اولین پیامبر از قبیله عرب چه کسی بود؟

0 42

پیامبران الهی و رسالت آنها به قومیت آنها بستگی ندارد، جهت دعوت و محوریت دعوت آنها توحید است و هیچ یک از آنها در راه دعوت به توحید ذره ای اختلاف نداشتند، بلکه همه آنها در دعوت خود همدیگر را تصدیق کرده و به خدای یگانه دعوت کرده اند. انبیای قبلی انبیای بعدی را به مردم معرفی می کردند و یکی از ماموریت آنها در پایان رسالت این مسئله بود. چنانکه یکی از ماموریتهای مهم پیامبر ما در آخر رسالتش معرفی جانشین خود بود، که بر اساس آیات قرآن اگر پیامبر این مسئله را روشن نمی کرد تمام راسالتش زیر سوال می رفت «یا ایها الرسول بلغ ما انزل من ربک …»(۱)

خواستگاه تمام انبیای الهی به لحاظ مرکزیت منطقه خاورمیانه، این منطقه بوده است که تمام انبیای الهی به لحاظ این که منطقه خاورمیانه به جهات آب و هوایی و جغرافیایی مرکز زندگی انسان ها بوده، انبیای الهی نیز در این منطقه مبعوث شده اند، انبیای بنی اسرائیل و انبیای بزرگ دیگر، همه در منطقه خاورمیانه که مهد تمدن بشری بوده مامور به هدایت بشر بوده اند. بر اساس روایات مختلف چند تن از انبیای الهی عرب زبان بوده اند. حضرت هود، حضرت صالح و حضرت شعیب علیهم السلام و محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ(۲)
در برخی از روایات نقل شده که یک مرد از اهل شام از امیر مومنان پرسید کدامیک از انبیاء به زبان عربی صحبت کرده اند آن حضرت جواب داد:
هود و صالح و شعیب و اسماعیل و محمد صلوات الله علیهم این پنج نفر عرب بودند و به عربی صحبت می کردند. که به ترتیب زمانی حضرت علی ـ علیه السلام ـ نام آنها را ذکر کرده است. که از این ترتیب روشن می شود. هود اولین پیامبر عرب زبان بوده بر اساس این روایت پنج تن از پیامبران بزرگ نیز به زبان سریانی سخن می گفتند، آدم و شیث و ادریس و نوح و ابراهیم(۳)
اگر چه در روایات دیگر نیز آمده است که آدم نیز به زبان عربی صحبت می کرد و همه انبیاء زبانهای دیگر، خصوصا عربی را می دانستند و به آن صحبت می کردند. ریشه ی لغت عرب و سریانی یکی است از نظر لغت شناسی هم ریشه و واحدند، احتمالاً زبان عربی لهجه ی تکمیل شده از سریانی و مشتق از آن است.

پاورقی:

۱. مائده: ۶۷.
۲. مجلسی، بحار الانوار، چاپ بیروت، دار الوفاء ۱۴۰۴، ج۱۱، ص ۳۲.
۳. همان، ج۱۱، ص ۴۳.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.