه‌السّلام ) شنیدم که می‌فرمود: «خضر (ع) از آب حیات نوشید و زنده است، و تا زمانی که در صور بدمند نمی‌میرد، آن حضرت نزد ما می‌آید و ما صدایش را می‌شنویم ولی جسم او را نمی‌بینیم، او هر کجا یاد شود، حضور می‌یابد، اگر کسی از شما او را یاد کرد باید بر او سلام و درود بفرستد… خدای سبحان با همدمی خضر ( علیه‌السّلام ) اضطراب و تنهایی قائم ما را در زمان غیبتش برطرف می‌سازد.(۴)»
۳. سعید بن جبیر به نقل از ابن عباس گوید: رسول خدا ( صلی الله علیه و آله ) فرمود: «همانا خلفای من و اوصیای من و حجت‌های خدا بر خلق بعد از من دوازده نفر می‌باشند، اول ایشان علی و آخر ایشان مهدی است، روح الله، ‌عیسی بن مریم فرود می‌آید و پشت‌سر مهدی نماز می‌خواند. او به نور خدا زمین را روشن می‌سازد، و سلطنت او در مشرق ومغرب زمین گسترش پیدا می‌‌کند».(۵)
۴. در کتاب الفتن ،حافظ ابی نعیم به سند خود از ابی سعید خدری نقل می کند که: «فرمود آن کس که عیسی بن مریم پشت سر او نماز می‌خواند از ما است، و در همین کتاب به سند خود از هشام بن محمد گوید: آن مهدی که پشت‌سر او عیسی نماز می‌خواند از ما است.(۶)»
بنابراین، حضرت خضر(ع)، الیاس(ع) و حضرت عیسی (ع) از یاران حضرت مهدی ( علیه‌السّلام ) هستند و در جایش به اثبات رسیده است که حضرت عیسی ( علیه‌السّلام ) و نیز دیگر پیامبران(ع) دارای اعجاز و نیروی خارق‌العاده هستند.
ب) احادیث و روایاتی که دلالت دارند که یاران آن حضرت دارای نیروی خارق‌العاده هستند.
احادیث و روایاتی که دلالت دارد بر این‌که یاران و اصحاب آن حضرت دارای نیروی خارق‌العاده اند، فراوان است، و در اینجا به ذکر چند حدیث اکتفا می‌شود:
۱. از امام باقر(ع) و امام صادق (ع) روایت شده که در تفسیر آیه مبارکه (ولئن اخرنا عنهم العذاب الی امه معدوده) (۷) فرمودند: «منظور از،شماری از امت که در ایه امده است، اصحاب حضرت مهدی ( علیه‌السّلام ) هستند که در آخر زمان به سیصد و سیزده نفر می‌رسند به تعداد اهل بدر،‌ و آن‌ها همانند آمدن تکه‌های ابر درفصل پاییز، در یک ساعت گرد هم جمع می‌شوند.» (۸)
۲. علی بن حمزه از ابوبصیر از امام صادق ( علیه‌السّلام ) سخن لوط ( علیه‌السّلام ) را نقل می‌کند که به قوم خود گفت: «لو انّ لی بکم قوّه أو آوی الی رکن شدید. ای کاش در برابر شما قدرتی داشتم، یا تکیه‌گاه و پشتیبان محکمی در اختیار من بود.» (۹)و می فرماید: سخن لوط(ع) جز آرزوی قوّت قائم ( علیه‌السّلام )نبوده است، و جز قدرت و قوّت اصحاب آن حضرت را یاد‌آور نشده است، و آنهایند رکن محکم. چون به هر یک مرد از آن‌ها قدرت چهل مرد داده می‌شود، و قلب هایی استوارتر از پاره‌های آهن دارند، اگر از کوه‌های آهن عبور کنند آن‌ها را از جای برمی‌کنندو شمشیرشان را بر زمین نمی‌گذارند تا خدای عزوجل از آن‌ها راضی گردد(۱۰).»
۳. مسعود بن سعد جعفی از جابر، از امام باقر ( علیه‌السّلام ) نقل کرده است که فرمود: «خداوند متعال در دل شیعیان ما وحشت می‌اندازد، امّا هنگامی که قائم ما (ع) قیام کند و مهدی (ع) ما ظهور کند، یک مرد از شیعیان پر جرأت‌تر از شیر، و کاری‌تر و نافذتر از نیزه خواهد بود.» (۱۱)
۴. عبدالله بن حماد انصاری، از ابی‌جارود، از امام باقر ( علیه‌السّلام ) روایت کرده که آن حضرت فرمود: «یاران و اصحاب قائم سیصد و سیزده نفر هستند… که بعضی از آن‌ها در روز روی ابر راه می‌روند… و بعضی از آنان بر فراش خویش خوابیده و صبحگاهان در مکه هستند.» (۱۲) و نیز احادیثی به همین مضمون با اندک تفاوتی از مفضل بن عمر از امام صادق (‌علیه‌السّلام‌)، و از ابو خالد کابلی، از علی بن الحسین ( علیه‌السّلام ) یا از امام باقر ( علیه‌السّلام )(۱۳) و از محمد بن فضیل از امام رضا (‌علیه‌السّلام‌)(۱۴) روایت شده است.
۵. علی بن حمزه از امام صادق ( علیه‌السّلام ) روایت کرده که فرمود: «جوانان شیعه بر پشت بام های خود خوابیده‌اند که ناگهان در یک شب بدون هیچ قرار قبلی در مکه در اطراف صاحب خود حضرت مهدی ( علیه‌السّلام ) جمع می‌گردند»(۱۵)
۶. ابو خالد کابلی از امام زین‌العابدین ( علیه‌السّلام ) نقل کرده که فرمود: «کسانی که شب هنگام از بستر‌های خویش ناپدید و مفقود می‌شوند سیصد ‌و ‌سیزده نفر به تعداد اهل بدر هستند که صبحگاهان در مکه حضور پیدا می‌کنند، و این فرموده خداوند عزوجل است که فرمود: «هر کجا باشید خداوند همگی شما را خواهد آورد» و آنان یاران قائم ( علیه‌السّلام ) هستند»(۱۶)
۷. از امام صادق ( علیه‌السّلام ) روایت شده که آیه (اینما تکونوا یات بکم الله جمیعاً)(۱۷) درباره ناپدیدشدگان از اصحاب و یاران حضرت مهدی ( علیه‌السّلام ) نازل شده است. چون آنان شبانگاهان از بستر خویش ناپدید شده و صبحگاهان در مکه دیده می‌شوند، و برخی از آنان به وسیله ابر سیر می‌کنند… و آنهایی که در روز با ابر حرکت می‌کنند از نظر ایمان با عظمت و افضل‌تر از دیگران هستند»(۱۸)
۸. محمد بن حنفیه، از پدرش امام علی ( علیه‌السّلام ) و او از رسول خدا ( صلی الله علیه و آله ) نقل می‌کند که آن حضرت فرمود: «حضرت مهدی از ما اهل بیت می‌باشد که خداوند امر قیام حضرت را در یک شب سروسامان می‌بخشد.»(۱۹)
از این احادیث به خوبی استفاده می‌شود که یاران آن حضرت دارای توان و نیروی خارق‌العاده هستند زیرا:
۱. در این احادیث تصریح شده که یاران حضرت نیرو و قوّت چهل نفر را دارند و می‌توانند کوه ها را از جایش برکنند. از لسان حدیث استفاده می‌شود، که این قوّت و نیرو با صرف‌نظر از به کار گرفتن ابزارهای پیشرفته بشری عادی آن روز است.
۲. احادیث مزبور به صراحت می‌رساند که یاران آن حضرت بدون استفاده از ابزار و وسیله‌های عصرشان با نیرو و توانی که خداوند به آن‌ها عنایت می‌کند به وسیله ابر و غیره در یک شب ناگهان طی‌الارض می‌کنند و در مکه حاضر می‌شوند. این امر قطعاً به وسیله هواپیما و یا سایر وسایل و ابزار زمانشان نمی‌باشد. چون در روایات تعبیر مفقود و ناپدید شدن آمده است که آن‌ها از بستر خویش ناگهان مفقود می‌شوند، و تعبیر مفقود شدن در یک شب، درباره کسی که سفر عادی با هواپیما و غیره بکند، نادرست است. بدون تردید، گرد‌ آمدن یاران آن حضرت در یک شب در مکه معظمه از امور خارق‌العاده است که در اثر لیاقت و شایستگی به آن دست یافته‌اند.
۳. در برخی از احادیث(۲۰) تصریح شده است که وقتی یاران حضرت در مکه حضور پیدا می‌کنند، اهل مکه از پذیرایی آن‌ها امتناع می‌ورزند، و می‌گویند: اینها از کجا آمده‌اند؟ اینها نه برای حج و عمره آمده‌اند و نه برای تجارت و سیاحت، و نه با هیچ قافله و وسیله ای آمده‌اند. گفتگوهای اهل مکه، که برخی احادیث به آن‌ها اشاره دارد، آمدن یاران حضرت را با هر گونه سیاره و هوا‌پیما نفی می‌کند.(۲۱) بلکه آنان به وسیله عنایت و قوت و نیرویی که خداوند در اختیار آن‌ها قرار داده طی‌الارض کرده و به خدمت حضرت رسیده‌اند.
۴. در برخی از احادیث تصریح شده است که یاران حضرت در یک ساعت، همانند ابرهای متفرق و پاره پاره پاییزی جمع می‌‌شوند. بی‌تردید اجتماع سیصد و سیزده نفر بدون قرار قبلی، و ناگهانی و آن هم در یک ساعت، با سفر عادی به وسیله هواپیما که نیازمند گذرنامه، ویزا، و تهیه سایر مقدمات سفر می‌باشد، آن هم از کشور‌های مختلف دنیا، سازگاری ندارد، بلکه این عمل خارق‌العاده یکی از شاخص ها و ویژگی‌های یاران آن حضرت است، که به وسیله ایمان، و شایستگی به آن می‌رسند و مورد لطف و عنایت خداوند قرار می‌گیرند، چنانکه خود حضرت مورد لطف و عنایت خاصه خداوند است. امام باقر ( علیه‌السّلام ) در تفسیر این کلام خداوند (یا معشر الجن و الانس ان استطعتم ان تنفذوا من اقطار السموات و الارض فانفذوا لا تنفذون الاّ بسلطان)(۲۲) می‌فرماید: «حضرت قائم با هفت هودج از نور در پشت کوفه فرود می‌آید و کسی نمی‌داند که آن حضرت در کدام یک از ان هودج ها است.» و بدون تردید اسباب و ابزار قدرتمندی که در اختیار حضرت و یارانش است، در اثر عنایت ویژه خداوند سبحان است، و مافوق توان‌مندی های عادی بشری آن روز است که این گونه هودج های نوری در اختیار دیگران نخواهد بود.
از مطالب یاد شده به این نتیجه می‌رسیم که یاران حضرت مهدی(ع) سیصد و سیزده نفر هستند، که از جمله یاران آن حضرت، حضرت خضر(ع)، الیاس(ع)، و عیسی(ع) هستند، و یاران حضرت دارای توانمندی های خارق‌العاده می‌باشند که به وسیله ابرها مسافرت و طی‌الارض می‌کنند، و روی دریاها راه می‌روند، و هودج های نوری در اختیار دارند، و در هر کجای دنیا که باشد، به طور مستقیم با حضرت سخن می‌گویند و آن حضرت را می‌بینند. و اگر بر کوه ها حمله‌ور شوند آن‌ها را از جای بر می‌کنند، و با پرچم های خویش به هر شهری روی آورند ان جا را تحت سیطره خویش در می‌آورند. بر فراز اسب ها، چون عقاب چابک و چالاکند، و دارای قوّت و قدرت فوق‌العاده می‌باشند.

پاورقی:

۱. محمد بن جریر طبری، دلائل الامامه، قم،انتشارات رضی،ص۲۴۱.
۲. محمد بن ابراهیم نعمانی، الغیبه، تهران، مکتبه الصدوق.ص۳۱۹.
۳. متقی هندی، کنزالعمال، ج ۱۲، ص ۷۱، ح۳۴۰۴۷وابو شجاع دیلمی، فردوس الحکمه، بیروت، مؤسسه الرساله: ج ۲، ص ۲۰۲، ح ۳۰۰۰.
۴. صدوق، کمال الدین، تهران، مکتبه الصدوق،ص ۳۹۰ ـ ۳۹۱، ح ۴.
۵. سلیمان بن ابراهیم قندوزی ، ینابع الموده ،ترجه سید مرتضی توسلیان ، بوذر جمهری، ج ۲،ص ۴۰۲ـ۴۰۱.
۶. سلیمان بن ابراهیم قندوزی ،همان ، ج ۲، ص ۴۰۵ـ۴۰۶.
۷. هود، آیه۸.
۸. سلیمان بن ابراهیم قندوزی ،همان ، ج۲، ص ۴۰۵ـ۴۰۶.
۹. هود، آیه۸۰.
۱۰. صدوق، کمال‌الدین، تهران، مکتبه الصدوق،ص۶۷۳، ب ۵۸، ح ۲۶.همان،سلیمانبن ابراهیم قندوزی، ینابع الموده، ج ۲ ص ۴۰۵ ـ ۴۰۶.
۱۱. ابو نعیم اصفهانی، حیله الاولیاء:ج ۳، ص ۱۸۴و سلیمان بن ابراهیم قندوزی،همان، ج ۲، ص ۴۹۹، ب ۹۴، ح ۲۵و حر عاملی، اثبات الهداه: ج ۳،ص ۵۵۷، ب ۳۲، ح ۶۰۶.
۱۲. محمد بن ابراهیم نعمانی، الغیبه، تهران، مکتبه الصدوق، ص ۳۱۵ .
۱۳. محمد بن ابراهیم نعمانی،همان ، ص ۳۱۳ و شیخ صدوق، کمال‌الدین،ص ۶۷۲، ب۵۸ ح۲۴.
۱۴. محمدبن جریر طبری، دلائل الامامه، قم، انتشارات رضی،ص۲۴۱.
۱۵. محمد بن ابراهیم نعمانی،همان، ص ۳۱۶، ب ۲۱، ح ۱۱و بشاره الاسلام ص ۱۹۸، ب ۲.
۱۶. صدوق، کمال ‌الدین ج ۱، ص۶۵۴، ب ۵۷، ح ۲۱و حر عاملی، اثبات الهداه ج۳ ،ص۴۹۱، ب ۳۲، فصل ۴، ح ۲۳۵.
۱۷. بقره، آیه۱۴۸.
۱۸. صدوق، کمال الدین ج ۲، ص۶۷۲، باب ۵۸ ح ۲۴،و حر عاملی، اثبات الهداه ج۳، ص۴۹۳، باب ۳۲، فصل ۵، ح ۲۴۶.
۱۹. ابن ابی شیبه،المصنف، ج ۱۵، ص ۱۹۷، ح ۱۹۴۹۰واسماعیل بخاری، تاریخ بخاری ج ۱، ص۳۱۷، ح ۹۹۴.
۲۰. مراجعه شود به:طبری، دلائل الامامه ص ۳۰۷ومتقی هندی، البرهان ج۱، ص ۱۶۳، ح ۹وصافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ص ۴۸۵، فصل ۸، ب ۱، ح ۴.
۲۱. مراجعه شود به المهدی و اطباق النور، عبدالله عبدالهادی،بیروت، مؤسسه بلاغ، ص ۷۲ ـ ۷۴. به نقل از بشاره الاسلام ص ۲۳۸.
۲۲. مراجعه شود به: دلائل الامامه، ص ۳۰۷و البرهان ج۱، ص ۱۶۳، ح ۹و منتخب الاثر ص ۴۸۵، فصل ۸، ب ۱، ح ۴.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.