کدامیک از پیامبران سنّ‌ پسرش بیشتر از خود اوست؟

0 31

در مورد این که کدام یک از انبیاء الهی سنّ پسرش بیشتر از خود اوست، قرآن کریم به این مطلب اشاره دارد. اما چون در مقام بیان مطالب مهمتری بوده و آن اثبات معاد و زنده کردن مردگان لذا به جزئیات جریان اشاره نکرده است.

خداوند در سوره بقره آیه ۲۵۹ می‌فرماید: «آن کسی که به دهکده‌ای گذر کرد که خراب و ویران شده بود، گفت: در حیرتم که چگونه خداوند مردگان را زنده می‌کند پس خداوند صد سال او را ‌میراند، سپس زنده‌اش نمود… و ما او را حجت برای خلق قرار دادیم که قیامت را انکار نکنند.»
برای روشن شدن جزئیات واقعه به احادیث اهل‌بیت رجوع می‌کنیم.
در حدیثی از حضرت امیرالمؤمنین ـ علیه السّلام ـ نقل شده که «عزیر در حالی که پنجاه سال داشت از میان خانواده خود خارج شد و آن زمان پسرش تازه متولد شده بود. اما وقتی خداوند او را کنار آن قریه صد سال میراند و دوباره زنده کرد. او به نزد خانواده خود برگشت، در حالی که او پنجاه سال داشت اما پسرش صد ساله بود.»(۱)
بنابراین آن چه از گفتار ائمه معصومین ـ علیهم السّلام ـ برداشت می‌‌‌‌‌شود و در کتب حدیثی و تفاسیر بیان شده نام آن پیامبر الهی عزیر می‌باشد.(۲)

پاورقی:

۱. قصص الانبیاء، سید نعمت الله جزایری، مترجم مشایخ، فاطمه، فرامان، تهران، چاپ دوم، ۱۳۸۴، ص ۶۰۴.
۲. تفسیر نمونه، مکارم شیرازی، دارالکتاب الاسلامیه، تهران، چاپ ۲۳، ص ۱۳۷۰، ج ۲، ص ۳۶۱. بحارالانوار، علامه مجلسی، دارالکتاب الاسلامیه، تهران، چاپ سوم، ۱۳۶۳، ج ۱۴، ص ۳۶۱.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.