این عکسهایی که از معصومین در بازار موجود است آیا واقعی هستند؟

0 49

این عکسهایی که از معصومین در بازار موجود است آیا واقعی هستند و آیا در آن زمان نقاشی آنها را کشیده‌اند و آیا شکل ائمه ـ علیهم السّلام ـ این طور بوده است؟

پاسخ:

بدون شک از ائمه اطهار (ع) هیچ عکسی به دست نیامده است . و البته این امر تا حدی طبیعی هم می باشد چرا که اولا: از زمان ایشان تا کنون مدت بسیار زیادی گذشته است و اگر هم از ایشان نقاشی و تصویری بوده به کلی از بین رفته است(۱) و ثانیا در اسلام نقاشی چندان مورد سفارش نبوده است بلکه برعکس در دستورات دینی روایاتی در نهی از تصویر وارد شده است. عکسهای موجود در بازار اگر مطابق با چیزی است که مورخین توصیف و نقل کرده‌اند، می‌توان گفت تا حدودی بیان گر واقعیت هستند و اگر مطابق نباشد نمی توان به آنها با دید واقعی نگاه کرد.
مورخین شمایل حضرت علی ـ علیه السّلام ـ را چنین توصیف کرده‌اند: آن حضرت دارای چهره‌ای نورانی بوده رنگ پوست ایشان گندم‌گون بوده، ریش و محاسن شریفش زیاد و انبوه بوده است، قد آن حضرت نسبتاً کوتاه بوده است و جلوی سر نسبتاً کم مو و دارای بازوان تنومند و بزرگ بود(۲)…
نتیجه: هیچ گونه انگیزه و مدرکی موجود نیست که شخصی شکل ائمه ـ علیهم السّلام ـ را در آن زمان کشیده باشد، و عکسهای موجود در بازار اگر مطابق با آن چه مورخین توصیف و نقل کرده‌اند باشد، می‌توان گفت تا حدودی بیان گر واقعیت هستند و اگر مطابق نباشد غیر واقعی هستند.

پاورقی:

۱. به جز تصویر رسول خدا (ص) که گویا در سنین جوانی بر روی پوستی ترسیم شده است و در یکی از موزه های خارج نگهداری می شود واین تصویر آن در بازار موجود است.
۲. ابن سعد، طبقات الکبری، بیروت، دارالکتب العلمیه، چاپ دوم، ۱۴۱۸ق، ج۳، ص۱۸ـ۲۰.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.