آیا کتاب زاد المعاد (علامه مجلسی) به فارسی هم ترجمه شده است؟

0 20

دعا درخواستی است که خداوند متعال در کتاب خود بندگان را به آن فرمان داده و تشویق به خواندن و درخواست از خود نموده است. چنان که می فرماید: «مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم»(۱) و پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود: «دعا سلاح مؤمن است».(۲)

و این همه تأکید از آن جهت است که حال دعا و ذکر، نزدیک ترین حال بندگان به آفریدگارشان بوده و با دعا حجاب ها از میان بنده و خدایش برداشته می شود.
این تأکیدات به همراه اشاراتی که نسبت به آداب و شرایط دعا بود مسلمانان را بر آن داشت که از زمان پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ به یادگیری دعاهای صحیح و آداب و شرایط آن ها همت گمارند و این تلاش ها در زمان ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ نیز ادامه داشت و آن بزرگواران در کنار تربیت شیعیان از جهت مختلف دعاهایی با مضامین عالی نیز به آنان تعلیم نمودند و تلاش کردند تا رابطه معنوی شیعیان با خداوند متعال از این طریق تقویت گردد و شیعیان نیز با توجه به آموزه های پیشوایان الهی به ضبط و حفظ و نگارش دعاها، اهمیت فراوان دادند و کم کم با اضافه شدن زیارات و آداب شرعی دیگر که همگی روح آدمی را تلطیف کرده و رابطه اش را با خدای متعال تقویت می کردند، کتاب هایی توسط اصحاب ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ در این زمینه ها نگاشته شد و این حرکت الهی در دوره غیبت نیز توسط عالمان بزرگی چون شیخ کلینی (کتاب الدعاء) ابن قولویه (کامل الزیارات)، شیخ صدوق (کتاب الدعا و المزار)، شیخ مفید (کتاب المزار) و شیخ طوسی (مصباح المتهجد) کراجکی (روضه العابدین) رحمه الله علیهم اجمعین و… ادامه پیدا کرد و توسط سید بن طاووس(ره) به اوج خود رسید. به گونه ای که ایشان ۱۷ جلد کتاب در این زمینه تألیف نمود که مهم ترین آنها الاقبال و جمال الاسبوع می باشد و البته این مسیر هم چنان توسط عالمان بعدی ادامه پیدا کرد تا اینکه در زمان حکومت صفوی وآرامش یافتن شیعه از آزارها و فشارهای مخالفان، علمای بزرگ شروع به تقویت فرهنگ شیعی پرداختند و در کنار کارهای علمی عمیق و دقیق، شروع به نگارش کتاب هایی به زبان فارسی و برای استفاده عموم کردند. هر چند آثار دعایی در این دوره کم نیستند، ولی مرحوم علامه مجلسی نقش برجسته ای در این زمینه داشت و در کنار نگارش کتاب های فارسی در زمینه های مختلف مانند عقاید (حق الیقین) زندگی چهارده معصوم (جلاء العیون) و آداب شرعی (حلیه المتقین) کتابی را نیز در زمینه مستحبات و ادعیه به نام «زادالمعاد» تألیف نمود.(۳) و این حرکت بعد از ایشان نیز ادامه پیدا کرد.
هم چنان که در دوره اخیر مهم ترین کتاب در این زمینه یعنی کتاب مفاتیح الجنان توسط حاج شیخ عباس قمی(ره) نگاشته شد و به گونه ای فراگیر شد که امروزه در هر خانه ای در کنار قرآن این کتاب یا گزیده ای از آن وجود دارد علاوه بر این به زبان های دیگر نیز ترجمه شده است.
کتاب زادالمعادهمچنان که بیان شد این کتاب به زبان فارسی نگاشته شده (البته دعاها بدون ترجمه است) و مرحوم علامه مجلسی در مقدمه آن می فرماید: «می خواهم منتخبی از اعمال سال و فضایل ایام و لیالی شریفه و اعمال آنها را که به اسانید صحیحه و معتبر وارد شده است در این رساله ایراد نمایم که عامه خلق از برکات آن محروم نباشد».(۴)
و این کتاب را در ۱۴ باب و یک خاتمه تنظیم نموده اند و هر بابی هم مشتمل بر چند فصل می باشد.
به خاطر اهمیت و جایگاه عالی این کتاب عالمان توجه ویژه ای به آن داشته اند و کتاب هایی تحت عنوان منتخب زاد المعاد به رشته تحریر درآورده اند و بعضی هم آن را به زبان عربی ترجمه نموده اند.
متأسفانه گذر زمان گرد کهنگی بر این کتاب نشانده است و به خصوص با مطرح شدن کتاب مفاتیح الجنان جز آگاهان و دانشمندان به آن مراجعه نمی کنند و به همین جهت کمتر توسط ناشرین مورد توجه قرار می گیرد. آخرین چاپ های این کتاب طبق تحقیقی که انجام شد عبارتنداز:
۱. چاپ انتشارات سعدی، تهران، ۱۳۸۱ش، با مقدمه عقیل طباطبایی، و تصحیح محمد مهدی بلادی و منصور ابوئی.
۲. چاپ انتشارات افق فردا، قم، ۱۳۸۱ش، با تعلیق علاء الدین، اعلمی.
۳. چاپ انتشارات اسلامیه، تهران، ۱۳۷۹ش، چاپ دهم، ۱۳۸۶ش.

پاورقی:

۱. غافر : ۶۰.
۲. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، تهران، دار الکتب الاسلامیه، چاپ چهارم، ۱۳۶۵ش، ج۲، ص۴۶۸، ح۱.
۳. ر.ک: طهرانی، آقا بزرگ، الذریعه إلی تصانیف الشیعه، بیروت، دارالاضواء، چاپ دوم، بی تا، ج۸، ص۱۷۲ـ۱۸۰. امین، سید محسن، بیروت، دارالتعارف للمطبوعات، بی تا، ج۱، ص۱۵۸ـ۱۵۹.
۴. سایت کتابخانه ملی ایران (www.mlai.ir) عنوان زادالمعاد.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.