جریان سقیفه را توضیح دهید؟

0 94

سقیفه به معنای ایوانچه ای سقف دار (سایبان دار)(۱) در ناحیه شمال (غربی) مسجد النبی و با فاصله ای کمتر از یک کیلومتر از خانه حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله قرار داشت . این سایبان جمعیتی کمتر از یکصد نفر را در خود جای می داد. آنجا محل اجتماع انصار (مردم مدینه از جمله اوس و خزرج) بود.(۲)

پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله گروهی از لشکر اسامه جدا شدند و اجازه ندادند پیامبر صلی الله علیه و آله ضمن یک سند کتبی علی علیه السلام را به عنوان جانشین خود انتخاب کند، ‌آنان در حالی که علی علیه السلام و بنی هاشم سرگرم مراسم غسل پیغمبر صلی الله علیه و آله بودند، بدن پیامبر صلی الله علیه و آله را رها کرده و برای تعیین رئیس امّت در سقیفه بنی ساعده گرد آمدند .
مهاجرین وانصار در سقیفه هر کدام خود را لایق تر از دیگری می پنداشتند، مردم مکه می گفتند:
اسلام در شهر ما و میان ما آشکار شد، پیامبر صلی الله علیه و آله از مردم ماست. ما خویشاوندان او هستیم، ما پیش از شما این دین را پذیرفته ایم پس زمامدار مسلمانان باید از مهاجرین باشد.
انصار می گفتند:
مکه دعوت پیامبر صلی الله علیه و آله را نپذیرفت ،با او به مقابله و دشمنی پرداخت و این ما بودیم که پیامبر صلی الله علیه و آله را یاری کردیم و اسلام را رونق بخشیدیم و… پس زمامدار باید از انصار باشد.
برخی دیگر از انصار گفتند :
یک امیر از ما باشد و یک امیر از مهاجرین.
اما ابوبکر این رأی را نپذیرفت. از سوی دیگر دشمنی دیرینه اوس و خزرج نیز در پیشبرد نظر مهاجران موثر واقع شد.(۳)
در جریان سقیفه، انصار که به دنبال ریاست سعد ابن عباده بودند شکست خوردند که در این میان با بازی سیاسی عمر توافق کردند که ابوبکر خلیفه شود و بلافاصله با او بیعت کردند و بیشتر حاضران نیز از آنان پیروی نمودند و پس از خروج از سقیفه با شیوه های مختلف، از دیگران بیعت گرفتند و تلاش های حضرت علی علیه السلام و زهرا سلامالله علیها و برخی از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله در برابر غاصبان خلافت راه به جایی نبرد و حکومت ابوبکر تثبیت شد.
عده ای به بهانه اینکه با جماعت مسلمین نباید مخالفت کرد، مجبور به بیعت شدند و غاصبان با مغالطه ، موعظه، تطمیع ، تهدید ، قتل، ترور و جعل حدیث بیعت اکثریت را در مدّت کوتاهی بدست آوردند که بیعت کنندگان برخی از روی رغبت و برخی با بی میلی و اجبار با ابوبکر بیعت کردند.(۴)
در این انتخاب بنی هاشم و برخی از سران مهاجران و انصار و نخبگان با سابقه و فداکار پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و علی علیه السلام که جان پیامبر صلی الله علیه و آله بوده و از طرف خداوند به مقام خلافت مسلمین و جانشینی رسول(ص) منصوب شده بود، حضور نداشت و هم چنین بنی هاشم و عباس عموی پیامبر و سلمان و مقداد و عمار و ابوذر و…نیز بی خبر بودند.
حضرت فاطمه سلامالله علیها به عنوان خشم و غضب از انحراف خلافت در پاسخ زنان قریش فرمودند:
«از دنیای شما بیزارم و از فراق شما خوشحال، چون حق مرا حفظ نکردید و پیمان و عهد پیامبر صلّی الله علیه و آله مراعات نشد و وصیت او پذیرفته نگشت و…»
با غصب خلافت توسط ابوبکر و عمر هر چه مردم ازاهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله دورتر شدند، آثار نامطلوب آن بیشتر پدیدار شد و اگر اندیشه پویای علی علیه السلام و ائمه اطهار علیهم السلام نبود، امروزه چیزی جز کفر و الحاد مشاهده نمی کردیم.(۵)

 

پاورقی:

۱. شهیدی، سید جعفر، تاریخ تحلیلی اسلام، تهران، مرکز نشر دانشگاهی، چاپ دوم، ۶۳، ص۹۱‌.
۲. حسنی، علی اکبر، تاریخ تحلیلی و سیاسی اسلام از جاهلیت تا عصر اموی، نشر فرهنگ، اول، ۱۳۷۳، ص۳۱۹.
۳. شهیدی، سید جعفر، تاریخ تحلیلی اسلام، تهران، مرکز نشر دانشگاهی، چاپ دوم، ۶۳، ص۹۲‌.
۴. رشاد، علی اکبر، دانشنامه امام علی(ع)، تهران، فرهنگ و اندیشه اسلامی،۱۳۸۰، ج ۸، صصص ۴۰۵ و ۴۵۵.
۵. حسنی، علی اکبر، تاریخ تحلیلی سیاسی اسلام، ‌نشر فرهنگ، اول، ۱۳۷۳، ص۳۲۱.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.