ما انسان ها آخرین آفرینش بر روی کره زمین هستیم؟

0 51

آیا این سخن صحیح است که ما انسان ها و موجودات فعلی زمین سی امین و آخرین آفرینش بر روی کره زمین هستیم؟

پاسخ:

در بیانات امیر مومنان علی ـ علیه السلام ـ تنها سخنی از موجودی به نام نسناس قبل از انسان آمده است.(۱) که موجوداتی بوده اند شبیه انسان از نظر اندام و ماهیت، امّا از نظر عقل و درک و شعور فروتر از انسان بوده اند علاوه بر آن ها، جن نیز موجودی است که قبل از انسان آفریده شده و در آیات قرآن این مسئله به روشنی ذکر گردیده است.(۲) افزون بر اینها آیه ۳۰ سوره بقره نیز حاکی از این است که موجوداتی قبل از انسان در زمین بوده اند که ملائکه درباره آفرینش انسان از خداوند سوال می کنند که آیا در زمین موجوداتی قرار می دهی که خون ریزی کنند، خداوند در جواب آنها فرمود آنچه در علم من هست شما از آن بی خبرید.(۳)
درباره ادوار آفرینش و خلقت نیز در پاره ای از روایات سخنانی ذکر شده که نیازمند تفسیر و تحلیل علمی مبتنی بر بینش توحیدی است از آیات قرآن کریم نیز مطالبی مهم می توان استخراج کرد، آنچه در برخی از دیدگاه های مادی وجود دارد که جهان را پدیده ی غیر هدفدار تفسیر کرده و دوره های زمین شناسی تجربی برای آن ذکر می کنند، در حد فرضیه های اثبات نشده می باشد اکنون در مجلات علمی اسلامی مقالاتی منتشر می شود که ادوار زمین شناسی را با توجه به آیات قرآن و آفرینش تحلیل کرده و مطالب مفیدی می نویسند. در منابع روایی مانند بحارالأنوار، ج۱۱، ص۱۰۳ نیز درباره ی آفرینش موجودات ما قبل انسان سخنانی وارد شده که نیازمند تفاسیر علمی است. هم چنین در ج۵۴، ص۳۲۴، نیز درباره ی این موضوع مطالبی ذکر کرده است. بدون تردید خداوند متعال در آفرینش دوره هایی را در زمین و کهکشان و سیارات و ستاره هایی را آفریده که هنوز نیز تمام ابعاد این کهکشان ناشناخته است و در مجلات علمی هنوز نیز از کشف ستاره و سیارات سخن به میان می آید امّا بر اساس آیات قرآن انسان بهترین موجود این عالم است که دارای قوای ناشناخته است، چنان که کشفیات و اختراعات و ابداعاتی که انسان در طول تاریخ به ویژه در عصر حاضر از خود بر جای گذاشته اند، همه حاکی از اعجاز آیات قرآن کریم است.(۴)
لازم به یاد آوری است. آن چه زمین شناسان و جانور شناسان متخصص درباره ادوار آفرینش به آن رسیده اند، مبتنی بر فرضیاتی است که ا بطال پذیر است . در عصر حاضر علوم با پیشرفت فزاینده و سریعی که دارند هر روز نظریات جدیدی ارائه و به نظریات گذشته خط بطلان می کشند .
در هر صورت نباید این نکته را فراموش کرد که علم انسان با همه برتری های عقلانی و تجربی در این موارد ناقص و محدود است چون خداوند خود فرمود: …وَمَا أُوتِیتُم مِّن الْعِلْمِ إِلاَّ قَلِیلاً….(۵)

پاورقی:

۱. راوندی، قصص الانبیاء، ص۳۵، صدوق، علل الشرایع، ج۱، ص۱۰۴، قمی تفسیر، ج۱، ص۳۶.
۲. حجر:۲۷، وَالْجَآنَّ خَلَقْنَاهُ مِن قَبْلُ مِن نَّارِ السَّمُومِ.
۳. بقره:۳۰، وَإِذْ قَالَ رَبُّک لِلْمَلاَئِکهِ إِنِّی جَاعِلٌ فِی الأَرْضِ خَلِیفَهً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِیهَا مَن یُفْسِدُ فِیهَا وَیَسْفِک الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِک وَنُقَدِّسُ لَک قَالَ إِنِّی أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُون.
۴. تین:۴، لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ
۵. اسراء:۸۵.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.